A szentmise egyben részét képezte a 2014. november 4. és 6. között Kecskemét városában megrendezett ifjúságpasztorációs találkozónak, melyet az egyházmegyék, mozgalmak, szerzetesi közösségek számára szervezett az MKPK Ifjúsági Bizottsága. A rendezvény a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye közös munkájának köszönhetően valósulhatott meg, helyszínéül a kecskeméti Szentcsalád Plébánia és a Piarista Gimnázium szolgált.
A november 5. délutáni „lelki piac”: a szerzetesrendek és lelkiségi mozgalmak ötletbörzéje és tapasztalatcseréje után a résztvevők átvonultak a Kecskemét belvárosában található Szent Miklós-templomba, közismertebb nevén a Barátok templomába, ahol Bábel Balázs, a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye érseke vezette a koncelebrált szentmisét, melynek keretében a város és a környék fiataljai fogadták az ifjúsági világtalálkozók keresztjét és ikonját.
A Szegedről Kecskemétre érkező jelképeket II. János Pál pápa bízta a világ fiataljaira mint Krisztus emberiség iránti szeretetének szimbólumát; a kereszttel 2003 óta együtt zarándokol a szintén II. János Pál pápától kapott Salus Populi Romani-ikon is, a Ferenc pápa által is annyira kedvelt, a római Santa Maria Maggiore-bazilikában látható Mária-ikon másolata. Az ifjúsági világtalálkozók jelképei november 6-án továbbzarándokolnak következő állomásukra, Székesfehérvárra.
Bábel Balázs érsek a szentmise elején kifejezte: Külön örömöt jelent, hogy éppen Szent Imre herceg ünnepén mutathatjuk be ezt az ünnepi szentmisét, és fogadhatjuk az ifjúsági világtalálkozók keresztjét.
30 esztendeje indult zarándokútjára a kereszt, amely ma, a magyar ifjúság védőszentjének ünnepén ért Kecskemétre – mondta az érsek homíliájában. A kereszt jelképiségéről beszélt a főpásztor, melynek vízszintes szára összefog bennünket, a függőleges szára pedig összeköti az eget és a földet.
„Forog a világ, de Krisztus keresztje áll” – idézte a mondást az érsek, hangsúlyozva, hogy szilárdságot csak Krisztusban s szentjeiben találhatunk. A fiatalokat biztatta a valódi, belülről fakadó közösségek keresésére, és példaként állította eléjük Szent Imre herceg önfegyelmét, edzettségét és műveltségét.
A szentmise végén került sor a kereszt és az ikon ünnepélyes fogadására. A jelképek elhelyezését követően a nyolc boldogságról szóló szentírási részt olvasták föl, majd Palánki Ferenc püspök, az MKPK ifjúsági bizottságának elnöke rövid elmélkedésében hangsúlyozta: a kereszt arra tanít minket, hogy minden helyzetben lehet a szeretet szerint élni – és ebből üdvösség fakad. A püspök megemlítette, hogy Ferenc pápa minden útja előtt az itt látható ikon eredetije előtt imádkozik a római Santa Maria Maggiore-bazilikában. Arra biztatta a híveket Palánki Ferenc, kérjük a kegyelmet, hogy tudjuk valóra váltani Jézus tanítását, szeretetét.
Hatházi Róbert, a főegyházmegye ifjúsági referense, a kecskeméti Szentcsalád Plébánia plébánosa vezetésével a szervezők a keresztfogadási liturgia személyesebbé tétele érdekében papírokat osztottak szét a hívek közt, melyre ki-ki felírhatta, amit leginkább nehéznek érez az életében – ezt a papírt a hívek kivitték és letették a kereszt elé, majd felvettek helyette egy másik kérést, hogy imáikban hordozzák (egy esetleg teljesen ismeretlen) testvérük imaszándékát.
A magyarországi zarándokút programjairól ITT találnak részletes tájékoztatást.
Fotó: Lambert Attila
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria