Házasságban élni jó! – Országszerte kezdetét vette a házasság hete

Hazai – 2023. február 13., hétfő | 13:35

Hazánkban tizenhatodik alkalommal rendezik meg a házasság hetét a keresztény egyházak és civil szervezetek széles körű összefogásával február 12. és 19. között. Az országszerte megtartott megnyitókat tesszük közzé folyamatosan bővülő összeállításunkban.

Kaposvári Egyházmegye

A február 12-i kaposvári megnyitón Ház Gergely, a Csakazértis a Családokért Egyesület elnöke köszöntötte a jelenlévőket. „A házasság hetének két célját biztosan látjuk. Az első, hogy a pároknak lehetőségük nyíljon a közös, minőségi együtt töltött időre akár oly módon, hogy meghallgatnak egy-egy előadást vagy részt vesznek a különböző programokon. A másik üzenet, hogy házasságban élni jó. Nem feltétlenül könnyű, de jó. S persze nem magától működik” – fogalmazott.

Varga László megyéspüspök köszöntőjében emlékeztetett, a héten folyamatosan a Teremtés könyvét olvassuk a szentmiséken. Isten megteremtette a saját képére és hasonlatosságára az embert férfinak és nőnek. A Bibliában azt olvassuk: „Isten látta, hogy mindaz, amit alkotott, az nagyon jó.” A többi teremtményre csak azt mondja, hogy jó, azonban a férfira és nőre azt, hogy nagyon jó. Ezt követően megáldotta őket. Ez a valóság.

A főpásztor rámutatott, a krízis akkor kezdődik, amikor az ember feltételez és elvárásokat támaszt. „Azt javaslom, hogy amikor krízisbe kerülünk, mindig térjünk vissza a kinyilatkoztatáshoz, az igazsághoz. Ez nagyon nehéz, mert mindig fölébe helyezzük az érzéseinket, a statisztikánkat és a tapasztalatainkat az igazságnak. Csak akkor erősödünk meg újra, amikor visszatérünk a Szeretet igazságához. Akkor, ha nem támasztunk elvárásokat, feltételezéseket, melyeket nem lehet teljesíteni.”

Gyökössy Endre pasztorálpszichológustól idézte azt a gondolatot, hogyha nem valósult meg az, amit szerettél volna, még mindig szeretheted azt, ami van.

Ha a feleséged vagy a férjed nem lett olyan, mint amilyennek szeretted volna, még mindig szeretheted azt, amilyen lett.

Amikor megszerettétek egymást, s igent mondtatok egymásra, már jelen volt köztetek nemcsak Isten áldása, hanem a bűn misztériuma is. Ebből következik, hogy állandóan gyógyítani kell a kapcsolatot, s újra kell kezdeni. Szent Pál írja az efezusiaknak szóló egyik levelében, hogy „haragudjatok, de ne vétkezzetek! Ne nyugodjék le a nap haragotok felett! Ne hagyjatok teret a sátánnak!”

Szabad haragudni. Mindenki haragszik, aki szereti a másikat. A harag önmagában csak egy érzés, nem morális kategória. Az izgalmas az, hogy mit kezdesz a haragoddal, mert abból lesz aztán áldás, vagy még nagyobb szenvedés.

Meg kell tanulnunk kezelni a haragunkat, s meg kell tanulnunk bocsánatot kérni, megbocsátani, kiengesztelődni és újrakezdeni – hangsúlyozta Varga László.

Minél gyorsabban és minél többször történik meg ez – Jézus szerint hetvenszer hétszer, vagyis mindig –, annál jobban elmélyülhet a szerelmetek és szeretetetek – fogalmazott a megyéspüspök megnyitóbeszédében.

A főpásztor szavait követően Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta tartott előadást, aki a boldog párkapcsolat titkairól beszélt. Az előadás hamarosan megtekinthető a Kaposvári Egyházmegyei Stúdió YouTube-csatornáján.

Az alkalmon Rozina-Gobor Brigita zongorán, Rozina Gábor harsonán működött közre.

Forrás: Kaposvári Egyházmegye

Fotó: Kling Márk

Pécsi Egyházmegye

Február 11-én a pécsi székesegyházban bemutatott ünnepi szentmisével kezdődött a Pécsi Székesegyház Nagycsaládos Egyesülete immár hagyományos, házasság világnapi rendezvénysorozata, mely ünnepli a házaspárok hűségét, áldozatvállalását és mindennapi küzdelmeik szépségeit. A szentmisét, mely egyben a házasság hete nyitó alkalma volt a Pécsi Egyházmegyében, Felföldi László megyéspüspök celebrálta.

A társadalom, az élet, az Egyház legfontosabb üzenete a családról szól – kezdte bevezetőjében Felföldi László megyéspüspök. A családok betegségével nem megyünk orvoshoz vagy kórházba, de a férjek, feleségek, gyerekek nagyon szenvednek tőle. A családjainkban is zajlanak olyan konfliktusok, amelyek megoldását nem lehet kívülről várni. Ezt az éhséget nem tudja csillapítani és megoldani a polgármester és a püspök azzal, hogy összefognak és ketten tesznek valamit ellene. Egyedüli megoldást ezekre a konfliktusokra maguk a családok tudnak.

A családi találkozásokban azért látok reményt, mert abban olyan só, olyan fény, olyan valós üzenet nyilvánul meg, amire vágyik a világ, és amire szüksége van – folytatta a főpásztor. A szeretetet kisugárzó erő a család. Igényesnek kell lennünk a minőségre, figyelnünk, hogy egyik családtagunk se éhezhessen mellettünk. Tegyük le az Úr elé hálaadással, amink van: szeretet, idő, figyelem, energia és osszuk meg családtagjainkkal, bízzuk az Úrra, és ez elegendő lesz.

A párbeszéd a kapcsolat és a szeretetéhség csillapításának háttere és alapja – hangsúlyozta Felföldi László. Az Istennel való kapcsolatban, a rejtekben való imádságban (vö. Mt 6,6) tanuljuk meg, hogyan szóljunk egymáshoz, hogyan hallgassunk együtt, hogyan nézzünk egymásra házastársunkkal, amikor senki más nincs jelen, amikor semmilyen külső tényező nem zavar – hangsúlyozta a püspök.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

*

Szeged-Csanádi Egyházmegye

Ünnepélyes nyitómisével kezdődött a házasság hete a szegedi dómban február 12-én, vasárnap. A szentbeszédet Tóth András görögkatolikus pap, mentálhigiénés szakember mondta, aki egyebek mellett arról szólt, hogy miért fontos a házaspárok összetartozása.

Tóth András elmondta, folyamatosan próbálnak tenni a családokért és imádkoznak értük. Elhangzott az is, hogy „nem vagyunk tökéletesek, de mégis összeköt minket az egymás iránti szeretet”.

Krisztust idézve elmondta, a törvény szavait meg kell tartanunk, és fontosak a törvények, mert azokat Isten hozta. „A törvény alkotója Isten, és ez a törvény a szeretetre épül. Aki pedig szeretetben él, az Istenben él, és így van értelme a törvénynek” – fogalmazott a szónok.

Tóth András idézte Ferenc pápát is, aki azt mondta, hogy a házasság szentség, és az Egyháznak nincs hatalma megváltoztatni azt.

A szónok szerint

a házasság megkötése nem azt jelenti, hogy egyes párok szerelme végérvényes és lezárt folyamat. Sokkal inkább arról szól, hogy a felek készen állnak az elköteleződésre, összekötni az életüket, és vállalják egymást jóban és rosszban egyaránt.

Hozzátette, hogy a házasság egy életre aláírt szerződés, ami Isten segítségével előrevisz, és hogy a házasság egy férfi és egy nő kapcsolata, valóban jóban és rosszban, gazdagságban és szegénységben is.

A szentmise előtt a Karolina Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium diákjai adtak műsort, tanáruk, Szűcs Péter vezetésével.

Forrás: Suki Zoltán/Délmagyar.hu

Fotó: Gémes Sándor

*

Váci Egyházmegye

Február 12-én a nyitó szentmisét a veresegyházi Szentlélek-templomban Marton Zsolt megyéspüspök mutatta be Rolik Róbert plébános koncelebrálásával, illetve Bolyky Miklós, Csillag Péter, Ferencz Zoltán diakónusok, a helyi plébánia akolitusai és ministránsai segédletével.

Marton Zsolt homíliájában elmondta: a hegyi beszéd nyitánya a nyolc boldogság, majd Jézus a régi és az új törvény viszonyáról beszél. Új gondolkodásra hívja a tanítványait, amelynek lényege a belülről, lélekből fakadó döntés és beszédében három ószövetségi és újszövetségi gondolatotállít szembe egymással. Az első: „Ne ölj! Aki öl, méltó az ítéletre. Én viszont azt mondom nektek, hogy méltó az ítéletre mindaz, aki haragszik testvérére” – ezért kell először bensőnket megtisztítani, a haragtól a rossz gondolatoktól.

A második a házasságra, szexualitásra vonatkozó parancs: „Ne törj házasságot! Én pedig azt mondom nektek, hogy aki bűnös vággyal asszonyra néz, szívében már vétkezett vele” – itt is belülről kell kezdenünk a tisztulást, mert a bűn csapda, amely elsőre édesnek mutatja magát, de igazából keserű. A harmadik gondolatpár: „Hamisan ne esküdj, és tartsd meg az Úrnak tett esküdet! Én pedig azt mondom nektek: Egyáltalán ne esküdjetek!” – itt nem csak a hamis esküdözésről van szó, hanem a szavak eltorzított használatáról, a felelőtlen beszédről, a képmutatásról. Jézus arra hív mindenkit, hogy beszéde legyen egyszerű és tiszta.

A Hiszekegyet követően a házassági ígéretek csendes megerősítése következett, majd a házasságban élőkért szóltak a könyörgések, amelyet követően a jubiláló pároknak kiosztották az emléklapokat.

A házasság hete váci egyházmegyei programjairól ITT olvashatnak.

Forrás: Váci Egyházmegye

Fotó: Tóth Ernő

 

A több mint két évtizede Angliából indult kezdeményezés Valentin-nap környékén minden évben egy hétig a házasság és a család fontosságára kívánja irányítani a figyelmet. A házasság hetét – amelyhez hazai és nemzetközi szinten is számos ismert közéleti személyiség csatlakozott kifejezve elköteleződését a házasság, a család ügye iránt – mára négy kontinens 21 országában ünneplik.

Hazánkban az országos eseménysorozatot 2008 óta rendezik meg a keresztény egyházak és civil szervezetek széles körű összefogásával, számtalan nagyváros, település, közösség részvételével. A házasság hete idei fővédnöke Novák Katalin köztársasági elnök és férje, Veres István.

A hetet a hagyományoknak megfelelően ünnepi szentmise zárja a budapest-belvárosi Nagyboldogasszony-főplébánia-templomban február 19-én 18 órakor, a szertartást Marton Zsolt váci megyéspüspök mutatja be.

A házasság hetének idei programjáról bővebben ITT olvashatnak.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria