Nem kell filozófusnak lenni, elég az érdeklődő nyitottság ahhoz, hogy befogadjuk Maciej Zięba OP művét, amelynek magával ragadó, sodró lendülettel megírt sorait Szathmáry István, a MMA Kiadó szerkesztője fordította magyarra, a szerző szellemiségéhez hűen – mondta Pécsi Györgyi akadémikus, az MMA Kiadó ügyvezetője. Maciej Zięba OP könyve az öt évvel ezelőtt elindított, a külföldi szakirodalomból ismert konzervatív filozófusok (elsőként Roger Scruton) munkásságára egy-egy mű segítségével rávilágító Pars Pro Toto sorozat újabb kötete.
A Pesti Vigadó különtermében megtartott könyvbemutatón a fordító mellett Görföl Tibor egyetemi tanár, a Vigilia folyóirat főszerkesztője és Gájer László, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának docense, a 2. számú Kereszténybölcseleti Tanszék vezetője beszélt a szerzőről és gondolkodásmódjáról.
Maciej Zięba OP 1998 és 2006 között a lengyel domonkos tartomány tartományfőnöke, Szent II. János Pál pápa tanácsadója, barátja, szellemi örökségének továbbvivője és továbbgondolója, a Lech Wałęsa vezetésével fémjelzett, az 1970-es évek végén megjelenő Szolidaritás által – lényegében kilencmillió lengyel állampolgár tömegtüntetéseken is kinyilvánított egyetértésével – képviselt értékekhez hű katolikus volt, akinek a világtrendekkel, a gazdasági és politikai folyamatokkal kapcsolatos kritikus helyzetértékelése alapvetően a vitakészség fenntartására irányult, pártpreferenciákon túlmutatva.
Könyvében többek között az Egyház társadalmi, sőt gazdasági szerepének – adott esetben történelemalakító vagy példaértékű – realitását a közvélekedés megrögzött hiedelmeit cáfolva konkrétumokkal támasztja alá – mondta a szerzőről és művéről Szathmáry István, a kötet fordítója.
Gájer László leszögezte, Maciej Zięba szellemiségét tekintve „alapvetően 20. századi gondolkodó”, aki „nem érzi otthon magát a század végére átrendeződött politikai sémák európai és lengyel világában, próbál a pártpolitikai dichotómiák (kettősségek), a konszenzusok fölébe emelkedni, katolikusként ezeknél többre vágyik”.
Görföl Tibor meglátása szerint a szerzetes-filozófus ideológiakritikusi szerepben a „balos hagyomány” továbbvivője, ugyanakkor épphogy nem szorítható a megszokott ideológiai sémák közé. Hiszen mint könyvében írja:
A megfelelő hozzáállás… az, ha az evangélium erkölcsi elveinek birtoklása a gyengék sorsa iránti érzékenységgel párosul, amit szimbolikusan úgy határozhatunk meg, hogy a jobboldali szívnek a baloldalon van a helye.”
A kötetben a genderizmussal kapcsolatos meglátásai elgondolkodtatóak, hangneme sok esetben provokatív, ironikus, nem "azt vezeti elő, amit egy szerzetestől várnánk". Figyelemreméltóak a nyugati világnak egy szűk elit általi meghatározottságát, irányítottságát bíráló, illetve felfedő – Európa és benne Lengyelország jövőjéért aggódó – gondolatai a könyv utolsó részében ("hetedik gond"), ezek a szerző bátorságát, hazafiságát, ugyanakkor mondanivalójának globális vonatkozását is mutatják.
A könyvbemutatón Görföl Tibor zárszavában így összegzett: Maciej Zięba nem csupán provokatív, hanem „bölcs, a konzervatív értékekhez határozottan ragaszkodó ember, akit felháborítanak az egyoldalúságok, a hamis dichotómiák, és a fafejűségek különféle megnyilvánulásai, ezektől szeretne bennünket óvni.
A szerző egyúttal sok pozitívumot is felsorakoztat kritikus gondolatai mellett, amelyekbe kapaszkodni lehet, amelyekben támpontokra lehet találni, s amelyek alapján építkezni érdemes, még akkor is, ha nem tűnnek reálisnak, hanem inkább eszmei vonatkozásúak.
Mintha a könyvnek az lenne az üzenete, hogy ha az eszméinkből engedünk, akkor végünk van.
Érdemes megszívlelni ezt az üzenetet!” – mondta a Vigilia főszerkesztője.
Fotó: Lambert Attila
Körössy László/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria