A 2025-ös szentévre Róma „karácsonyi templomában“, a Santa Maria Maggioréban is megnyitották a szent kaput. A templom pompás mozaikjai császári uralkodóként mutatják a kisded Jézust – politikai üzenet volt ez a felfordulás korában.
Január 1-jén megnyitották a Santa Maria Maggiore szent kapuját. Ezáltal a 2025-ös polgári esztendő is „szent évvé“ lett. Ám nem ez volt az időpont kiválasztásának az oka. Sokkal inkább e nap karácsonyhoz való kötődéséről van szó: egy héttel, vagyis nyolc nappal a születése után kapta meg a kisded a Jézus nevet (Lk 2,21). Ősi idők óta a Santa Maria Maggioréban őrzik a jászolereklyét. Így ez a hely a karácsonyi templom Róma nagy bazilikái között, vagy – teológiai nyelven fogalmazva – a megtestesülés temploma. Ez a téma bő kifejtést nyer a templom diadalívének csodálatos késő ókori mozaikjain – a bibliai beszámolókra támaszkodva, ám mégis jellegzetes eltéréseket mutatva.
Ez különösen is szembeszökő azon a jeleneten, ahol megérkeznek a napkeleti bölcsek, hogy hódoljanak a kisded Jézus előtt. „Azután bementek a házba. Meglátták a gyermeket anyjával, Máriával, és a földre borulva hódoltak neki.“ Akárhogy, akárhol képzeljük magunk elé a jelenetet, az biztos, hogy a Máté szerinti evangélium fenti mondatának (2,11) olvasója nem a Santa Maria Maggioréban látható képet fogja a lelki szemei előtt látni. Nem így ül egy újszülött gyermek, s nem így viselkedik egy nemrég szült anya. Még az istálló és a jászol Lukácstól ismerős, tudatosan szerény díszleteire sem kell gondolnunk ahhoz, hogy észrevegyük: ilyesfajta ülőalkalmatosság biztosan nem volt ott; a gyerekszobáinkban sem találkozunk effélével, s biztos, hogy a Máté által leírt házban sem volt ilyen. Nem másról van ugyanis szó, mint egy pazar császári trónról. Ezen ül a kisded Jézus, Mária pedig (a néző felől jobbra) tiszteletteljes távolságot tart tőle. A trón aranyból készült, ékkövek díszítik s értékes párnák borítják. Szárnyas lények tűnnek fel mögötte, amelyek szintén hiányoznak a bibliai szövegből. Sokkal inkább olyan segédszereplők, amilyeneket egy tróntermi jelenetben könnyedén el tudunk képzelni.
A teljes írás ITTolvasható.
Forrás és fotó: Communio Nemzetközi Katolikus Folyóirat
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria