„Krisztus Anyja, nyilatkoztasd ki még egyszer a világ történelmében a Megváltás végtelen, üdvözítő erejét: az irgalmas Szeretet erejét, hogy állítsa meg a rosszat!”
Március 25-én az egyház a Mária méhében emberré lett örök Ige Megtestesülését szemléli. A Szűzanya „igenje” megnyitotta a kaput a mennyei Atya üdvözítő terve megvalósítása felé, amely minden ember megváltását célozza.
Ez az ünnep, amely idén a nagyböjti időszak közepére esik, egyrészt visszavezet bennünket az üdvösség kezdetéhez, másrészt arra hív, hogy tekintetünket a húsvéti misztérium felé fordítsuk. Szemléljük a keresztre feszített Krisztust, aki megváltotta az emberiséget, teljesítve a végsőkig az Atya akaratát. A Kálvárián, élete utolsó perceiben, Jézus Máriát, mint anyát bízta ránk, az embereket pedig Mária oltalmába ajánlotta gyermekeiként.
A Szűzanya, aki kapcsolódik a Megtestesülés misztériumához, részt vesz a Megváltás misztériumában is. Az általa kimondott „legyen” szó, amelyre csütörtökön emlékezünk, a megtestesült Ige szavát visszhangozza. Krisztus és a Szűzanya „legyen”-ével benső összhangban, mindnyájan arra kaptunk meghívást, hogy „igent” mondjunk a Gondviselés titokzatos terveire. Egyedül az isteni akarathoz való tökéletes csatlakozásból fakad az az öröm és az az igazi béke, amelyre napjainkban különösen nagymértékben áhítozunk.
A krisztológiai és egyben Mária-ünnep előestéjén a szentatya felidézte pápasága néhány jelentős mozzanatát: 1978. december 8-án a Santa Maria Maggiore római bazilikában a Szűzanya oltalmába ajánlotta az egyházat és a világot, 1979. június 4-én ezt a felajánlást megismételte a jasna gorai szentélyben. A pápa külön megemlítette megváltásunk szentéve, 1984. március 25-ét. 20 év telt ez azóta, amikor a Szent Péter téren, lelki egységben a világ összes püspökével, az egész emberiséget Mária Szeplőtelen Szívének ajánlotta, válaszolva a fatimai Szűzanya kérésére.
Az emberiség akkor történelme egyik nehéz, aggodalmakkal és bizonytalanságokkal teli időszakát élte. 20 évvel később a világot továbbra is félelmetes módon megjelöli a gyűlölet, az erőszak, a terrorizmus és a háború. A mindennapok krónikája által feljegyzett áldozatok között sok az ártatlan személy, akik feladatuk teljesítése közben lelték halálukat. Ma, a vértanú misszionáriusok emlékének szentelt imanapon, nem tehetjük meg, hogy ne emlékezzünk azokra a papokra, szerzetesekre és világi hívekre, akik missziós területeken haltak meg az elmúlt év során – folytatta katekézisében a pápa.
A föld számos részén továbbra is olyan sok a vérontás, továbbra is sürgető szükség van arra, hogy az emberek megnyissák szívüket, és bátran törekedjenek a kölcsönös megértésre. Egyre nagyobb a várakozás arra, hogy a világ minden részén megvalósuljon az igazságosság és a béke.
Hogyan lehetne a remény és a szeretet iránti szomjúságra válaszolni, ha nem Krisztushoz fordulva, Mária révén? – tette fel a kérdést a szentatya, majd így folytatta: „A Szűzanyának ma is megismétlem könyörgésemet, amelyet 20 évvel ezelőtt intéztem hozzá: „Krisztus Anyja, nyilatkoztasd ki még egyszer a világ történelmében a Megváltás végtelen, üdvözítő erejét: az irgalmas Szeretet erejét, hogy állítsa meg a rosszat, alakítsa át a lelkiismereteket! Szeplőtelen Szíved mindenki számára fedje fel a reménység világosságát!”.
VR/MK