Haitiban meggyilkoltak két szerzetesnővért – Nem szűnnek a bandák kegyetlenkedései

Kitekintő – 2025. április 4., péntek | 18:12

Március 31-én, hétfőn este meggyilkolták Haitiban a Gyermek Jézusról nevezett Szent Teréz Kis Nővérei Kongregáció két tagját, Evanette Onezaire-t és Jeanne Voltaire-t. A Vivre Ensemble, az ország legnagyobb fegyveres bandáinak koalíciója heves támadást indított, miután az Átmeneti Tanács vissza akarta szerezni az ország feletti ellenőrzést.

„Háborúban állunk” – mondta az Átmeneti Tanács elnöke, Fritz Alphonse Jean, akinek a haiti médiumokban is közzétett szavai elég egyértelműen jelzik, mi történik a karibi országban. Március 31-én, hétfőn a Vivre Ensemble a Port-au-Prince-től mintegy hatvan kilométerre fekvő Mirebalais külvárosában indított támadást, és a biztonsági erők beavatkozása ellenére továbbra is ellenőrzése alatt tartja a várost. 

Két szerzetesnővér is áldozatul esett a kegyetlenkedésnek

A lakosságon pánik lett úrrá, menekülnek a városból, és a szomszédos falvakban keresnek menedéket. Az erőszakhullámban eddig öt ember vesztette életét, köztük a két szerzetesnővér, akiknek személyazonosságát a port-au-prince-i metropolita érsek, Max Leroy Me’sidor megerősítette: Evanette Onezaire és Jeanne Voltaire. A szerzetesnővérek az erőszak hírére sietve elhagyták az iskolát, ahol dolgoztak, és a gondnok házában kerestek menedéket. Ám a két legkegyetlenebb, tömeges emberrablásairól ismert csoport fegyveresei oda is betörtek, és lelőtték őket, miután felgyújtották a házat. „Nem sokkal napnyugta előtt hatoltak be a házba – mondta el egy szemtanú. – Két órán keresztül portyáztak. Aztán megölték Evanette Onezaire nővért, Jeanne Voltaire nővért és a lányt, aki velük volt.”

Brutális gyilkosságok, amelyek emlékeztetnek Luisa Dell’Orto nővér 2022-es meggyilkolására

A Mirebalais elleni támadás

A bandák által a 200 ezer lakosú Mirebalais városa ellen indított támadás nem az első eset, megtorlásnak szánják, amiért az Átmeneti Tanács kísérletet tesz a fegyveres csoportok visszaszorítására. A Vivre Ensemble tagjai a korábban történtekhez hasonló módon megrohamozták a mirebalais-i börtönt, és legalább ötszáz rabot szabadítottak ki. A Haitian Times című helyi újság szerint legalább harminc bandatag halt meg a nemzeti rendőrséggel vívott harcokban. Mirebalais nagyon fontos központnak számít a szigeten, mert itt található az egyetemi kórház, a karibi ország legfejlettebb kórháza, amely naponta több ezer ember ellátására képes. A város stratégiai jelentőségű is, mivel Haiti két főútvonalának kereszteződésében fekszik: az egyik a fővárosból az északi partvidékre, a másik pedig a Dominikai Köztársaságba vezet.

Az ENSZ felhívása

A Haitit továbbra is vérrel szennyező erőszakra António Guterres ENSZ-főtitkár is reagált, aki felszólította a hatóságokat, hogy a nemzetközi közösség támogatásával fokozzák erőfeszítéseiket a biztonság helyreállítása, a polgári lakosság védelme és a demokrácia helyreállításához szükséges feltételek megteremtése érdekében. Az ENSZ haiti emberi jogi tisztviselője, William O’Neill által közölt információk azonban nem sok reményre adnak okot: „Jelenleg nincsenek biztonságos útvonalak a fővárosba vagy onnan kifelé, kivéve helikopterrel. A bandák egész városrészeket vettek ellenőrzésük alá, gyilkolnak, erőszakoskodnak és házakat, iskolákat, templomokat gyújtanak fel.”

Tüntetések a fővárosban

A teljesen kontrollálhatatlanná vált helyzet miatt április 3-án, szerdán több ezer ember tüntetett Port-au-Prince utcáin az Alix Didier Fils-Aimé vezette kormánykoalíció lemondását követelve, amelyet azzal vádolnak, hogy nem képes garantálni az ország biztonságát. A tüntetőkkel szembeni kemény rendőri fellépés újabb erőszakot és fegyveres támadásokat váltott ki a miniszterelnök és az Átmeneti Tanács székhelye ellen.

Az ENSZ által 2024 júliusa és 2025 februárja között gyűjtött adatok szerint Haitin több mint 4200 embert gyilkoltak meg, míg további hatezren kényszerültek elmenekülni, elhagyni otthonukat.

Haiti egy karibi ország, amely Hispaniola szigetén található, a Dominikai Köztársasággal osztozik a szigeten. Lakossága szinte teljes egészében afrikai rabszolgák leszármazottaiból tevődik össze. 1804-ben nyert függetlenséget Franciaországtól, így az Egyesült Államok után Amerika második országa volt, amely megszabadult a gyarmati uralom alól. Azóta azonban gyakori politikai instabilitás, természeti katasztrófák és gazdasági nehézségek sújtják az országot.

Haiti jelenleg súlyos politikai és humanitárius válságban van, amelyet az állami intézmények összeomlása és a bűnbandák térnyerése jellemez. Az ország fővárosában, Port-au-Prince-ben a fegyveres bandák uralják a területek nagy részét, gyakoriak az emberrablások, fosztogatások és erőszakos összecsapások. A kormány gyakorlatilag működésképtelen, Jovenel Moïse elnök 2021-ben történt meggyilkolása után nem sikerült stabil politikai vezetést kialakítani. A lakosság élelmezési és egészségügyi válsággal küzd, több százezer ember szorul humanitárius segítségre.

Forrás: Vatican News olasz nyelvű szerkesztősége

Fotó: ACNuk.org

Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria