A székesegyház főkapuja előtt Kovács Gergely érsek a nép felé fordulva hívott mindenkit kereszthódolatra. A kereszt Gergely Zoltán szobrászművész alkotása, amelyet a kántoriskolások vittek a líceumból a székesegyházba. Ez a gesztus a remény útját jelképezte, amelyre Ferenc pápa a világ katolikusait meghívta, és amelyet a jubileumi évben járhatunk.
A főkapun, Krisztus jelképén át a székesegyházba lépve a bevonulás után a keresztelőkútnál megtartották a vízszentelés szertartását, majd szenteltvízzel hintették meg a jelenlévőket.
Kovács Gergely érsek mutatta be a legszentebb áldozatot, aki homíliájában a Szent Családról beszélt, arról, hogy mindenki tudta, hol a helye, figyelmesen és tisztelettel viseltetett a többiek iránt. „Íme a Szent Család példája. A mai evangéliumi szakasz arra tanít bennünket, hogy nem az a szent család, ahol mindenki mindig tökéletesen viselkedik, mindig kéz a kézben járnak, és mindent együtt csinálnak.
A szent család az, ahol képesek vagyunk meglepődni, csodálkozni a szép dolgokon. Ahol nem haragszunk meg rögtön, ha valakit nem értünk meg, és a család minden tagja tudja, mikor kell engednie, mikor kell engedelmeskednie, és mikor kell elfogadnia, hogy őt nem értik meg, de szeretetben maradnak egymással.”
A főpásztor felhívta a figyelmet arra, hogy a jubileumi év különleges alkalom mindenki számára a lelki megújulásra, a közösségi összetartozás erősítésére és Isten irgalmának megtapasztalására. Lehetőséget ad az Istennel való kapcsolat elmélyítésére, és aki komolyan veszi a jubileum nyújtotta lehetőségeket, megerősödhet a reménységben.
Az esemény középpontjában a főegyházmegye számára Gergely Zoltán kolozsvári művész által készített jubileumi kereszt állt, amely szimbolikusan összeköti a jubileumi év üzenetét – „A remény nem okoz csalódást” – Krisztus keresztjének legmélyebb jelentésével. A kereszt belső, filigrán, fehér része a hét erényhez, különösen a reményhez kapcsolódik, amely Krisztus tisztaságát, igazságát és szeretetét jelképezi. A külső, sötétebb tónusú rész az emberi élet küzdelmeire utal, ugyanakkor Krisztus követésének forrása, amely az örök élet ígéretét hordozza.
A szentmise végén a főpásztor minden segítséget megköszönt, a zarándokok fáradozását, az énekesek és Schneider Arnold kántor közreműködését, valamint a Máltai Szeretetszolgálat által biztosított szeretetvendégséget.
Az immár a főegyházmegyében is megnyitott szentév programjai, imája, áhítatgyakorlatai, zarándokútjai és programjai arra hívnak, hogy saját keresztünket vállalva, az életünk zarándokútján lépjünk közelebb a meghívó Istenhez, egymáshoz és önmagunkhoz. Egy teljes év áll rendelkezésre munkálkodni és buzgón imádkozni.
Forrás: Romkat.ro; Seminarium Incarnatæ Sapientiæ; Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Facebook-oldala
Fotó: Csúcs Mária; Fazakas Tibor
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria