Isten ajándéka a tehetség, de valójában szolgálatra készít fel – Sacro Song ünnep Veszprémben

Hazai – 2024. december 9., hétfő | 17:16

December 7-én, advent második vasárnapjának előestéjén tizenhat zenei szolgálattevő vehette át a Sacro Song keresztény könnyűzenei workshop elvégzését elismerő oklevelet a veszprémi Szent Mihály-főszékesegyházban. A hálaadó szentmisét Udvardy György érsek mutatta be. Ezt követően a zenészek gálaműsort adtak.

Több egyházmegye sikerét látva szervezték meg a Sacro Song keresztény könnyűzenei képzést Veszprémben is. A kurzus keretében a résztvevők a hangszeres technikák, valamint a kamarazenélés alapjainak elsajátítása mellett felkészültek a templomi liturgikus zenei szolgálatra, valamint a liturgián kívüli, evangelizációs és dicsőítő imaalkalmak zenei vezetésére. A közel egy évig tartó képzést, a Sacro Songot az egyházi könnyűzenei szolgálatban jártas tanárok és képzett zenészek, Gável András és Gável Gellért, valamint a zenei formációjukban, az Eucharist együttesben velük együtt szolgáló Szentpétery Mózes tartották – mindhárman a hazai keresztény könnyűzene kiemelkedő alakjai és több mint 25 éve aktív szereplői. A tanfolyam egyik fő célja, hogy a résztvevők zenei repertoárja a szolgálatukhoz alkalmazható énekekkel, zenei darabokkal és liturgikus misetételekkel bővüljön.

A résztvevők arra készültek fel, hogy méltóképpen zenéljenek az Úrnak, az Úrról, azzal a meggyőződéssel, hogy ez műfajtól függetlenül lehetséges; a könnyűzene sem degradálja a liturgiát, hanem szolgálja azt – fogalmazták meg a képzés vezetői.

A szentmisét Udvardy György érsek mutatta be.

A főpásztor megköszönte mindazon testvérek munkáját, akik részt vettek ebben a képzésben, hiszen szolgálatról van szó.

Az Úristen adja a tehetséget, a képességet, de valójában a szolgálatra készít fel – mondta a szentmise bevezetőjében a veszprémi érsek. – A karizmát az egyén kapja a közösség javára; a közösségnek pedig többféle megnyilvánulási formája van, lehet akár karitatív vagy evangelizációs tevékenység is.

Az Egyház arra hív bennünket, hogy a liturgikus év követésével mélyen átéljük Jézus Krisztus életének és megváltó áldozatának misztériumát – mondta homíliájában Udvardy György. – Advent időszakában az Úr érkezésére készülünk, amely konkrétan, emberi történelmünkben valósul meg. A próféták tanítása és a Szentírás szavai arra buzdítanak, hogy készüljünk bűnbánattal, éberséggel és tevékeny cselekedetekkel. Az adventi felkészülés célja, hogy kiegyenesítsük az Úr útjait, és megnyissuk szívünket az ő érkezésére mindennapi életünk konkrét valóságában.

Az advent igazságosságra, békére és Isten dicsőségére hív. Az igazságosságot saját életünkben és kapcsolatainkban is meg kell teremtenünk, ahogy azt Jézus példája mutatja.

A béke nem passzív állapot, hanem aktív teremtő cselekvés, amely az isteni mű része. Az ünnepi időszak arra emlékeztet bennünket, hogy áldozatot hozzunk az ünnep méltó előkészítéséért, és közösségben éljük meg a várakozás örömét.

Advent az éberség ideje, amely segít újraértékelni életünket, és biztosít bennünket arról, hogy Krisztus konkrét körülményeink között akar megérinteni.

Ez az időszak arra is figyelmeztet, hogy egymást támogatva, közösségben készüljünk fel az Úr érkezésére, és az ő dicsőségében élhessünk.

 

*

A szentmise után Gloviczki Zoltán, a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora elmondta: a Sacro Song, a „szent dal” különböző korok, nyelvek és kultúrák egységét jeleníti meg. A zenei sokszínűség – a középkori muzsikától Bachon és Beethovenen át Kodályig, az Eucharist zenekar és Sillye Jenő dalaival – mind ugyanazt a szent egységet fejezi ki.

A szent énekek által megnyilvánuló harmónia az isteni dicsőséget és a mennyei bárány eljövetelének örömét köszönti.

Az eseményen hálát adtak az Istennel való kommunikáció ezen sajátos nyelvéért, valamint a képzésben részt vevő hívekért, akik elköteleződtek a szent zene művelése iránt. Elismerés és köszönet illette a kurzus vezetőit, valamint az egyházmegyét és Udvardy György érseket, akik támogatták ezt az alkalmat.

Az esemény végén a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola nevében oklevelek átadásával ismerték el a résztvevők munkáját, ami nemcsak emlék, hanem a közösségi egység kifejezése is.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria