Mi is az a drog?
Drog alatt a köznyelv az illegális szereket érti, melyek használata törvénybe ütközik és büntetést von maga után.
Az alkohollal kapcsolatban még mindig tartja magát az a tévhit, hogy néhány deci rendszeres fogyasztása jót tesz az egészségnek. Hiába bizonyítják a legújabb kutatások, hogy nincs biztonságos mennyiség belőle és a hatása semmiben sem kevésbé káros, mint az illegális szereké, mindenhol találkozhatunk az alkoholizálásra biztató reklámokkal, programokkal.
Amikor drogról beszélünk, érdemes az alkoholt is a drogok közé sorolni.
(…)
Miből vehetjük észre, ha baj van?
• Ha a gyereknek megváltozik a viselkedése és ez nem a kamaszkori változásnak tudható be. Zárkózott, lehangolt lesz, vagy izgatott, ideges, a hangulata gyakran ingadozik.
• Romlik a teljesítménye az iskolában, konfliktusba kerül a tanáraival.
• Eltávolodik a barátaitól, közösségétől.
• Árulkodó jel lehet a hirtelen étvágycsökkenés vagy a túlevés, a minden magyarázat nélküli gyors fogyás vagy hízás, a kitágult pupillák, vörös szem, szipogás, orrfolyás.
Ha ezek a „tünetek” megjelennek, még feltétlenül nem jelenti azt, hogy biztosan droghasználat áll a háttérben, de érdemes odafigyelni.
Mit tehet a szülő?
Minél korábban találkozik egy fiatal a droggal, annál nagyobb eséllyel lesznek problémái később a szerhasználattal.
Ezért fontos, hogy az első találkozásra minél később kerüljön sor. Ha kiderül, hogy legális vagy illegális szert használt, érdemes beszélgetni vele arról, hogy
• mit használt,
• miért használta,
• kivel használta,
• milyen gyakran használta,
• mi az, amit adott neki a szer,
• tudja-e, hogy milyen kockázatai vannak stb.
Nem mindegy ugyanis, hogy kíváncsiságból próbált-e ki valamit, vagy azért, hogy így oldja a szorongását.
Érdemes higgadtan, nem támadva beszélni hozzá, hiszen az a cél, hogy a gyerek nyíltan, őszintén el tudja mondani, mi miért történt.
Nem segít a büntetés, a bántás, a hibáztatás. Nem segít, ha titokban átnézzük a gyerek ruháját, táskáját, vagy a szobáját, hogy találunk-e ismét drogot, ez inkább a bizalmatlanságot erősíti, és a gyerek még kevésbé avatja be az életébe a szülőt.
A kamaszkor önmagában is egy érzékeny, nehéz időszak, tele konfliktussal, válsággal. Fontos, hogy a családjában elfogadást, figyelmet, biztonságot kapjon. Abból, hogy a gyerekünk kipróbált valamilyen szert, nem következik, hogy rossz szülők vagyunk. A kamasz feladata, hogy feszegesse a határokat, kíváncsi legyen. És a kipróbálás még nem jelenti, hogy a gyerek drogfüggő, vagy hogy az lesz.
(…)
Hogyan lehet megelőzni a droghasználatot?
Vannak olyan tényezők, amelyek védelmet jelenthetnek a fiatalkori függőségek kialakulásában. Érdemes arra törekedni, hogy ezekből minél több megvalósuljon.
Első: a jól működő család. Azt szoktuk mondani, a családban kezdődik minden, a szenvedélybetegség is.
Bár nincs olyan módszer, ami százszázalékos védelmet nyújtana a szenvedélybetegség kialakulásával szemben, a jól működő család a gyermek számára olyan biztonságot tud adni, ami a későbbi függőségi problémák esélyét csökkenti.
(...)
Amiről még a szakember ír: pozitív jövőkép; szociális kompetencia; belső értékek előtérbe helyezése; a tanuláshoz való pozitív viszonyulás, spiritualitás, valamint arról is, hova lehet fordulni, ha baj van.
A teljes írás ITT olvasható.
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Fotó: Lambert Attila (archív)
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria