Az év elején a Pápai Gergely Egyetem – a 16. században Szent Ignác által alapított neves jezsuita intézmény – egyesült a Pápai Biblikus és Keleti Intézetekkel. November 5-én, kedden Ferenc pápa látogatást tett az újonnan összevont intézményben, és hosszas lectio magistralist tartott az összegyűlt oktatóknak, dolgozóknak és hallgatóknak.
Beszédében a pápa a 16. századi Róma központjában található jezsuita ház ajtaján függő tábláról elmélkedett. Ez az intézmény vált később a Római Kollégiummá, majd a Gergely Egyetemmé. A táblán ez állt: „A grammatika, bölcsészet és keresztény tanítás iskolája”.
Mit tanulhatunk ma ebből az egyszerű feliratból? – kérdezte a Szentatya. – Az első tanulság a jezsuiták által kínált tantárgyak kínálatából vonható le: a vallástudományokat vegyítették a bölcsészettudományokkal. Ma ezt felhívásként értelmezhetjük a „vallástudományok humanizálására, a kegyelem szikrájának lángra lobbantására és újjáélesztésére az emberiségben”. A második tanulság abból a tényből vonható le, hogy az órákat ingyenesen kínálták. Ez az ingyenesség „megnyit minket Isten meglepetéseire… Az ingyenesség az, amely manipuláció nélkül nevel, amely örül a növekedésnek és fejleszti a képzeletet”.
A pápa hangsúlyozta az alázat szükségességét is a katolikus oktatásban. Azt mondta, túl sokáig „a szent tudományok mindenki mást lenéztek”, a „mi kontra mások” mentalitással, amely „sok hibához” vezetett. Ferenc pápa szerint
itt az ideje, hogy az Egyházban a tanárok „alázatosak legyenek, és elismerjék, hogy nem tudunk mindent… Ez egy összetett világ,
és a kutatáshoz mindenki hozzájárulására szükség van”. Sürgette, hogy olyan egyetemeink legyenek, amelyekben „kevesebb a hierarchia, több az egymás mellett álló asztal, mindenki a tudásért koldul, megérintve a történelem sebeit”.
A Gergely Egyetem közelmúltbeli összevonásáról szólva a Szentatya kiemelte: abban a reményben adta beleegyezését ehhez, hogy ez nem „csupán adminisztratív átalakítást” jelent, hanem inkább alkalom az intézmény „küldetésének újradefiniálására”. Ezzel kapcsolatban óva intette az egyetemi dolgozókat attól, hogy csak „összevonásokat, felfüggesztéseket és bezárásokat” hajtsanak végre anélkül, hogy szélesebb elképzelésük lenne arról, hogy „mi történik a világban és az Egyházban”.
„Megkérdeztétek magatoktól, hogy hová tartotok, és miért csináljátok azt, amit csináltok?” – vetette fel Ferenc pápa. Végül hangsúlyozta: „Tudnotok kell, hová tartotok, és nem szabad szem elől tévesztenetek a horizontot.”
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria