Kölcsönösen függünk egymástól – Ferenc pápa a társadalombiztosításról

Ferenc pápa – 2023. április 6., csütörtök | 9:00

Ferenc pápa április 3-án, hétfőn délelőtt az Apostoli Palota Kelemen termében kihallgatáson fogadta az olasz Országos Társadalombiztosítási Intézet vezetőit és alkalmazottait. Hozzájuk intézett beszédében hangsúlyozta, hogy az olaszországi nyugdíjrendszer „a jólét egy olyan formája, amely összetartja a különböző generációkat”, megmutatva, hogy mindnyájan „kölcsönösen függünk egymástól”.

A pápa elismerését fejezte ki az olasz Országos Társadalombiztosítási Intézet tagjainak, intézetük fennállásának 125. évfordulója alkalmából. Megállapította, hogy nem minden ország tud felmutatni ilyen értékes tapasztalatokat a dolgozók szolgálatában. Az olasz társadalom gazdagságai közül a pápa a következő hármat emelte ki: a plébániai oratóriumokat, a kiválóan működő önkéntességet és a társadalombiztosítási intézethez hasonló intézményeket.

A társadalombiztosítás témája egyre időszerűbb – szögezte le Ferenc pápa. A társadalom ugyanis látszólag elvesztette a jövő távlatait és kevéssé törődik az elkövetkező nemzedékek sorsával. Ennek jele az ökológiai válság és az államadósság. Ezzel szemben a fenntarthatóság felel meg annak az elvnek, hogy igazságtalan a fiatalokra visszafordíthatatlan és súlyos terheket róni. A társadalombiztosítás a jólét olyan formája, amely összekapcsolja a különböző generációkat. A nyugdíjbiztosítás működésének feltétele lényegében a nemzedékek közötti erős kapcsolat – fejtette ki Ferenc pápa, majd felidézte egy csaknem hatvanéves férfi szavait, aki feltette a kérdést: „De ki fogja fizetni a nyugdíjamat? Csak nem a kiskutyák, akiket az emberek a gyerekek helyett tartanak?” Ezután arra hívta fel a figyelmet, hogy nem szabad megfeledkezni azokról a külföldi munkavállalókról sem, akik még nem rendelkeznek olasz állampolgársággal, viszont szintén hozzájárulnak a nyugdíjrendszerhez. A pápa ismét utalt rá, hogy kölcsönösen függünk egymástól és „minden összefügg mindennel”. A közjó emberek millióinak mindennapi munkáján keresztül valósul meg, akik osztoznak a dolgozók közötti szolidaritási kötelék elvében.

A pápa ezután három felhívást intézett egy olyan társadalombiztosítási rendszer megőrzése érdekében, amely megfelel az olaszhoz hasonló, egyre inkább elöregedő társadalmak kihívásainak.

Ezek a következők: mondjunk nemet a be nem jelentett, „fekete” munkára, amely torzítja a munkaerőpiacot, igazságtalanság a munkavállalókkal szemben, akiknek nincs lehetőségük a tisztességes járulék befizetésére és nem férhetnek hozzá a nyugdíjhoz. Mondjunk nemet a bizonytalan, nem véglegesített munkával való visszaélésre, amely befolyásolja a fiatalok életét. A nem véglegesített munka csak átmenetileg elfogadható, különben a fiatalok egyre később kapcsolódhatnak be a társadalombiztosítási rendszerbe és ez növeli a népességcsökkenést. Mondjunk igent a tisztességes munkára, amely mindig „szabad, kreatív, résztvevő és szolidáris” – idézett a pápa Evangelii gaudium kezdetű apostoli buzdításából (192. pont), hangsúlyozva, hogy a társadalombiztosítás a saját és a mások jólétében való részvétel egyik formája.

A pápa ezután bibliai példákat hozott fel a rossz és a jó biztosításra. A rossz biztosítás, amikor valaki csak magára gondol, mint a kapzsi ember evangéliumi példázata mutatja, aki egyre nagyobb javakat halmoz fel magának (Lk 12,16 –21), de Isten ráébreszti, hogy nem fogja élvezni, amit összegyűjtött. Nincs jövője annak, aki hamis bizonyosságokba zárja be önmagát – mutatott rá a pápa.

A jó biztosításra pedig példa József, Egyiptom kormányzója a Teremtés könyvéből, aki a bőség éveiben gabonát tett félre. Gondolva az éhínség idejére, előrelátóan cselekedett a rábízott emberek javára. Ez a Társadalombiztosítási Intézet munkatársainak is a feladata: gondoskodni az emberek jövőjéről. Szükség van bölcs politikusokra, akiket a testvériség kritériuma vezet, akik nem pazarolják el az erőforrásokat és törődnek a jövő nemzedékeivel is. A pápa végül arra buzdította az Országos Társadalombiztosítási Intézet dolgozóit, hogy növeljék a közjó, a biztosítás, fenntarthatóság kultúráját az olasz társadalomban, majd Szent József és Szűz Mária oltalmába ajánlva őket, Isten áldását kérte rájuk.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria