Kalocsai Iskolanővérek: rendünk kiemelkedő karizmája az oktatás-nevelés

Megszentelt élet – 2012. május 3., csütörtök | 11:53

Arra kértük a magyarországi szerzetesrendek elöljáróit, hogy összegezzék az elmúlt év számukra legfontosabb eseményeit, és írjanak terveikről. A kalocsai iskolanővérek életéről Csatlós Mária Ilona általános főnöknő megbízásából Bangó M. Klára nővér mutatta be a rend életét. Írását az alábbiakban közöljük. 

Visszatekintés az elmúlt évre és rövid előretekintés:

2011 elején zártuk a 150 éves jubileumi év gazdag programsorozatát (1860 óta működünk Magyarországon). Kalocsán elkészült a színházterem, melyet már idén januárban szentelt fel Dr. Bábel Balázs érsek. Kiskunfélegyházán Fazekas Mária Blandina nővérre, rendünk nevelő-oktató munkájának emblematikus alakjára emlékeztünk halálának 30. évfordulója alkalmából.

2011-ben három nővérünk költözött az Örök Hazába:

Császár Bernadett Mária Precióza nővérünk április elsején hunyt el.
1924. február 2-án Tiszapolgáron született. Itt járt zárdaiskolába, itt hallotta meg az Úr hívó hangját. A nővérek buzgó imája ragadta meg gyermeklelkét és a házi munkát végző nővérek kedvessége, akik úgy bántak vele, mint édes gyerekükkel. Már édesanyja felajánlotta a Szűzanyának, mert egy Mária-kilenced alatt született. Ő is a Szűzanya segítségét kérte egész életében. Sovány, vézna gyermek lévén beöltözését is a Szűzanya intézte el. Jelöltként Hőgyészen portáskodott, mosott, takarított, fűtött a vendégeknek és gondoskodott róluk.
Két év múlva Kalocsára helyezték szintén a portára. 1943-ban ölthette magára a szerzetesi ruhát, 1944-ben tette le első fogadalmát, és kapott dispoziciót Budapestre. Ebédlősként egyedül végezte nagy odaadással 120 kollégista, 40 diák nővér, 30 nővér és néhány tisztviselőnő ellátását. 1949-ben Görbeházára, a plébániai „kiskertbe” kapott áthelyezést. 1950-ben tett örökfogadalmat titokban, Máriabesnyőn a lágerben. Életében sok megpróbáltatáson ment át, sok emberen segített. Vácott betegápoló, kertész, majd konyhai dolgozó volt a nővérek között. Munka mellett végezte el a közgazdasági technikumot, élelmezésvezetői, szakácsnői, államháztartási tanfolyamot. 1960-ban Jászberénybe került az állami szociális otthonba hasonló munkakörbe, ahol 28 féle rendből voltak szerzetesnővérek. Kb. 6 évig vitték kihallgatásokra, míg ízületi betegséggel kórházba nem került. 1979-ben nyugdíjba ment, de továbbra is bejárt segíteni az otthonba a nővérek közé, mert nagyon szerették. Több mint 500 nővér halálos ágyánál imádkozott. Mindenütt megbecsülték. Csendesen, imádságos lelkülettel, precízen, mindenkire odafigyelve szolgált. Mindig lehetett rá számítani. A rábízott feladatokat sokszor erején felül is zúgolódás nélkül teljesítette. 1990-ben az elsők között jött vissza a rendbe, Budapestre. Sokat dolgozott még a Mária utcában is a konyhán a rá jellemző odaadással, imádságos lelkülettel. Rövid pihenésre Rómába ment, ahol elesett és újabb megpróbáltatás várt rá. 2003-ban betegen a csepeli Szent József Szociális Otthonunkba költözött. Itt szólította magához az Úr hosszú, türelemmel viselt szenvedés után, április első péntekén. A rákoskeresztúri köztemetőben nyugszik.

Juhász Franciska M. Helládia nővér július 18-án hunyt el Csepelen. A Budapest VIII. kerületi Krisztus Király Kápolnában temettük.
Kiskunfélegyházán tanult. Sok jó példát látott, különösen Aquináta nővérre emlékezett szívesen, aki a gyakorlóiskolában csodálatra méltó türelemmel viseltetett a gyerekek iránt. Megfogta a nővér templomi buzgósága is, és az, ahogyan az Úr Jézus szent sebeiről beszélt. Helládia nővér édesanyja, annak testvére, illetve Helládia nővér egyik nővére is jelölt volt a mi rendünkben, de fizikailag nem bírta a szerzetesi életet egyikük sem. Szép emlékeik maradtak viszont a rendi életről, ezekről meséltek otthon. Franciska a polgári iskolában olyan jól érezte magát, hogy nem volt kedve a társaságtól megválni. Amikor elvégezte a képzőt, letette a képesítő vizsgát és belépett a rendbe. Napi misére járó volt, ezért szándékát már sejtették. Tisztelendő Angelika nővér volt a jelöltmesternője, M. Jozefa nővér a novíciamesternője. A fogadalomtétel után képzőművészeti iskolát végzett, közben tüdővérzéssel kellett küszködnie. Az oklevél megszerzése után Kiskunfélegyházára helyezték. A háborús események miatt kalandosra sikerült az élete, biológiát, történelmet, számtant is tanított. Csillaghegyre, majd szanatóriumba Kalocsára került, ahol tüdőspecialista kezelte. 1948-ban Budapesten tett örökfogadalmat. Újra Csillaghegyre került, majd 3 évig kórházakban, szanatóriumokban kezelték. Az államosítás következtében egy budapesti selyemszövő üzemben helyezkedett el, ott 14 évig dolgozott. Csillaghegyen nővértársaival továbbra is a zárdában lakott, mert azt elfelejtették államosítani. A fővárosban lakó nővérek minden hónap első vasárnapján közös misén vettek részt,  aztán Terezina nővér lakásán tartottak összejövetelt. A hatalom figyelte őket és házkutatást, kihallgatást is tartottak. Helládia nővér ’68-ban került a Szolidaritáshoz. Nyugdíjasként az Ostyaellátóban segített, majd beköltözött csepeli szociális otthonunkba, ott élt haláláig. 

Werni Erzsébet M. Ozmunda nővér október 16-án Kaposvárott hunyt el.
Szentfülöpről származott. tizenegyen voltak testvérek, közülük négyen lettek szerzetesek. Egyik nővére, rendi nevén Blázia nővér a mi rendünkbe lépett be. Az ifjú Erzsébet látta nővére életét, megtetszett neki, úgy gondolta, hogy így ő is boldog lesz. Mindketten szakácsnők lettek. Szülei vallásosak voltak, örültek gyermekeik döntésének. Ozmunda nővér Balatonszemesen, a jezsuita atyák lelkigyakorlatos házában főzött. Éjfél körül a hatalom emberei elhurcolták őket Az atyákat elvitték Szibériába, a határon a nővért elengedték. Julianna nővér szülei fogadták be, mert nem volt hová mennie. Pesten nővértársával női ruhákat varrtak, majd Ozmunda nővér a kaposvári Margit templom sekrestyése lett.

2011-ben jelenlegi legidősebb nővérünk, Szendrői Antónia M. Fabiola betöltötte 100. életévét. Ez nem szokatlan esemény nálunk, hiszen Lidvina nővérünk nem is olyan régen 105 éves korában hunyt el.

2012-ben fogadalmának 60. évfordulóját ünnepli Gór Nagy Magdolna Krisztofóra nővér. 65 éves jubiláns lesz Bene Margit M. Marilla, Máriai Franciska M. Romuálda,  Nagy-Pál Mária M. Consummata és Tóth Erzsébet M. Teofila nővér. 70 éve tette első fogadalmát Berger Margit M. Genovéva nővér.

2013 nyarán választókáptalanunk lesz, melyre készülve 2012-ben alaposan átgondoljuk rendi életünket.

Iskolák:

Rendünk legkiemelkedőbb karizmája mindig is az oktatás-nevelés volt, ez a legfontosabb működési területünk.  Óvodáink, iskoláink révén több mint 2 300 gyermek részesül katolikus nevelésben. 2011-ben kalocsai és kiskunfélegyházi intézményünk élére is nővér került, utóbbi helyen felkérésünkre bencés nővérek is bekapcsolódnak a munkába. Büszkék vagyunk a nevelés-oktatásban elért eredményeinkre: a gyerekek az átlagosnál nagyobb fegyelem és követelmények ellenére is szeretnek nálunk tanulni. Nemcsak a tanulásban, hanem a lelki életben is segítjük őket, amiért a szülők is nagyon hálásak. Bajai, budapesti, kalocsai, és kiskunfélegyházi intézményeink dolgozói évente közös lelki napon vesznek részt, illetve közös szakmai összejöveteleket is szerveznek. A szorosabb kapcsolattartáshoz a 150 éves jubileumi esztendő örömei és tapasztalatai jó alapot szolgáltatnak.

Karitatív tevékenység:

Intézményeinkben nagy figyelemmel vagyunk a ránk bízott gyermekek életkörülményei iránt. Szükség esetén családjaikat alapítványok segítségével is támogatjuk a szegénység elleni küzdelemben. Sok családnál a munkanélküliség és a szegénység miatt még a napi betevő falatra sem telne e nélkül.

Hivatásokról:

Az Úrra bíztuk az utánpótlás ügyét. Voltak érdeklődők, de nem álltak készen igazán a szerzetesi életre. Kínai tartományunkban sok a fiatal belépő, Imádkozunk azért, hogy az Úr küldjön munkásokat a hazai szőlőjébe is. Itthon 38-an vagyunk. A hivatásgondozással nem annyira kampányszerűen foglalkozunk, hanem inkább a hétköznapokban tevékenykedünk. Reméljük, hogy életformánk kedvet ébreszt középiskolás tanítványaink és kollégistáink szívében is Krisztus szorosabb követésére. Lelki napokon és személyes beszélgetésekben segítjük a fiatalokat az Isten útján való továbbhaladásban. Lehetőséget kínálunk arra is, hogy az érdeklődők pár napot valamelyik rendházunkban töltsenek. Nyárra ifjúsági lelkigyakorlatot szervezünk.

Rendünk életéről, híreinkről a www.kalocsainoverek.hu oldalon tájékozódhatnak.

Kérjük, látogassák meg honlapunkat!