Hazánkban napról napra, míg Olaszországban szinte óráról órára változik a helyzet. A hatvanmillió lakosú ország északi területének jelentős részét lezárták, e sorok írásakor 16 millió ember került karantén alá – a területről se ki, se be nem engedik az embereket, csak rendkívül indokolt esetben.
Amint arról már korábban hírt adtunk, Németh László, az olaszországi magyarok főlelkésze sem tarthatja meg az ország különböző régióiba tervezett magyar miséit – a pillanatnyi helyzet szerint egészen március végéig. A milánói magyar szentmisék szervezésében munkatársa, Zsigmond Ágnes szokta segíteni, aki a nagyváros mellett, Cernusco sul Naviglióban lakik. Telefonon beszéltünk vele, hogy miként alakul az élet a vesztegzár alá került Lombardiában.
Beszélgetésünk elején Zsigmond Ágnes hangsúlyozta, szerencsére családja és környezete nem érintett a koronavírussal, mindannyian jól vannak. Hozzátette,
a hírek most mindenhol a kórházakban kialakult helyzetről szólnak, hiszen már szinte képtelenek az orvosok és az ápolók az összes fertőzöttet megfelelően ellátni. A betegekhez képest kevés az orvos és az ápoló, pedig az egészségügyi dolgozók erejükön felül, szinte éjt nappallá téve dolgoznak.
Arról is szólnak a híradások, hogy a megnövekedett számú beteg miatt nincs elég műszer az egészségügyi intézményekben. Erre reagált az egészségügyi kormányzat: pluszkeretet ígért a szükséges eszközök beszerzéséhez. Persze mindez időbe telik, hiszen például lélegeztetőgépet – amely a tüdőgyulladásos, idős betegek számára sokszor létfontosságú, nem lehet egyik pillanatról a másikra beszerezni.
Zsigmond Ágnes azt is elmondta, hogy Lombardián belül szabadon tudnak mozogni, a boltok nyitva vannak, bár nem a megszokott árubőséggel.
Az olasz emberekre jellemző a hihetetlen segíteni akarás. Ennek példáit is sorolta Zsigmond Ágnes.
A nagyobb üzletek felajánlották, hogy a várandós nőknek, a kisgyerekes családoknak, valamint a 65 éven felülieknek ingyenesen szállítják házhoz a megvásárolt árut,
hogy ne kelljen az utcára, a forgalmasabb helyekre menniük. Fiatal önkéntesek pedig sokfelé vállalják, hogy az arra rászorulók helyett bevásárolnak és az árukat elviszik nekik.
A munkahelyek is próbálják dolgozóikat segíteni, egyre több vezető engedélyezi a távmunkát, azaz otthonról dolgozhatnak beosztottjaik. Az iskolák is próbálják távoktatással csökkenteni a tanórák kiesését, pótolni a hiányzó tanítási napokat.
Zsigmond Ágnes beszélt a koronavírus-járvány megjelenésekor kialakult helyzetről is. Elmondta, hogy az első pillanatokban pánik tört ki az embereken. Felvásárolták a boltok készleteit, szinte kifosztották az üzleteket, ám az első kétségbeesést követően mindenki megpróbálta a maga normális életét élni. Persze a megszokott, normális élet kicsit megváltozott: sokan gumikesztyűvel, szájmaszkkal közlekednek az utcán. Amikor szombaton a már fertőzött tartományokban újabb, szigorúbb intézkedéseket hozott a kormányzat, ismét kitört a pánik, aki csak tehette, megpróbált a lezárt területről elmenekülni.
Az északi területeken már február 24-e óta nem tartanak nyilvános szentmiséket, mely rendelkezés – jelen állás szerint – április 3-ig van érvényben. Az elmúlt napokban ezt a korlátozást – az olasz állami hatóság rendelkezését elfogadva – végül az egész országra kiterjesztette az olasz püspöki konferencia. A templomok ugyan nyitva vannak, de nem lehet semmilyen szertartást tartani bennük. Még esküvőt és temetést sem – tovább szigorítva a korábbi rendelkezéseket –, még szűk családi körben sem. Rádión, televízión, interneten keresztül közvetítenek szentmiséket is.
Olaszországra figyel a fél világ. Reménykedni kell az ottani helyzet jobbra fordulásában, illetve abban, hogy Európa és a világ többi részén nem kell a közeljövőben hasonló lépéseket tenni a COVID-19-járvány terjedésének megakadályozására.
Fotó: Vatican News
Bókay László/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria