Silvano Tomasi: „Irak ne váljon az új Ruandává!”

Kitekintő – 2014. augusztus 14., csütörtök | 10:27

A Szentatya azonnali humanitárius segítségnyújtást kér, illetve azt, hogy tegyenek meg mindent a további erőszak megállítására és megelőzésére – mondta a Vatikáni Rádiónak az ENSZ főtitkárának küldött pápai levelet kommentálva Silvano Maria Tomasi érsek, a Szentszék állandó megfigyelője a világszervezet genfi hivatalainál.

Az ENSZ Alapokmányának 42. cikkelye kimondja: a nemzetközi közösségnek felelőssége, hogy védelmezze – akár erővel is – azt, amit a helyi állam, a hatóságok nem tudnak megvédeni – vagy mert akadályoztatva vannak, vagy mert nincs lehetőségük a cselekvésre, miután a jog, a párbeszéd, a tárgyalás minden útját megpróbálták –, hogy megállítsák azt, ami ezekben a napokban Irak északi részén történik. Nemcsak a keresztények és más vallási kisebbségek védelme kerül előtérbe, mivel olyan üldözöttekről van szó, akiknek alapvető emberi jogait tiporják sárba, és akik érdekében a helyi hatóságok nem tudnak fellépni. Nemcsak egy egyház, hanem az egész emberiség problémája ez – figyelmeztetett Tomasi érsek.

Másrészt meg kell találni a módját, hogy korlátozzák és megfékezzék a fegyverek, a pénzügyi és a politikai támogatás eljutását az Iszlám Állam kalifátusának képviselőihez, akik felelősek az erőszak gerjesztésében és olyan emberek meggyilkolásában, akik nem értenek egyet az új hatalommal – mutatott rá a szentszéki képviselő.

Louis Sako káld pátriárka a népirtás veszélyét emlegeti, és nem tartja megfelelőnek a nemzetközi közösség beavatkozását. Tomasi érsek ezzel kapcsolatban felidézte, hogy a jelenlegi szembenállás emlékeztet a hutu és tuszi törzsek közötti erőszakra, amely Ruandában zajlott évekkel ezelőtt. Hasonló helyzet alakult ki, mint ma Észak-Irakban. Embereket öltek meg, menekülésre kényszerítették őket, a nemzetközi közösség pedig csak vitatkozott, anélkül hogy konkrét és megfelelő intézkedéseket hozott volna. Azóta minden évben összegyűlünk, hogy megemlékezzünk erről a népirtásról, vétkünket megbánva, hogy nem cselekedtünk határozottan – fogalmazott a Szentszék állandó ENSZ-megfigyelője.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria