A kegytemplom előtti téren elsőként a Pócspetri Hagyományőrző Egyesület hagyományos népi pásztorjátékot adott elő, hangszeres kísérettel.
Ezt követően a máriapócsi kultúrház által meghirdetett rajzpályázat győztes pályamunkáit díjazták.
Minden résztvevő kapott ajándékot, amelyeket Papp Bertalan polgármester, Trella Tibor máriapócsi parókus adott át a gyerekeknek a rajzverseny koordinálójával, Palóczy Timeával együtt.
Majd elkezdődött az immár közel 25 éves hagyomány, a pócsi betlehemes, amelynek szervezéséért (a pócsi passióval együtt) Tamás László 2024 augusztusában Magyar Bronz Érdemkereszt kitüntetést vehetett át.
A hagyományőrző mozzanatok, díszlet, kosztüm és szövegegységek mellett modern betétdalokkal, élő állatokkal és a jelenre reflektáló szövegrészekkel nagyszabású műsor bontakozott ki a máriapócsi és környékbeli amatőr társulat előadásában.
Az érdeklődők a ledfalon is követhették az eseményeket.
A betlehemes játék után Mosolygó Péter kegyhelyigazgató szólt az egybegyűltekhez.
Az ember alapvető vágya, hogy az életet továbbadja. „A szeretet az élet továbbadása révén ki akar bontakozni.” Ennek gyújtópontja a karácsonyi születés, hiszen
az Istennek is meg kell születnie emberként, „hogy az a szépen induló történet a paradicsomkertben, mely a bűnbeeséssel elromlott, helyrezökkenjen”
– fogalmazott a máriapócsi kegyhely igazgatója.
Ezt követően Szocska Ábel nyíregyházi megyéspüspök megáldotta a fenyőágakat, amelyeket a szervezők ezt követően szétosztottak a nézők között.
A jelenlévők a téren teát, forralt bort és mézeskalácsot is fogyaszthattak.
A templom és a zarándokház falára vetített csillag mutatta az utat a Kisjézushoz.
A betlehemes játék után a kegytemplomban kezdetét vette az előesti vecsernye, Nagy Szent Bazil Liturgiájával. A szertartást Szocska Ábel püspök vezette.
Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye
Szöveg és fotó: P. Tóth Nóra/Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria