Az idei összejövetel mottója: „Boldogok a békességesek”. Ennek megfelelően az ökumenikus találkozón az evangéliumi béke és a kiengesztelődés témájával foglalkoznak, amelynek elősegítése a keresztények feladata. A Krisztusban meghirdetett béke reménysége nem puszta utópia a hatalom- és konfliktuselvű világban, hanem egy történelmi esemény, amely minden korban testet ölt a békéért és kiengesztelődésért fáradozó emberekben.
A szeptember első hetében zajló találkozón tudományos, kulturális és egyházi megközelítésben vizsgálják meg a kérdést tudósok és szakértők, ökumenikus munkatársak és különböző keresztény felekezetek képviselői. A pluralizmus alaptételeként egymás különbözőségeinek elismerésével és tiszteletben tartásával kell munkálkodni a békéért.
A bosei ökumenikus rendezvényen jelen lévők elmélkednek a Szentírásról, részt vesznek különböző liturgikus szertartásokon, tanulmányozzák az egyházatyák békéről szóló írásait, a keleti keresztény szerzetesi és spirituális tanítást, valamint a vértanúk tanúságtételeit.
Ferenc pápa táviratban köszöntötte az ortodox lelkiségű nemzetközi ökumenikus találkozó résztvevőit. Reméli, hogy a tanulmányi napok és a tapasztalatcsere segít, hogy felismerjük: lehetséges a Krisztus által hirdetett béke megélése, hiszen az őszinte testvériség által felülemelkedhetünk a vitás kérdéseken, a bizalmatlanságon, és elültethetjük a remény magvait. A Szentatya imákat kér személyéért és egyházi szolgálatáért, majd az isteni gondviselés oltalmába ajánlja a bosei ökumenikus találkozót, és apostoli áldását adja a résztvevőkre. A pápai táviratot Pietro Parolin bíboros államtitkár látta el kézjegyével.
Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka is elküldte üzenetét az eseményre. Ebben örömmel nyugtázza, hogy a béke témájának szentelték az ökumenikus nemzetközi találkozót. Emlékeztet rá: ma sokszor hiányzik a hiteles spiritualitás, mint ahogy a Szentlélekből fakadó béke is. „Törekedjetek békességben élni mindenkivel, törekedjetek az igaz életre. Enélkül senki sem látja meg az Urat” – írja Szent Pál a zsidóknak (Zsid 12,14). Arra van szükség, hogy az ember – és főleg a szerzetes – megtisztítsa önmagát mindentől, amihez szíve ragaszkodhat, mert az elvonja őt a valódi békétől. Minél inkább eltávolodik ugyanis a földi dolgoktól, annál közelebb kerül az égiekhez. Ezért az Isten szerinti szabadságot kell táplálnia magában, hogy elnyerje az Úr békéjét és a lelki nyugalmát. Ha bennünk lakozik a Szentlélek, a béke forrásaivá válhatunk a másik ember, sőt az egész teremtett világ számára. A Szentlélek bölcsessége és kegyelme tölti el elménket, és általa terjeszthetjük a békét az egész világon. Így megéljük az Úr által hirdetett békesség boldogságát, megízleljük az örök életet – írja üzenetében a konstantinápolyi ökumenikus pátriárka.
Magyar Kurír