– Az elmúlt napokban a házasság hete rendezvénysorozat apropóján a szokásosnál több szó esett férfi és nő intézményesített és oltár előtt megszentelt kapcsolatáról. A zalaegerszegi programokat a Kertvárosi Plébánia fiatal házas közössége álmodta és valósította meg azzal a céllal, hogy a Valentin-napi forgatag mellett a házasság és a jegyesség értékéről, komolyságáról is szó essen, remélve: ilyenkor talán az emberek fogékonyabbak a kicsit komolyabb üzenetre is.
– A házasság egy férfi és egy nő életre szóló életközössége, s korántsem idejét múlt intézmény. Számos értéke és nagyon sok pozitív hozadéka van, nemcsak vallásos kontextusban, hanem a hétköznapi életre vonatkozólag is. Ezért a házasság hete nem kimondottan vallásos rendezvénysorozat, nem csak vallásos embereknek szól. Üzenete minden korban, minden ember számára érvényes: elköteleződni, hűségesen és tisztán élni.
– A házasságkötések száma azonban évről évre csökken, amit sokan azzal magyaráznak, hogy a ma embere fél elköteleződni.
– Ez így van a munkával, a gyermekvállalással és a házassággal kapcsolatban is. Ez persze nem azt jelenti, hogy a házasság intézménye van válságban, sokkal inkább azt, hogy maga az ember és gondolkodásmódja. Sokan tartanak a másik embertől, félnek megnyílni, magukból valamit megmutatni, őszintének lenni és bizalmat ajándékozni valaki másnak. A házasság intézménye isteni alapítású. Amikor a hívő ember nagy döntést hoz, fontos számára, hogy azon rajta legyen Isten áldása, s vele együtt, az Ő nevében induljon neki az előtte álló életfeladatnak. Ez fokozottan igaz a házasságra, amely komoly próbatétel. Egy új család alapítása áldozatot igényel mindkét fél és hozzátartozóik részéről is. Csak emberi erőre hagyatkozva ez nagyon kockázatos lenne, kérni kell hozzá az Úristen áldását. János apostol írja az első levelében: Isten a szeretet. Aki a másikat szeretni akarja, Istenben, Istennel kell szeretnie. Ha valaki azt mondja, hogy a kapcsolatában nincs szüksége Istenre, akkor tulajdonképpen azt mondja, nincs szüksége a szeretetre. S ezek után elgondolkozhatunk azon, hogy az emberi elköteleződés válsága mennyire következménye a hit válságának...
– Robi atya tapasztalatai szerint a fiatalok egy részének mégis fontos a szentségi házasság, éppen a hit miatt. Mások inkább a külsőségek miatt járulnak oltárhoz. Tavaly egyébként tizenhat pár kötött házasságot a kertvárosi templomban, idén eddig csak négyen jelentkeztek.
– Itt, a plébánián próbáljuk segíteni a házasságra való készületet. Ez nem csupán a házasságkötésre, hanem a házaséletre való felkészítést is magában foglalja, van lelki és gyakorlati oldala is. Mi, lelkipásztorok az előbbit alapozzuk meg és erősítjük a jegyesekben, a gyakorlati foglalkozást pedig Marx Gyula és felesége vezetik, saját tapasztalataikat és bölcsességüket adva át a pároknak.
A két éve alakult plébánián tavaly tartották meg az első ilyen kurzust, amelyben az összeköltözés, a közös élet kialakításának nehézségeitől a konfliktuskezelésen, a szexualitás és a gyereknevelés kérdésein át az egymás szüleivel való kapcsolattartásig sok minden szóba került.
Az időközben összeházasodott párok közös fényképnézegetésre és élménybeszámolóra visszatértek a nagy nap után is. Számukra adott a lehetőség a fiatal házasok közösségéhez csatlakozni.
Fotó: Katona Tibor
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria