Ferenc pápa pénteken az Apostoli Penitenciária által szervezett tanfolyam résztvevőihez intézett beszédében a gyóntatókhoz fordulva elmondta, a jó gyónás középpontjában a szeretet áll. Az idei tanfolyamot online tartották a koronavírus-járvány miatt. A VI. Pál teremben tartott kihallgatás során a pápa három kifejezéssel élt, amelyek megmagyarázzák a kiengesztelődés szentségének jelentését.
Az első: „a szeretetre bízzuk magunkat”;
a második: „hagyjuk, hogy a szeretet átalakítson bennünket”;
a harmadik pedig: „válaszolunk a szeretetre”.
Az összegyűltekhez szólva a pápa megjegyezte, hogy
gyónni menni nem olyan, mintha a ruhatisztítóba mennénk, hogy eltávolítsák a foltot. Nem. Ez valami más.”
A pápa szerint a jó gyónás első lépése „pontosan a hit, a ráhagyatkozás tette, amellyel a bűnbánó közeledik az irgalomhoz”. „Ezért minden gyóntatónak mindig képesnek kell lennie a rácsodálkozásra a testvérekre, akik hitükből fakadóan Isten megbocsátását kérik... A bűneik miatti fájdalom a szeretetre való ráhagyatkozásba vetett bizalom jele”.
„A gyónás ily módon való megélése azt jelenti, hagyjuk, hogy a szeretet átalakítson bennünket” – hangsúlyozta a pápa. Erről a második kifejezésről elmélkedve a pápa megjegyezte, hogy
az a bűnbánó, aki „ennek a befogadó szeretetnek egy sugarával találkozik, engedi, hogy a szeretet átalakítsa”, amely „a kőszívet hús-vér szívvé változtatja”.
Hozzátette: „Az érzelmi életben is így van: az embert megváltoztatja a találkozás egy nagy szerelemmel”.
Ferenc pápa a jelenlévőknek kiemelte, hogy egy jó gyóntató
hivatása mindig az, hogy érzékelje a változás csodáját, és vegye észre a kegyelem művét a bűnbánók szívében, minél inkább elősegítve ezt az átalakító folyamatot”.
Figyelmét a harmadik kifejezésre fordítva – „válaszolni a szeretetre” – a pápa kijelentette: „a megtérésre irányuló valós szándék akkor válik konkréttá, amikor válaszolunk a kapott és elfogadott isteni szeretetre”.
Testvéreinket szeretve „megmutatjuk magunknak, a világnak és Istennek, hogy valóban szeretjük Őt, és mindig válaszolunk – bár elégtelenül – az Ő irgalmára”.
Ferenc pápa így folytatta: „A jó gyóntató mindig rámutat a szeretet elsődlegességével párhuzamosan
a felebarát nélkülözhetetlen szeretetére, ami olyan, mint a napi edzés, amely során az Isten iránti szeretetre edzünk”.
A pápa hangsúlyozta a gyakori gyónás fontosságát is, mint „a megszentelődés módját, a hit, a ráhagyatkozás, a változás és az Atya irgalmas szeretetére való válaszadás iskoláját”. Beszéde végén Ferenc pápa megjegyezte: „Mindannyian megbocsátást nyert bűnösök vagyunk, akik mások szolgálatában állnak, hogy ők is a szentségi találkozás által megismerkedhessenek azzal a szeretettel, amely elbűvölte és megváltoztatta az életünket”.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria