Lætare vasárnap Polgáron: Püspöki látogatás, eskütétel, és a plébánia épületének megáldása

Hazai – 2025. április 3., csütörtök | 9:46

Polgáron március 30-a, a Lætare vasárnap Palánki Ferenc püspök látogatásával, az új képviselő-testületi tagok eskütételével és a plébánia korszerűsített épületének megáldásával telt.

A liturgikus naptárban jelentős helyet foglal el a Lætare vasárnap, amelyet a nagyböjt középpontjaként ünnepelnek, öröm és hála hatja át. Történelmileg ez a nap a nagyböjti vezeklés enyhítésének napja volt, amit a rózsaszínű ruhák és a szentmise alatti ünnepélyesebb hangvétel is jelképez. Ennek a napnak mély kulturális gyökerei is vannak, gyakran a tavasz kivirágzásához és a húsvéti várakozáshoz kötődnek.

Polgáron a Lætare vasárnap a püspöki látogatással, az új képviselőtestületi tagok eskütételével és a plébánia felújított épületének megáldásával még nagyobb jelentőséget kapott. Ennek az örömteli vasárnapnak a történései a közösség hitének és megújulásának reményét is erősíti, és kegyelmi pillanatot jelent az egyházközség lelki életében.

Palánki Ferenc püspök polgári látogatása elsősorban a plébánián belüli lelki és közösségi kötelékek erősítését célozta. A látogatása során elhangzott prédikációjának üzenete mély visszhangot keltett a jelenlévőkben, lelki táplálékot és inspirációt adva számukra.

A főpásztor a hitben gyökerező erős közösség építésének fontosságát hangsúlyozva arra buzdította a híveket, hogy ápolják egymással és Istennel való mélyebb kapcsolatukat. A tékozló fiú ezen a vasárnapon felolvasott szentírási szakaszát magyarázva arra hívta fel a figyelmet, hogy a történet címe inkább a Tékozló atya kellene hogy legyen. A történet főszereplője ugyanis az atya, aki irgalmas szeretettel van a kisebbik és az idősebbik fia iránt is. Vajon mi mit élünk meg ebből?

A Mennyei Atya azt szeretné, ha az ő gyermeki is ilyen irgalmasok lennének.

Felidézett egy rádióban elhangzott riportot, amelyben egy mélyszegénységben élő asszonyról volt szó. Egy roncs autóban „lakott”, mert háza sem volt, mindössze egy kutyája. Ez a hűséges eb a kocsi első kerekéhez volt kötve. Egy idő után az állatvédők megneszelték a dolgot, kimentek a helyszínre és feljelentették az asszonyt, mert nem tartotta megfelelően a kutyáját. De senkinek sem jutott eszébe, hogy az asszony embertelen körülményeire felfigyeljen, és segítsen neki. Palánki Ferenc püspök szavai emlékeztették a közösséget arra

az alapvető keresztény küldetésre, mely a lelki értékre és a hit erejére kíván figyelni a mindennapi életben.

A szentmise keretében történt a polgári és a hozzá tartozó társegyházközségek (Görbeháza, Újtikos, Tiszagyulaháza) képviselőtestületi tagjainak kinevezése. Minden tag esküt tett, és megígérte, hogy tisztességgel és odaadással ellátja a rá bízott feladatot, melyben az Egyház érdekeit fogja szem előtt tartani. Ez a szertartás nem csupán formális eljárás volt, hanem a közösség szolgálata melletti elkötelezettségük megerősítése is, valamint annak lelki növekedéséhez való hozzájárulás.

A püspök jelenléte megerősítette az alkalom fontosságát és az új képviselőkkel szemben támasztott elvárásokat. A szertartás emlékeztetett arra, hogy ezek a személyek milyen kulcsfontosságú szerepet játszanak a plébánia jövőjének alakításában, hiszen nekik kell példát mutatni a többiek felé is. E feladatok ellátásával létfontosságú szerepet játszanak a plébánia élő és befogadó légkörének fenntartásában. Feladataik kiterjednek a hitre még rá nem talált vagy a hittől elfordult személyek felé is, valamint a plébánossal együttműködve szélesebb körű társadalmi kérdéseket próbálnak kezelni, ezáltal is erősítve az egyházközség elkötelezettségét a missziós szolgálat iránt.

Az ünnepi szentmisét követően a jelenlévők a megyéspüspök vezetésével átvonultak a plébániára, hogy az elmúlt hónapokban felújított, korszerűsített épületet megáldja. E szertartás hatása túlmutat önmagán: a plébánia közössége Isten áldásával kívánja minden munkáját kezdeni és bevégezni. Ez az esemény katalizátorként szolgál a lelki megújuláshoz, összehozza a különböző hátterű embereket közös hitük megvallására és hálaadásra Isten nagy jótéteményeiért. A megáldás újjáéleszti a plébánia szellemi központjaként betöltött szerepét, megújítja tagjai között az összetartozás érzését, tartós kötelékeket teremt, erősíti az egyházközség céltudatosságát és identitástudatát. Lehetőséget ad arra is, hogy a plébánia tagjai elgondolkodjanak személyes hitéletükön, és újra elkötelezzék magukat lelki fejlődésük mellett.

Palánki Ferenc megyéspüspököt a látogatása során a szeretet melegsége és a rábízott hívekkel való őszinte kapcsolat jellemezte. Megközelíthető magatartása és figyelme gyógyír volt a közösség tagjainak, akik az elmúlt időszakban sok nehézséget éltek át.

A polgári plébánia közössége hálásan köszöni jelenlétét, a felújítás teljes körű anyagi támogatását és értük mondott minden imáját.

Forrás: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye 

Fotó: Papp Ágoston

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria