„Urunk, Jézus Krisztus kegyelme legyen veletek! Szeretettel vagyok mindnyájatok iránt, Krisztus Jézusban” – köszöntötte Ferenc pápa a vendégeit Pál apostolnak a korintusi hívekhez írt első levelét záró szavaival.
Az Apostolok cselekedeteinek könyve elbeszéli Isten igéjének elterjedését a húsvéti eseményt követően. Pünkösd után az apostolok a Szentlélek erejével és vezetésével terjesztik az evangéliumi üzenetet és Jézus Krisztus misztériumának fényében magyarázzák a Szentírás jelentését, miközben óva intik azokat, akik rossz hozzáállással vagy alantas érdekből használják azt. A születőben lévő Egyház viszontagságai hasonlóak napjaink problémáihoz – értelmezte a pápa. Isten Igéjét alkalmas és alkalmatlan körülmények között, különféle módon és eltérő kifejezésekkel hirdetik, hallgatják és élik meg, miközben súlyos nehézségekkel és üldöztetésekkel szembesülnek egy olyan világban, amely gyakran süket az Isten szavára.
Az éppen születő Egyház egykor élte az igét, hirdette azt, ezért üldözést szenvedett és menekülni kényszerült, közben mint egyetlen csomagot hordozta magával Isten szavát. Így az üldöztetések lehetőséget adtak az evangélium terjesztésére, de sohasem annak elfelejtésére. Ferenc pápa példaként említette Fülöp diakónus esetét, akit az üldöztetés arra indított, hogy Szamáriába menjen. Odaérkezve nem saját fájdalmáról kezd beszélni, hanem Krisztust hirdeti és meggyógyítja a betegeket, ami után „nagy lett az öröm abban a városban” (ApCsel 8,8). Ennek kapcsán a Szentatya arra a nagyon sok keresztényre gondolt, akik napjainkban kényszerülnek arra, hogy elmeneküljenek hazájukból. Ezek a férfiak és nők az őskeresztényekhez hasonlóan a befogadott igét magukban hordozva menekülnek. Kincsként őrzik a hitüket, mely értelmet ad életüknek azon viszontagságos, néha szörnyűséges körülmények között is, amelyekkel szembe kell nézniük. Krisztus keresztjét átölelve tisztelik meg Isten igéjét, amely „mindörökké megmarad”.
Ám az Apostolok cselekedeteinek könyve óvatosságra is int bennünket. Fülöpnek a küldetése során azzal kell szembesülnie, hogy két beszélgetőtársa képtelen megérteni és befogadni Isten Igéjét. Nagyon eltérő körülmények között mindketten hozzájutnak az igéhez, de Simon mágus annyira el van telve önmagával, hogy az megakadályozza őt Isten ajándékának elnyerésében. Az etióp udvarnok viszont szomjazik Istenre és nem csak megérti az igét Fülöp szolgálata révén, hanem kéri tőle a keresztséget és amikor elnyeri azt, immár keresztényként folytatja útját. A szöveg pedig megjegyzi róla, hogy „örömmel eltelve” haladt tovább – tette hozzá szabadon a pápa.
Isten igéjének ez a „futama” ma is folytatódik, ti pedig tevékenységetekkel ennek a szolgálatába álltok. Dicséretes munka a Biblia terjesztése a különféle nyelvű fordítások megjelentetésével és azoknak az egyes földrészeken való elosztásával. A közzétett adataik jelentősek és a pápa örömmel tudatta, hogy a Biblia Szövetség feladatát már egyre több országban számos katolikussal együttműködve végzik. Végül a pápa a Szentlélek segítségét kérte, hogy mindig vezesse és támogassa szolgálatukat. Ő ugyanis valóban képes feltárni Isten mélységeit oly módon, hogy akik azt olvassák, „eljussanak a hitben való engedelmességre” – ahogy Pál apostol tanítja a rómaiakhoz írt levélben (Róm 16,26) és így Jézus Krisztuson keresztül elérjék az Istennel való találkozást. Látogatásukat megköszönve szeretettel kérte rájuk az Úr áldását Ferenc pápa.
Az Egyetemes Biblia Társaság (A Universal Bible Society – ABU), 145 bibliai társaságból álló hálózat, amelyet 1948-ban alapítottak és a világ több mint 200 országában van jelen. A társaság központja az angliai Swindon.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria