Karitász-adomány a magyarországi menekülttáborokba

Hazai – 2015. február 16., hétfő | 12:50

Február eleje óta több ezer menekült érkezett és azóta is érkezik folyamatosan hazánkba. Januárban mintegy hétezer, februárban eddig több mint tizenegyezer menekültet helyeztek el a táborokban – tájékoztatta szerkesztőségünket a Katolikus Karitász sajtószolgálata.


A Karitász 2013 óta működik együtt a menekülttáborokkal és a beérkező igények alapján állítják össze adományaikat. A Debrecenből és Vámosszabadiból érkező kérések alapján február 13-án egy-egy teherautónyi adományt szállítottak a két táborba.

Debrecenbe főként gyerekek és egyedülálló férfiak számára kértek segítséget: ruhát – nadrágot, pulóvert, inget, pólót, kabátot, alsóneműt, cipőt, téli lábbeliket.

Vámosszabadiba párnákat, paplanokat, törülközőket, műanyag poharakat, felnőtt- és gyerekzoknikat, polcos szekrényeket és dobozokat szállítottak.

A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal tájékoztatása alapján jelenleg (február 16-án) Bicskén 473 fő, Debrecenben 704 fő, Vámosszabadiban 274 fő, Nagyfán pedig 303 fő menekült tartózkodik. A menedéket kérők legtöbbje koszovói, afgán és szír állampolgár, de palesztin, pakisztáni és bangladesi menekültek is vannak a táborokban. Koszovóból főleg családok, a többi országból inkább egyedülállók érkeznek.

A koszovóiak, afgánok egy része csak napokig, az afrikaiak, arabok sokszor hónapokig tartózkodnak a menekülttáborokban.

A táborokban élők napi háromszori étkezést és orvosi segítséget is kapnak, ha tanköteles gyermek érkezik, az iskolai oktatását is biztosítják. Menedékjogi kérelmük benyújtását követően, egy hónap elteltével havi költőpénzre is jogosultak (7125 Ft), érkezésük után pedig havonta tisztasági csomagot és a táboron belül munkalehetőséget is tudnak biztosítani korlátozott létszámban – tájékoztatott a hivatal.

A menedéket kérőknek továbbá lehetőségük van magyar nyelvtanfolyamon részt venni, sportolni, internetszoba és konditerem használatára és egyéb közösségi programokon való részvételre.

A Katolikus Karitász folyamatosan kapcsolatban áll a táborok vezetőivel, és továbbra is segítséget nyújt a menedéket kérőknek, itt-tartózkodási idejüktől függetlenül.

Fotó: Katolikus Karitász

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria