Pikler Emmi európai hírű pszichológus és gyermekorvos (1902–1984) felismerte, hogy a gyermek egészséges fejlődését kedvezően befolyásolja, ha a felnőtt beavatkozása nélkül, szabadon gyakorolhatja mozgás- és játéktevékenységét, illetve fejlődésében a saját ritmusát követheti. Pikler Emminek számos könyve, tanulmánya jelent meg. A Mit tud már a baba? és az Anyák könyve évtizedeken keresztül a kisgyermekes szülők kézikönyve volt.
A gyermekorvosnő 1946-ban megszervezte a Lóczy Lajos utcai csecsemőotthont, ahol sikerült megalapoznia az intézeti gyermekek egészséges személyiségfejlődését, elsősorban a megfelelő gondozó-gyermek kapcsolat által. Így az intézeti gyermekek elkerülték az intézeti károsodást, a hospitalizációt. Nagy hangsúlyt fektetett a tudományos kutatómunkára, az intézet jelentős szerepet töltött be a hazai bölcsődei nevelés területén is, gondozónők generációi kaptak életre szóló eligazítást azokból a tankönyvekből, kézikönyvekből, amelyeket Pikler Emmi és munkatársai írtak.
Értékes könyv- és folyóirat-gyűjteményét 2014 elején nyerte el a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola Könyvtára a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet pályázatán. Pikler Emmi saját gyűjteménye az évek során kiegészült a Nemzetközi Pikler Emmi Közalapítvány Szakkönyvtára, a Csecsemőotthonok Pikler Emmi Országos Módszertani Intézete Könyvtára, valamint az Országos Csecsemő- és Kisgyermek-gondozási és Nevelési Módszertani Intézet dokumentumaival.
A főiskolán esztétikus, az egyéni kutatómunkára is alkalmas könyvtárhelyiséget alakítottak ki a dokumentumok elhelyezésére. A kutatószoba segíti az érdeklődők elmélyült ismeretszerzését.
A több mint négyezer darab magyar és idegen nyelvű könyvet, folyóiratot tartalmazó gyűjtemény a főiskolán folyó pedagógusképzést, a csecsemő- és kisgyermeknevelő felsőoktatási szakképzést szolgálja, a hallgatók, az oktatók és kutatók speciális információs igényeinek magasabb színvonalú kielégítésével.
A főiskola könyvtára nyilvános, újonnan kialakított különgyűjteményével is várja az érdeklődő kutatókat.
Fotó: Apor Vilmos Katolikus Főiskola
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria