Főként az élelmezésben és iskoláztatásban segíthet az EU az iraki menekülteknek

Kitekintő – 2015. február 4., szerda | 10:17

Az Iszlám Állam fegyveresei elől észak-iraki lakóhelyükről elmenekült muszlim, keresztény, illetve más vallású hontalanoknak leginkább e két területen segíthet az Európai Unió, amely saját fegyveres erővel nem rendelkezik – hangsúlyozta Hölvényi György európai parlamenti képviselő az MTI-nek.

A magyar kereszténydemokrata EP-képviselő, aki február 3-án a kurdisztáni Erbílből nyilatkozott telefonon a hírügynökségnek, négynapos látogatást tett abban a térségben, ahol – a háborús övezettől mindössze mintegy harminc kilométeres távolságban – különböző vallású menekültek százezrei zsúfolódtak össze hevenyészett sátortáborokban. Útját a Kirche in Not nevű – alapvetően a szükséget szenvedő egyházi közösségek megsegítésére összpontosító – pápai segélyszervezet támogatta, amely nem csupán a kurdisztáni keresztényeknek, hanem például a kurd etnikumhoz tartozó, de saját vallását gyakorló jazidi közösség tagjainak is biztosít fedelet és alapvető ellátást.

A magyar EP-képviselő az iraki Kurdisztán fővárosában, Erbílben és környékén a menekültek elhelyezését szolgáló létesítmények, különböző segélyprojekteket megvalósító objektumok megtekintése mellett találkozott Irak legnagyobb katolikus felekezete, a káldeus egyház helyi vezetőivel is.

A probléma – mondta Hölvényi György – humanitárius, biztonsági és egyben kulturális jellegű. Ami a humanitárius vetületet illeti, a harcok fellángolása óta mintegy másfél millióan menekültek el otthonukból, és ma több százezer menekültet kell ellátni a térségben. Igen súlyos élelmezési problémák adódnak, és mintegy százezer gyermek kallódik a táborokban, nem részesül semmilyen oktatásban. Nagy a bizonytalanság a jövőt illetően, nem tudható, hogy a menekültek belátható időn belül hazatérhetnek-e, vagy tartósan Erbíl környékén kell berendezkedniük. Sokan továbbmennek, főként Libanonba, illetve Jordániába.

Az EP-képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy katonai beavatkozás, az Iszlám Állam nevű szervezet visszaszorítása nélkül a helyzet alapvetően nem javítható meg, az EU azonban ebben nem tud közvetlen szerepet vállalni.

A sanyarú helyzetet különböző vallású emberek együtt szenvedik el, de ezen felül kulturális értelemben is tragédia zajlik a térségben, hiszen egy kétezer éves keresztény kultúrát fenyeget a megsemmisülés veszélye. Hölvényi György adatai szerint a korábban mintegy 1,8 milliós keresztény közösségből ma már optimista becslések szerint is csak mintegy 400 ezren lehetnek a régióban, közülük is 200 ezren menekülttáborban.

Az Iszlám Állam által ellenőrzött területeken rekedtekkel nincs semmilyen mód a kapcsolattartásra, a telefon- és a mobilkapcsolatot is megszüntették.

A Hölvényi Györggyel együtt utazók a helyszínen átadtak magyar segélyadományokat is, így a Magyar Katolikus Karitász 7 ezer eurós, illetve a Baptista Szeretetszolgálat 4 ezer eurós adományát.

Fotó: Rt.com

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria