Az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége kezdeményezésére elhelyezett négynyelvű – magyar, román, angol és örmény – tájékoztató táblák olyan helyszíneken újulnak meg vagy kerülnek felállításra, amelyek meghatározó szerepet játszottak az erdélyi örmények és a régió életében. A tájékoztató táblák célja a turisták számára felvilágosítást nyújtani az erdélyi örményekről és a különböző helyszínek örmény vonatkozásáról.
Az első, felújított tábla elhelyezésére és megáldására a gyimesi Kontumáci kápolnánál került sor, a 18. századi vesztegzár szomszédságában (contumatia jelentése: ’vesztegzár’ – a szerk.). A rendezvényen Hargita megye Tanácsa nevében Kovács Zsolt Péter jogtanácsos köszöntötte a jelenlévőket, majd Puskás Attila, az EMÖSZ elnöke a tábla elhelyezésének célját és körülményeit ismertette.
A Kontumáci kápolna néven ismert Nagyboldogasszony-kápolnát 1782-ben szentelték fel Gyimesbükkön, a Habsburg Birodalom határán, a Rákóczi-vár közelében; a falfirkák tanúsága szerint egy korábbi épület felhasználásával. A „veszteglőház” romjai ma is láthatók a kápolna mellett. A vesztegzárállomások révén próbálták az országhatárokon kívül tartani a járványokat, az erdélyi szakaszon Mária Terézia uralkodásától kezdve; 42 naptól 84 napig terjedhetett az ott töltött karantén ideje.
A Kontumáci kápolna izgalmas történetéről Salamon József gyimesbükki plébános beszélt 2009-ben a Magnificat portál munkatársának.
A főpásztori áldás után ünnepi műsor következett a gyimesbükki római katolikus plébánián, ahol Salamon József plébános köszöntötte a jelenlévőket, majd Magyarország csíkszeredai konzulátusa képviseletében Beke Mihály András első beosztású konzul méltatta az erdélyi örmények szerepét a magyar társadalomban.
Az ünnepi műsor Puskás Attila könyvbemutatójával folytatódott, aki vetített képes előadásában a Szépvízi örmények című, 2024-ben megjelent kiadványt mutatta be. Ezt követően fellépett a gyergyóremetei Chgnavor örmény tánccsoport és a gyergyószentmiklósi örmény katolikus plébánia kórusa.
Az ünnepi programot a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskola gyermekkórusának előadása zárta, amely Mazai Tihamér segédlelkész vezényletével egyházi énekeket adott elő.
A Hargita megye Tanácsa és Kovács Gergely gyulafehérvári érsek, örmény apostoli kormányzó által támogatott projekt keretében hasonló információs táblák kerülnek ki Gyergyószentmiklóson, a Csobot-hegyen, a Pricskén, és több erdélyi magyarörmény helyszínen.
A Habsburg-uralom idején kiépített vesztegzárban több erdélyi örmény kereskedő töltötte a kötelező karantén idejét, többen közülük a kápolna falán megörökítették nevüket, itt tartózkodásuk idejét, ami napjainkban is látható. A vesztegzár történetét és örmény vonatkozásait Pál Antal Sándor akadémikus révén ismerhetik meg a látogatók.
Forrás és fotó: Erdélyi Magyarörmények Szövetsége/Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria