A szentmisét a gyulafehérvári főegyházmegye legidősebb aktív papja, Jakab Gábor kerekdombi plébános mutatta be. A két koncelebráló paptestvér, Fábián László-János, Györgyfalva plébánosa és Kolozsvár kórházlelkésze, valamint Kovács Árpád bácsi plébános, az otthon bentlakóinak lelkigondozója szeretettel szolgált az oltár körül. A szentmise kántori szolgálatát Kovács Árpád látta el.
A szentbeszédben Jakab Gábor atya a kápolna védőszentjéről, az önzetlen felebaráti szeretetet hősi fokon gyakorló Szent Kamillról szólt, akitől sokat tanulhatunk. Életrajzírója úgy jellemezte Kamillt, a megtért katonát, mint akinek szívét a legforróbb gyöngédség töltötte el, amikor beteggel találkozott. Bennük magát a szenvedő Krisztust látta, aki az ő segítségére szorul.
Az önzetlen szeretet gyakorlása követendő példa – hangsúlyozta a szentmise szónoka. – Földi életünkben az időt jól ki kell használnunk, mert az idő „egyszeri és megismételhetetlen”. Ezért úgy kell felhasználni, hogy „teljes felelősségtudattal Isten felé” fordítsuk.
Szent Kamill emléknapja, július 14-e idén vasárnapra esik, ezért július 13-án ülik meg e napot – ismertette a kerekdombi plébános. – A szent emléknapján a világtörténelem is ünnepel, mert 1789. július 14-én a franciák nemzeti ünnepe van, ekkor vették be a Bastille-t és kiáltották ki az Emberi Jogok Nyilatkozatában az evangéliumból származó hármas jelszót: szabadság, egyenlőség, testvériség.
Jakab Gábor prédikációjában – párhuzamba állította a nap körforgását az ember földi életének szakaszaival – úgy fogalmazott: ahogy van hajnal, napfelkelte, dél, napnyugta, alkonyat és a nap lenyugvása, illetve estéje, úgy
az embernek is van fogantatása, születése, felnövekedése, lenyugvása, estéje.
A kerekdombi plébános a Szent Kamill Szociális Otthon alapítójáról, Tokay Rozáliáról, Csöpi néniről is beszélt, aki csodával határos módon építtette az „alkonyati időszakban lévő emberek” számára az otthont, hogy ott szeretettel testi-lelki gondozásban részesülhessenek. Számukra lassan lenyugvóban van a nap, de húsvéti hitben remélhetik, hogy életük a halálban majd megváltozik ugyan, de nem szűnik meg – fogalmazott Jakab Gábor atya. – Az élet a halál után egy másik dimenzióban, egy másik világban folytatódik. A halál csak azok számára jelent kilátástalanságot, akik remény nélkül, céltalanul tengetik életüket.
A szónok a közelgő ünnepre is felhívta a figyelmet, mert – mint fogalmazott – olyan pápánk van, akinek fontosak az öregek. Ferenc pápa 2021. január 31-én bevezette a nagyszülők és az idősek világnapját, július utolsó vasárnapjára helyezve, hogy Szent Joáchim és Szent Anna ünnepéhez közel eső vasárnap legyen. Ők voltak Jézus nagyszülei, a boldogságos Szűz szülei.
A plébános követendő példának állította a jelen lévő idősek elé Ferenc pápát a kitartásban, aki 87 évesen, testi, fizikai gyengesége ellenére meleg, szerető szívvel tesz tanúságot arról, hogy a gondviselő Isten mindig minden helyzetben és minden életszakaszban, tehát időskorban is velünk van.
A szentbeszéd bővebben ITT olvasható.
Kovács Árpád mint az otthon lelkigondozója megköszönte a tartalmas homíliát. Büszkén jelentette ki, hogy érték számára az, hogy Kisbács mellett Jakab Gábor kerekdombi plébánosban olyan szomszédra talált, aki naggyá tud lenni a szeretetben.
Köszöntötte a szülőfalujából, Oroszhegyről érkezett, 36 tagú Erzsébet Egyesület tagjait, akik Bálint Piroska vezetésével szeretetszolgálatukkal öregotthonokat, árvaházakat látogatnak, Szent Erzsébetről szóló himnuszokkal, liturgikus népénekekkel örvendeztetik meg a hallgatóságot.
A csoport vezetője röviden bemutatta az egyesületet. Elmondta: jótékonykodó éneklésüket már 13 éve gyakorolják.
Az egyesület legifjabb tagjának jutott az a megtisztelő feladat, hogy elénekelje a Szent Erzsébet-himnuszt; majd Szent Erzsébetről szóló liturgikus énekekkel mindnyájan bekapcsolódtak. Ekkor érződött igazán a rövid ismertetőben elhangzott mondat üzenete: „Együtt kenyér vagyunk, egyedül csak morzsa.” Énekük után a kenyereket a gondozottaknak ajándékozták.
Az eseményről szóló beszámoló bővebben ITT olvasható.
Szöveg: Bíró Jolán-Ilona
Forrás: Romkat.ro
Fotó: Ágopcsa Andrea; Bíró Jolán-Ilona; oroszhegyi Szent Erzsébet Egyesület
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria