Idősebb Antall Józsefre és Henryk Sławikra emlékeznek Lengyelországban

Kitekintő – 2014. november 4., kedd | 17:23

Idősebb Antall Józsefre és a II. világháborús lengyel menekültek vezetőjeként zsidókat mentő Henryk Sławikra emlékező Sławik-év keretében szentmisét mutattak be november 2-án a katowicei székesegyházban – tájékozta az MTI.

A vasárnapi szentmisét Székely János, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspöke celebrálta Wiktor Skworc katowicei érsekkel, a Sziléziai Vajdaság vezető politikusainak jelenlétében. A mise után a székesegyházban kiállítás nyílt Az Istennek, a Hazának, az Egyháznak címmel.

A katowicei Sziléziai Egyetemen tudományos konferenciát szerveztek múlt héten a lengyel elnök védnöksége alatt, Henryk Sławik – három nemzet sziléziai hőse címmel. A konferenciát Körmendy Adrienne történész, krakkói magyar főkonzul előadása nyitotta meg. Hangsúlyozta, a „lengyel Wallenbergnek” is nevezett, „a körülményekkel dacolva zsidó életek ezreit mentő” Henryk Sławik személye azt mutatja, hogy „a nehéz történelmi időszakokban, akár a jelenkor erkölcsi dillemáiban is az igazak szerepe a döntő”.

A katowicei zsidó hitközség elnöke, Włodzimierz Katz felszólalásában kifejtette, szükség van a magyarok, a lengyelek és a zsidók közös erőfeszítésére, hogy Antall és Sławik olyan példaképekké váljanak, mint a hozzájuk mérhető, de nemzetközileg már ismertté vált zsidómentő, Oskar Schindler.

Az ülésszakon Mitrovits Miklós és Kapronczay Károly, az MTA tudományos munkatársai is előadást tartottak az egykori magyar kormány menekülteket befogadó tevékenységéről. Felszólalt Grzegorz Lubczyk volt budapesti lengyel nagykövet is, aki a Sławik által megmentett, később Izraelben letelepedett és Sławik számára a Jad Vasemben a Világ Igaza címet kiküzdő Henryk Zvi Zimmermann tanúvallomása alapján az ezredfordulón népszerűsíteni kezdte a két feledésbe merülő politikus háború alatti tevékenységét.

A sziléziai származású lengyel politikus és újságíró Sławik, valamint a magas rangú állami tisztségviselő, a Független Kisgazdapárt egyik alapítója, a lengyelek atyjaként emlegetett Antall – a későbbi miniszterelnök édesapja – élete veszélyeztetésével is kiállt a lengyel menekültek mellett. Magyarország német megszállását követően a Gestapo mindkettőjüket letartóztatta. Henryk Sławik a kihallgatások során tudatosan magára vállalta a teljes felelősséget. 1944-ben a mauthausen-guseni koncentrációs táborban a nácik meggyilkolták. Idősebb Antall József 1974-ben halt meg Budapesten.

Sławik halálának 70. és Antall halálának 40. évfordulója emlékére októberben a Lengyelország és Magyarország parlamentje közös határozatot adott ki.

A Sławik-év további programjaként november 8-án a legelismertebb lengyel zenekar, a Lengyel Rádió Nemzeti Szimfonikus Zenekara katowicei koncertjén magyar, lengyel és zsidó szerzők műveit játssza.

A legnagyobb példányszámú lengyel társadalmi-politikai hetilap, a Gość Niedzielny az évforduló alkalmából Antallnak és Sławiknak szentelt különszámot adott ki 150 ezres példányszámban, emellett 15 ezer példányban magyar nyelvű változatot is kiadnak.

A sziléziai Sławik-évet Bronisław Komorowski lengyel elnök védnöksége alatt hirdetették meg. A Sławik-év 2015 márciusában zárul az Antall-Sławik-emlékmű felavatásával, amelyen várhatóan a két ország elnöke is részt vesz.

Fotó: Múlt-kor.hu

Magyar Kurír