A konferencia szervezője a Váci Egyházmegyei Történeti Bizottság és az MTA-PPKE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport volt. A konferenciát Varga Lajos váci segédpüspök, a bizottság elnöke nyitotta meg, mely után a Petró (Pétery) család egyik tagjától hallhattak egy csellódarabot a jelenlévők. A szimpózium két ülésszakának keretében hat előadó tartott előadást.
Az első szekciót Tusor Péter, a kutatócsoport vezetője moderálta. A történész bevezetőjében hangsúlyozta, a vatikáni kutatások mellett az egyházmegyék történetének feldolgozása is fontos feladat, melynek professzionális műveléséhez elengedhetetlen a római adatok felhasználása.
Az első előadó, Sági György a korabeli sajtótermékek és a különböző személyektől származó feljegyzések, visszaemlékezések alapján Pétery József püspökről kirajzolódott képeket vetette össze. Megállapította, hogy ezekből egy empatikus, határozott, elveihez ragaszkodó személy képe bontakozik ki. A második előadó, Varga Lajos segédpüspök Bíró Bertalan, a Kistarcsán, Budapesten és Vácott is raboskodó, későbbi váci egyházmegyei könyvtáros és levéltáros Péteryről és a Váci Egyházmegye korabeli viszonyairól alkotott, a realitásokat híven tükröző képét elemezte állambiztonsági források alapján. A szekció utolsó előadásában Rétfalvi Balázs Pétery József püspökkari konferenciákon tett felszólalásairól beszélt. Rámutatott: Pétery mindig aktív szerepet játszott ezeken az üléseken és kifejezésre juttatta határozott véleményét. Több, főként liturgikus kérdésben Serédi Jusztinián hercegprímástól eltérően gondolkodott.
A második ülésszak levezető elnöke Varga Lajos volt. Az első előadó, Lénár Andor Pétery püspök életútját mutatta be 1942-es váci megyéspüspöki kinevezésétől hejcei internálásáig. Az előadás tömören és lényegre törően foglalta össze Pétery József főpásztori tevékenységének váci eseményeit. Lénár Andor felidézte, hogy hatszori házkutatás, hosszabb-rövidebb ideig tartó házi őrizet után a püspököt 1953 áprilisában a több száz kilométerre lévő hejcei Szociális Otthonba internálták.
Földváry Gergely, a konferencia egyik főszervezője arról beszélt, hogyan élte meg az 1956-os forradalmat a püspök, hogyan menekítették haza Hejcéről, majd bemutatta azt is, hogyan fogadták a hazatérő püspököt Vácon.
A harmadik előadó, Hornyák Máté János diavetítéssel és anekdotákkal kísért előadásában Pétery Hejcén töltött éveit idézte fel. Az előadásokból egy meg nem alkuvó, katolikus hitéért bátran kiálló, a megaláztatásokat, üldöztetést is vállaló főpap képe rajzolódott ki. Pétery József vállalta az őt érő megpróbáltatásokat és áldozatával, alázatával, szeretetével a magyar egyháztörténelem egyik méltatlanul elfeledett vértelen vértanúja lett.
A konferencia végén lehetőség nyílt az észrevételek, hozzászólások megtételére. Ennek során kért szót Pálos Frigyes prépost, művészettörténész, akit még Pétery püspök szentelt pappá 1947-ben. Megosztott több fontos, személyes emléket, és a püspök boldoggá avatását kezdeményezte. Vác főpásztorának tanúságtételét – a hatvani származású – Boldog Meszlényi Zoltán esztergomi segédpüspök tanúságtételével állította párhuzamba.
Forrás: Váci Egyházmegye; MTA-PPKE Fraknói Vilmos Római Történeti Kutatócsoport
Fotó: Bölönyi Gabriella
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria