Angelus a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén

Ferenc pápa – 2014. szeptember 14., vasárnap | 15:42

Ferenc pápa a vasárnap déli Úrangyala elimádkozása előtt arra emlékeztetett, hogy szeptember 14-én az egyház a Szent Kereszt felmagasztalását ünnepli. Az Angelust követően Ferenc pápa arról beszélt, a háború őrültség, az emberiség pedig még nem tanult a leckéből. A Vatikáni Rádió tudósítása.

Kedves testvérek! Jó napot kívánok! – kezdte beszédét az Angelus előtt a Szentatya. Utalt rá, hogy szeptember 14-én az egyház a Szent Kereszt felmagasztalását ünnepli. Egy nem keresztény feltehetné a kérdést: miért kell „felmagasztalni” a keresztet? Úgy válaszolhatunk, hogy mi nem akármilyen keresztet, vagy minden keresztet magasztalunk fel: Jézus keresztjét magasztaljuk fel, mert ezen nyilatkoztatta ki magát a legmagasabb fokon Istennek az emberiség iránti szeretete.

Erre emlékeztet bennünket János evangéliuma a mai liturgiában: „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta” (Jn 3,16). Az Atya nekünk adta a Fiát, hogy üdvözítsen bennünket és ezzel együtt járt Jézus halála, kereszthalála. Miért? Miért volt szükséges a kereszt? A gonosz súlyossága miatt, amely rabszolgaként fogva tartott bennünket – válaszolt a kérdésre Ferenc pápa. Jézus keresztje mind a kettőt kifejezi: a gonosz összes negatív erejét és Isten irgalmasságának szelíd mindenhatóságát.

A kereszt látszólag Jézus kudarcát hirdeti, valójában azonban győzelmének jele. A Kálvárián azok, akik kinevették, ezt mondták neki: „Ha Isten fia vagy, szállj le a keresztről!” (Mt 27,40). Azonban az ellenkezője volt igaz: éppen azért volt a kereszten Jézus, mert Isten Fia volt, hűséges volt a végsőkig az Atya szeretet-tervéhez. Isten éppen ezért „magasztalta fel” Jézust (Fil 2,9), kiterjesztve uralmát az egész világegyetemre.

Mit látunk tehát, amikor tekintetünket a keresztre emeljük, ahová Jézust felszegezték? Szemléljük Isten mindnyájunk iránti végtelen szeretetének jelét és üdvösségünk gyökerét. Abból a keresztből fakad az Atya irgalmassága, amely az egész világot átöleli. Krisztus keresztje győzött a gonosz felett, legyőzte a halált, életet adott nekünk és visszaadta reménységünket. Jézus keresztje a mi egyetlen igazi reménységünk! Ezért „magasztalja fel” az egyház a szent keresztet, ezért áldunk mi, keresztények, a kereszt jelével. Azonban vigyázzunk: nem egy „mágikus” jelről van szó! Hinni Jézus keresztjében annyit jelent, hogy követjük Őt az úton. Ezáltal a keresztények együttműködnek üdvözítő művében, elfogadva Jézussal együtt az áldozatot, a szenvedést, a halált is Isten és a testvérek iránti szeretetből.

Miközben szemléljük és ünnepeljük a szent keresztet, meghatottan gondolunk annyi fivérünkre és nővérünkre, akiket üldöznek, és akiket megölnek Krisztushoz való hűségük miatt. Ez főleg ott történik meg, ahol még nem biztosítják a vallásszabadságot, vagy azt nem valósítják meg teljesen a gyakorlatban.

Azonban olyan országokban és környezetekben is megtörténik, ahol elvileg védelmezik az emberi szabadságokat és jogokat, de ahol konkrétan a hívek, különösen a keresztények, korlátozásokkal és diszkriminációval találják szemben magukat. Ma tehát különösen emlékezzünk rájuk és imádkozzunk értük.

A Kálvárián, a kereszt tövében ott volt Szűz Mária (vö. Jn 19,25-27). A Fájdalmas Szűzanyáról holnap, hétfőn emlékezünk meg a liturgiában – mondta a pápa, majd így folytatta: „Mária oltalmába ajánlom az egyház jelenét és jövőjét, hogy mindig fel tudjuk fedezni, és be tudjuk fogadni Jézus keresztjének üdvözítő szeretet-üzenetét. Mária oltalmába ajánlom különösen azokat a házaspárokat, akiket ma délelőtt eskethettem meg nagy örömmel a Szent Péter bazilikában” – fejezte be az Úrangyala elimádkozása előtt mondott beszédét Ferenc pápa.

„A háború őrültség – az emberiség még nem tanult a leckéből” – mondta Ferenc pápa az Úrangyala elimádkozása után. A Szentatya emlékeztetett a Közép-afrikai Köztársaságra, amelyet másfél éve véres események dúlnak fel. Hétfőn kezdődik el az országban hivatalosan az ENSZ Biztonsági Tanácsa által kezdeményezett misszió, amelynek célja, hogy elősegítse a megbékélést és védelmezze a polgári lakosságot, amely nagyon sokat szenved a folyamatban lévő konfliktustól.

A pápa biztosította az érdekelteket a katolikus egyház elkötelezettségéről és imáiról, miközben bátorította a nemzetközi közösség erőfeszítését. Az erőszakot mielőbb váltsa fel a párbeszéd; az egymással szemben álló felek hagyjanak fel részérdekeikkel és fáradozzanak azon, hogy minden állampolgár, etnikai és vallási hovatartozásától függetlenül, részt vehessen a közjó építésében. Az Úr kísérje ezt a békére irányuló küldetést – tette hozzá a Szentatya, majd visszatért szombati látogatására:

„Tegnap Redipuglia-ban tettem látogatást, az osztrák-magyar temetőben és a katonai emlékhelyen. Ott imádkoztam a „Nagy Háború” halottaiért. A számok elképesztők. Nyolc millió fiatal katona és körülbelül hét millió polgári személy veszítette el életét. Ez megérteti velünk, hogy mennyire őrültség a háború!

Őrültség, amelyből az emberiség még nem tanulta meg a leckét, mert ezt követően volt egy második világháború és annyi más háború van még ma is folyamatban. De mikor fogunk tanulni ebből a leckéből? Mindenkit arra szólítok, hogy tekintsen a keresztre feszített Jézusra, hogy megértse: a gyűlöletet és a rosszat a megbocsátással és a jóval lehet legyőzni.

Értsük meg, hogy a háború válasza csak növeli a rosszat és a halált!”- hangzott Ferenc pápa erőteljes, aggódó felszólítása.

Végül szokásához híven köszöntötte a Szent Péter teret megtöltő zarándokokat, akik közül sokan hatalmas albán zászlókat lengettek, készülve a Szentatya közelgő apostoli látogatására.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria