Kevin Farrell, Tolentino de Mendonça és Gianfranco Ravasi bíborosok vezetésével érkezett a pápai kihallgatásra a világi és egyházi sportszervezetek sokféle ágazatát képviselő csoport, mely elkötelezetten dolgozik a sportolás előmozdításán, hogy a „sport összetartó, mindenki számára elérhető és személyre szabott legyen”. Ferenc pápa hozzáfűzte, hogy a sportot lehetőség szerint csapatban kell játszani, összefogással. E közösségi szempont lényegileg kapcsolódik az előző három célkitűzéshez.
Az Egyház közel áll a sporthoz, amely az emberek találkozására, az értékek formálódására és a testvériség megélésére ad lehetőséget. Ezért van otthon a sport az Egyházban, különösen az iskolákban, oratóriumokban vagy ifjúsági központokban – emelte ki beszédében a Szentatya. – A sport, mely gyakorolása során az embert állítja a középpontba, növeli az együtt játszás örömét, gyarapítja a részvétel és a megosztás érzését, ahol mindenki egy csoport tagjának érzi magát.
A pápa a játék jó ízére emlékeztette a sportolókat. A sportban a játék dimenziója alapvető jellegű, különösen a legkisebbek számára: örömet okoz, társaságot, barátságokat teremt, ugyanakkor alakítja is az embert. A sportnak köszönhetően erős és tartós kapcsolatok jönnek létre, hiszen a sport közösségteremtő erő. Ahogy a tagok egy testet alkotnak, úgy a játékosok csapattá, az emberek közösséggé formálódnak.
A sport a társadalom egységének jelképe, az integráció megtapasztalása a harmónia és a béke üzenetével – mondta Ferenc pápa. – Ma nagy szükségünk van a béke pedagógiájára, a béke kultúrájának ápolására, az emberek egymás közti személyes kapcsolatától a népek és nemzetek közötti kapcsolatokig, melyek hathatós erőkké válhatnak a béke építésében. A leselejtezés kultúrájának fájdalmas jelenségére utalva, mely a „vedd, és dobd el!” gondolat jegyében működik, a Szentatya arra hívta fel a figyelmet, hogy a sportolók sokat tehetnek ennek leküzdésében, hiszen a sport révén sokan nyerték vissza méltóságukat peremre szorított helyzetükből.
A sportban egyfajta teremtő erő működik, mely nagymértékben segíthet érett és sikeres személyiségek kialakításában, egyúttal megvéd attól a veszélytől, hogy az ember beleessen az üzlet, a profit, a fogyasztói szemlélet „gépezetébe”. Ezért is közös felelősségünk, hogy a sportot mindenki számára elérhetővé tegyük – hangsúlyozta a pápa. – Fel kell számolni azokat a fizikai, társadalmi, kulturális és gazdasági akadályokat, amelyek kizárják vagy akadályozzák a sporthoz való hozzáférést.
Nem elég azonban, hogy a sport elérhető legyen mindenkinek. Szükség van emberségre is, hogy a nyitott ajtó mellett legyen valaki, aki szívesen, nyitott szívvel fogadja a belépőt, aki így a maga módján, saját lehetőségeivel és korlátaival bekapcsolódhat a sport gyakorlásába. A sport egy aszkézis jellegű kaland, amely fáradság árán tökéletesít – fogalmazott a Szentatya arra biztatva a sportolókat, hogy tegyék a sportot mindenki otthonává, nyitottá és barátságossá, és őrizzék annak családias hangulatát. Ebben a küldetésükben Ferenc pápa az Egyház nevében közel áll hozzájuk, és erre adja apostoli áldását.
Forrás: Vatikáni Rádió/P. Vértesaljai László SJ
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria