Konferenciát tartottak Lengyelországban a vértanú Ulma család emlékére

Kitekintő – 2025. március 29., szombat | 14:23

Lengyelországban március 24-e a boldogok sorába iktatott Ulma család, a szülők és hét gyermekük halálának az emléknapja. A lengyel Ulma házaspárt, hat gyermeküket és az édesanya méhében fogant új életet 1944-ben gyilkolták le a nácik, mert menedéket nyújtottak nyolc zsidó üldözöttnek. A vértanúság évfordulóján a Lublini Katolikus Egyetem Katolikus–Zsidó Kapcsolatok Központja konferenciát tartott.

Lengyelországban a március 24-i dátum szimbolikus jelentőségű: 1944-ben ezen a napon ölték meg a nácik Józef Ulmát, várandós feleségét, Wiktoriát és hat gyermeküket, valamint az általuk elrejtett nyolc zsidót: Gołda Grünfeldet, Lea Didnert és lányát, Saul Goldmant és négy gyermekét. A házaspárt gyermekeikkel együtt 2023. szeptember 10-én iktatták a boldogok közé. A lengyelországi Markowában bemutatott boldoggáavatási szertartáson Marcello Semeraro bíboros, a Szenttéavatási Ügyek Dikasztériumának prefektusa elnökölt. A német megszállás idején zsidókat mentő lengyelek nemzeti emléknapját 2018 óta ünneplik az országban.

Konferencia a Lublini Katolikus Egyetem Heschel Katolikus–Zsidó Kapcsolatok Központjának szervezésében

84 évvel ezelőtt, 1941. március 24-én hozták létre a lublini gettót, a zsidók iránti gyűlölet jelét. „Megosztották a várost, amely kultúrák és vallások közössége, amely különböző származású polgárokat integrál. Szétszakítottak és kerítés mögé zártak egy kultúrát” – mondta Mirosław Kalinowski atya, a Lublini II. János Pál Katolikus Egyetem (KUL) rektora a konferenciát megnyitó beszédében. A konferenciát az évforduló alkalmából az Egyetem Katolikus–Zsidó Kapcsolatok Központja szervezte, amely a zsidó rabbi és teológus, Abraham Joshua Heschel nevét viseli.

A bátorság és az elszántság példaképei

A témával kapcsolatos konferenciát hivatalos ünnepségek előzték meg Lublinban, amelyeken részt vettek a városi és tartományi hatóságok, valamint a Nemzeti Emlékezet Intézete lublini székhelyének képviselői. Az ünnepségek szentmisével kezdődtek a kelet-lengyelországi város főszékesegyházában. Ezt követően került sor az Ulma családnak szentelt kiállítás megnyitására.

Virágokat helyeztek el Marta Wołowska nővér háza előtt is, a Szeplőtelen Fogantatás Nővérei kongregáció tagját, a słonimi kolostor elöljárónőjét ugyanis 1942-ben azért lőtték agyon a nácik, mert zsidókat rejtegetett a kolostorban. A lengyel vértanú szerzetesnőt Szent II. János Pál pápa 1999. június 13-án iktatta a boldogok sorába Varsóban 107 másik lengyel vértanúval együtt.

Mivel Lengyelországban március 24-e, Gyümölcsoltó Boldogasszony, Urunk születésének hírüladása ünnepének vigíliája 2004 óta az „élet napja”, Kalinowski rektor a német megszállás alatt zsidókat mentő lengyelek nemzeti emléknapjára utalva hangsúlyozta, hogy ez egy különleges jelzés az élet szent mivoltára emlékeztető nap előestéjén. „Azokra emlékezünk, akik saját életüket kockáztatva segítették az üldözött zsidókat. Nagy bátorságról és elszántságról tettek tanúbizonyságot, mert tudták, hogy mind ők, mind szeretteik életveszélyben vannak. A rejtett hősök, az igazak sugárzó példája arra bátorít bennünket, hogy ne féljünk megmenteni senkit, aki segítséget kér” – mondta beszédében Kalinowski atya.

Az Ulma család tanúságtétele megrázta Olaszországot

Az Ulma család Lengyelországban oly széles körben elterjedt története a boldoggá avatás előtt nem volt ismert külföldön. Erre emlékeztetett a konferencián Manuela Tulli, az ANSA olasz hírügynökség Vatikán-szakértője, aki egyben a Még a gyerekeket is megölték. Az Ulma család, a zsidókat segítő vértanúcsalád című könyv társszerzője is. A Paweł Rytel-Andrianik történész pappal, a Vatican News lengyel szerkesztőségének vezetőjével közösen készített kötet az ARES olasz katolikus kiadó gondozásában jelent meg, a Lublini Katolikus Egyetem is támogatta. Az olasz újságírónő felszólalásában utalt rá, hogy külföldön nagyon keveset beszéltek a zsidókat mentő lengyelekről, amióta azonban megjelent az Ulma családról P. Paweł Rytel-Andrianikkal közösen írt olasz nyelvű kötetük, a történet hihetetlenül híres lett Itáliában. „Megrendítettük az egész országot” – nyilatkozta Manuela Tulli.

Több mint kétezer hős szerzetesnő segítette az üldözött zsidókat

Ezután Monika Kupczewska nővér, a lengyelországi Női Szerzetesrendek Legfőbb Elöljárói Konferenciája Történeti Bizottságának elnöke, a lublini Katolikus Egyetem egyháztörténeti földrajzi kutatóközpontjának munkatársa szólalt fel. „Eddig több tanulmány is megjelent a nővérek háborús időkben folytatott tevékenységéről, a zsidó gyermekek és a zsidó lakosság gondozásáról” – magyarázta. Hozzátette, hogy ezzel együtt „az olyan nővérek, mint Marta Wołowska nővér, továbbra is kevéssé ismertek”. A nővérek egy csoportja, valamint a Történelmi Bizottság által végzett kutatás célja, hogy név szerint bemutasson minden egyes szerzetesnőt. Az eddigi kutatások alapján ma már tudjuk, hogy 2345 szerzetesnő vett részt a zsidó lakosság megsegítésében. A lublini kutatók tovább folytatják életük és tevékenységük dokumentálását” – mondta el Kupczewska nővér, hozzátéve, hogy a zsidó lakosságnak való segítségnyújtás más európai országban sokkal könnyebb volt, Lengyelországban azonban halállal büntették.

A zsidókat mentő lengyel papok és szerzetesnők tanúságtételei

A lublini II. János Pál Katolikus Egyetem a Heschel Katolikus–Zsidó Kapcsolatok Központjának tevékenységén keresztül ápolja a zsidó származású lakosság emlékét nemcsak Lengyelországban, hanem az egész világon. Erre jó példa az Ulma családról szóló olasz nyelvű könyv, továbbá Ryszard Tyndorf jogász és dokumentumfilmes kétkötetes angol nyelvű monográfiája is, melynek címe A lengyel katolikus papság zsidómentő akciói a háború idején. A több mint 1200 oldalas könyv főként olyan szerzetesnők és papok tanúságtételeit tartalmazza, akik a holokauszt idején zsidó polgárokat mentettek Lengyelországban.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria