A nagygyűlés résztvevőinek összetétele rendkívül sokszínű: fokolarinók, családok, fiatalok, szerzetesek, papok, és néhány püspök is meghívást kapott az összejövetelre. A jelenlévők között többen más keresztény egyházakhoz tartoznak, vagy más vallást követnek a mozgalomban, például a buddhista Metta Surinkaew Thaiföldről és a muzulmán Racim Bouabdallah Algériából. A nem vallásos meggyőződésűek csoportját is képviselik, kifejezve ezzel az egység karizmájának egyetemes voltát.
A megbeszéléseket megelőző háromnapos lelkigyakorlat a résztvevők szerint nagyon fontos volt azért, hogy utána valóban közösségi szellemben tudjanak megfelelő döntéseket hozni. Az egység lelkiségének soron következő pontjáról is szó volt Az Eucharisztia a kommunió misztériuma címmel. A következő évben ezt ajánlják elmélyítésre a közösség tagjai számára. „Kényelmetlen” témának tűnhet, ha figyelembe vesszük az ökumenikus és vallásközi vonatkozásokat, mégis mély párbeszédet indított a jelenlévők között.
E téma kifejtése előtt különböző egyházakhoz tartozó fokolarinók felolvasták Jézusnak az egységért mondott imáját János evangéliumának 17. fejezetéből.
Az ezt követő hozzászólások során az evangélikus Heike így fogalmazott: „Luther számára az Eucharisztia misztérium, ezért már csak a címet hallva is otthon érzem magam ebben. Van még valami, ami elválaszt bennünket, de szerintem több mint 90% az, amit együtt élhetünk meg.”
Cathy az anglikán egyházhoz tartozik: „Az, hogy nem tudunk ugyanabban az áldozatban részesülni, számomra lehetőség, hogy felismerjem és elfogadjam a megosztottság fájdalmát és még jobban szeressek.”
Metta buddhista, és úgy érzi, a Fokoláre nagy családjához tartozik: „Hogyan is élhetem meg a lelkiségnek ezt a pontját?” – tette fel a kérdést, majd meg is válaszolta: „Megértettem, hogy minden nap meg kell tisztulnom, hogy semmi legyek, és be tudjam fogadni a testvéreket.”
Racim, a fiatal algériai muszlim azt mondta el, hogy, amikor Chiara Lubich az Eucharisztiáról beszél, őt arra emlékezteti, hogy Isten behatol mindenki szívébe és a testébe.”
Eddig több mint harminc csoportban zajlott a munka, ahol a mozgalom jelenét és jövőjét érintő témákat és kihívásokat vették sorra. A csoportok vegyes összetételűek, az életkort és a hivatásokat illetően is. Sok a párbeszéd, az útkeresés, és valóban szót kap a Fokoláre egész népe. Ez történik a plenáris üléseken is. Személyes történeteket, tanúságtételeket, problémákat osztanak meg egymással a különböző nemzeti és kulturális környezetekből érkezettek. Jean-Paul Burundiból származik, de Algériában tanul, és arról számolt be, milyen nehézségekkel kell szembenéznie amiatt, mert a keresztény kisebbséghez tartozik egy olyan országban, ahol a lakosság 90%-a muszlim. Kifejezte örömét, hogy Maria Voce milyen nagy figyelmet szentel a nagygyűlésen jelen levő fiataloknak.
Az első hét kiemelkedő eseménye volt az elnökség beszámolója. Maria Voce és Giancarlo Falletti mérleget készítettek a 2008-tól mostanáig eltelt időszakról. A tárgyalt témák között beszéltek arról, hogy Chiara Lubich gondolata hogyan terjedt a különböző területeken. Kiemelték, hogy a katolikus egyház elindította az alapító boldoggá avatását. Beszéltek a fokolárok jelenlétéről, eloszlásáról a különböző földrajzi területeken; a megélt fájdalmakról, melyek visszhangozzák mindazt a rosszat, ami a mai társadalmat gyötri. Szóltak az egyházakkal, a vallásokkal és a korunk kultúrájával folytatott párbeszédről, a fiatalokról, majd pedig az elkövetkező hat év feladatairól és kilátásairól. A nagygyűlés feladata lesz, hogy minderről kiérlelje a véleményét.
Az egyik plenáris ülést korunk társadalmi-kulturális problémáinak szentelték, a Fokoláre Mozgalom Abba Iskola elnevezésű tanulmányi központjának vezetésével. Szó volt a globalizációról, a technológiáról és a környezetvédelemről, az emberi kapcsolatokról és korunk Isten-kérdéseiről. E témafelvetések több mint háromezer javaslat formájában érkeztek a közösség tagjaitól az egész világról. Sokan reagáltak az előadásokra. Eddie Hongkongban él, és arról az útkeresésről beszélt, hogy Keleten mit jelent Istent elvinni az emberek közé. Hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy szavainkat konkrét élettapasztalatokkal támasszuk alá.
A Fokoláre Mozgalom általános nagygyűlése szeptember 1. és 28. között zajlik az olaszországi Castel Gandolfóban, 494 résztvevővel. Magyarországot Bakacsi Viktória és Farkas Ferenc képviseli a találkozón.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria