Könyvbemutató: Bibliai jelképek kézikönyve
Hazai – 2002. december 6., péntek | 14:24

Budapest: December 4-én, szerdán üneppélyes keretek között mutatták be az érdeklődőknek a Szent István Társulat karácsonyra megjelent új kötetét, Dávid Katalin Bibliai Jelképek Kézikönyve – A teremtett világ misztériuma c. művét. A bemutatón részleteket vetítettek Olasz Ferenc filmjeiből. Az est házigazdája a Szent István Társulat, a Szent István Akadémia, a Magyar Művészti Akadémia és a Károlyi Palota Kulturális Központ volt. A könyvbemutatón Erdő Péter püspök, a PPKE rektora méltatta a kötet alkotóját, illetve az alkotótársakat, és magát az elkészült könyvet, amelynek megjelenését igazi ünnepnek nevezte. Mint mondta, a könyv mind megjelenésében, mint tartalmában rendkívűli, szép és gazdag alkotás, amelyért köszönet illeti az alkotókat, és a könyvet kiadó Szent István Társulatot is.
Dávid Katalin professzor asszony, a Magyar Művészeti Akadémia, a Szent István Akadémia tagja, Széchenyi-díjas, Magyar Örökség Díjas, a Magyar Köztársaság Tisztikeresztjével, valamint a Vatikán Pro Ecclesia et Pontifice Aranykeresztjével kitüntetett művészettörténész életművének egyik legfontosabb alkotása jelenik meg karácsonyra: Bibliai Jelképek Kézikönyve – A teremtett világ misztériuma.
A Szent István Társulat gondozásában készült lexikon egyedülálló alkotás. A magyar olvasók számára az első olyan – világérdeklődésre is jogosan számot tartó – lexikon, amely a Bibliában szerplő összes jelkép megfejtését, magyarázatát, eredetét tartalmazza, afféle megoldókulcsként szolgálva a Bibliához.
A közel 400 oldalas kézikönyvet a Római Katolikus Egyház “Nihil Obstat”-ja is fémjelzi. Ez azt jelenti, hogy a könyvben foglalt állítások helytállósága az Egyházi Tanítóhivatal hivatalos álláspontját tükrözi. A Bibliai Jelképek Kézikönyve a világon az első, a Római Egyház által jóváhagyott, biblikus szimbólumokat tartalmazó kézikönyv (lexikon). Egyházi, művészettörténeti, sőt kultúrtörténeti, kulturális szemmel nézve a könyv valódi szenzáció.
A lexikon 228 jelkép magyarázatát tartalmazza, melyekhez 274 különböző jelentés társulhat. Tekintettel arra, hogy egy jelképhez több jelentés tartozik azt eredményezi, hogy a 228 jelkép 3336 jelentést hordoz.
Milyen jelentést hordoz a Nap, az oroszlán, a víz, a tenger, a csillag, a liliom, a fa, a gránátalma, a szegletkő, a szikla, a hegy, a lámpás, és sok-sok egyéb jelkép? Hányféle – akár ellentétes – jelentést hordoznak? Hol fordulnak elő a Bibliában? Mi a jelképe a Messiásnak, a tisztaságnak, az erőnek, a keruboknak, az apostoloknak, a tizenkét törzsnek, Izraelnek? Titkok, amelyekre a választ e könyv adja meg.
A jelképek ABC-sorrendben szerepelnek, ugyanakkor külön mutatót tartalmaz a kézikönyv azok számára, akik a jelképeket azok jelentése, illetve bibliai helye szerint szeretnék kutatni, feldolgozni.
Könyvművészeti szempontból is jelentős alkotás: borítóterve és tipográfiája a néhai Szántó Tibor könyvművész utolsó munkája.
A könyv borítóján Kondor Béla: Két szent című alkotása látható. Kondor Béla és Dávid Katalin jó barátságban voltak, Kondor képein sokszor Dávid Katalint láthatjuk. A közeli barátság egyik története, hogy egyszer, amikor Kondor meglátogatta Dávid Katalint, később felhívta telefonon: „a hűtőszekrényen hagytam valamit“. – Összetekercselve ez a kép volt az, amely egyébként a 20. századi magyar képzőművészet egyik legjelentősebb mesterének kiemelkedő alkotása.
Dávid Katalin kötetét azoknak ajánlja a kiadó, akik családi könyvtárában a Biblia többet jelent puszta könyvnél. „Azoknak ajánljuk, akiket érdekelnek a szimbólumok, akik évezredes jelképek titkaira keresik a választ. Azoknak ajánljuk, akik valami igazán értékeset szeretnének adni, és azoknak, akik valami igazán értékeset szertnének kapni.“
“Az Ön munkássága emberi, egyházi és szakmai szempontból is valóban egyedülálló, amelyet mindenkinek, de különösen az újabb nemzedékeknek példaként állíthatunk, hiszen olyan múlhatatlan eszmények mellett kötelezte el magát, amelyek azután hősies és önzetlen emberi magatartását, elhivatottságát jellemzik és jellemezték.” (részlet Francesco Marchisano érsek írásából, amelyet a szerző 70. születésnapja alkalmából írt) Szent István Társulat/MK