Könyv jelent meg a százéves budai ciszterci gimnáziumról

Megszentelt élet – 2014. február 21., péntek | 13:00

Kortörténeti dokumentumok és szubjektív visszaemlékezések segítségével ismerteti meg az olvasókkal a tanintézmény történetét A Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium 100 éve című, most megjelent kötet.

A nyolc fejezetből álló, Turócziné Pesty Ágnes szerkesztésében megjelent kiadvány a gimnázium 1912-es alapítása óta eltelt száz év történelmi és iskolai eseményeinek állít emléket, többek között az I. világháború borzalmairól és a ciszterci atyák üldöztetéséról szóló írások, valamint az öregdiákok könnyed hangulatú visszaemlékezései révén.

A gimnázium alapításától az 1948-as államosításig tartó időszakot mutatja be az első fejezetet, amelyben az érdeklődők az I. világháborúról, Endrédy Vendel zirci apáttá benedikálásáról és Brisits Frigyes igazgatói kinevezéséről is olvashatnak. A második részben ciszterci tanárok emlékeznek meg mások mellett Bitter Illés igazgatóról, Rajeczky Benjamin nagyhírű zenetudósról és Pataki Vidorról, az egri vár feltárójáról; a folytatásban a ciszterci diákélet mindennapjai és szereplői, a közkedvelt tanárok és az érettségizett osztályok tanulói kapnak szerepet.

A negyedik fejezetben többek között a ciszterciek üldöztetéséről, egy-egy család kitelepítésének történetéről, az 1956-os forradalom és szabadságharc ciszterci diák mártírjáról, valamint Zakar Ferenc Polikárp Rómába meneküléséről olvashatunk. A következő rész a József Attila Gimnáziumról, a hetvenes évek klubéletéről, a diákszínjátszásról szól. A hatodik fejezet a Szent Imre Gimnázium újjászületését, a 75 éves jubileumot, valamint az átmenet nehézségeit és feladatait írja le. Az újjáalakult Szent Imre Gimnázium 1997-től 2012-ig tartó időszakának mindennapjait ismerteti a hetedik egység. Az utolsó, nyolcadik fejezet képriportszerűen tárja az olvasók elé a centenáriumi tanév főbb eseményeit, a jubileumi ünnepség programjait.

A kötet szerzői között szerepel mások mellett Andrásfalvy Bertalan etnográfus, muzeológus, Széchenyi-díjas egyetemi tanár, volt művelődési miniszter; Bitter Illés, a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium egykori igazgatója; Bradányi Iván táncdalszövegíró, műfordító, író; Brisits Frigyes, a gimnázium egykori igazgatója; Császár Ákos, az ELTE Matematikai Intézetének volt igazgatója, akadémikus és Hámori József Széchenyi-díjas agykutató, akadémikus.

MTI/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria