Büttös Encs városától északnyugatra, a szlovák határtól alig tíz kilométerre fekvő kicsi település. Olyan összetartó, hitükhöz és templomukhoz ragaszkodó embereket és mozgalmas közösségi életet találunk itt, amely példaértékű. Október 15-én a felújított templom megáldásának ünneplésére gyűltek össze a falu és a szomszédos települések, Kány, Perecse, Krasznokvajda és Baktakék lakói.
A Szent Liturgián elhangzott evangéliumi zárszót emelte ki Orosz Atanáz püspök ünnepi beszédében: „Ma csodadolgokat láttunk.” (Lk 5,26)
„Az, hogy itt, Büttösön ekkora nagy befektetéssel megújulhatott a templomunk, sokak számára valóban egy csodaszerű meglepetés. Azt jelenti: ennek a közösségének is joga van tovább élni és működni. Ez az igazi csoda, hogy minden negatív körülmény ellenére Isten szent titkait itt ünnepelhetjük. (...) 1997-ben szentelték fel ezt a kis iskolaépületből kialakított kultuszhelyet, pontosan negyedszázaddal ezelőtt. Mi más adhatna igazi okot az ünneplésre, ha nem az, hogy eredeti fényességében, sőt még szebben láthatjuk most ezt a templomot, immár repedések nélkül, immár teljesen a Szent Liturgia végzésére átalakítva. Méltán adunk hálát az Úrnak ezért és mindazokért, akik lehetővé tették ezt a mai ünneplésünket.”
„Az igazi csodákat nem láthatja mindig a szemünk. Az a szép ünnep, amit ma meg tudunk tartani, csak külső jele annak a bent lévő titoknak, amelyet még inkább csodának nevezünk és ünneplünk. Ezen a szent helyen, a büttösi templomban ugyanúgy jelen van az Úr Jézus, mint Jeruzsálemben vagy Rómában, vagy a legnagyobb katedrálisokban. Amikor Szent Liturgiát vagy a római rítus szerint szentmisét végzünk, akkor Jézus még hatékonyabban van jelen: hiszen az Ő testét és vérét vehetjük magunkhoz, mivel a Szentlélek erejével a kenyeret saját testévé, a bort saját vérévé alakítja át. Ez az igazi csoda, amelynek hírére méltán gyűltünk össze és ezentúl is érdemes lesz összegyűlni. Jézus megígérte: »Ahol ugyanis ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük.« (Mt 18,20) Öt-hat összegyűlt idős ember között is jelen van az Úr, ugyanaz a Jézus adja át magát nekik, mint aki a Szentföldön vagy éppen Ferenc pápa közelében a zarándokok tízezreinek szolgál táplálékul.
Valóban bízunk benne; jelen van az Úr ott, ahol ketten vagy hárman kérik a béke fejedelmét, hogy ebben a nehéz időben is adjon békét nekünk, hiszen az Ő szívügye a békesség az emberek között”
– mondta Orosz Atanáz püspök, és arra kérte a híveket, hogy továbbra is ilyen buzgón imádkozzanak a békéért. „A békesség fejedelme, a mi Urunk meghallgatja az alázattal imádkozó emberek szavát. Ha e világ hatalmasai nem képesek békét kötni, akkor nem marad más: az egyszerű emberek kérjék és keressék a békét, ahogyan ezt a zsoltár is előírta számukra: »…keresd a békét és járj a nyomában!« (Zsolt 34)
Igen, saját családodban, saját munkahelyi vagy iskolai környezetedben teremts békét magad körül!”
Majd így folytatta a főpásztor: Isten a mennyből „a legkisebbre is letekint” – fogalmazta meg a zsoltáros (Zsolt 112). Az egyik legkisebb liturgikus közösségünkre is letekintett: megáldotta azok áldozatkészségét, akik ehhez a templomhoz ragaszkodnak, és a mai napon megkoronázta áldásával, ezzel az ünnepléssel, melyben saját testét és vérét kínálja eledelül nekünk. „Ma csodadolgokat látunk, hallunk, sőt vehetünk magunkhoz, ha Jézus Krisztus meghívását elfogadva hittel és szeretettel járulunk ehhez az oltárhoz, amelyen jelen van a mindenség teremtő, gondviselő és megváltó Istene, Jézus Krisztus, a második isteni személy” – zárta a homíliát Orosz Atanáz püspök.
Büttösön a mindkét rítusban használt kis templom alapjául az egykori iskola épülete szolgált. Ezt az épületet bővítették ki, és így alakították ki a templom hajóját 1997-re. Azóta az épület állaga megromlott, teteje, tornya megrongálódott, kívül-belül felújításra szorult. Vaszily István, a település polgármestere az országgyűlési képviselő jókívánságait is átadva úgy fogalmazott, hogy a templom mindenki javát szolgálja, felújításának megvalósulása egy olyan csoda, amit meg kell őrizni.
Varga Csaba kányi adminisztrátor a közösség összetartó erejét is méltatta a liturgia után. „Megoldjuk” – hallja tőlük a szót, ha valamit közösen kell megcsináljanak; legyen az bármilyen feladat vagy program. E mögött a mondás mögött pedig tenni akaró, élő hittel rendelkező és a közösséget szerető emberek állnak.
Forrás és fotó: Miskolci Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria