Rudolf Mihály pályafutását olyan munkálatok fémjelzik, mint a Füzéri vár, a sárospataki Szeplőtelen Fogantatás-bazilika, vagy a nemrégiben befejezett egri bazilika rekonstrukciója.
Az ünnepélyes megnyitón Miskolc város polgármestere, Tóth-Szántai József köszöntőjében úgy fogalmazott: a város számára az épített örökségek kiemelt jelentőséggel bírnak, hiszen azok a miskolciság, az identitás hordozói. A politikus hangsúlyozta: köszönet illeti Rudolf Mihályt elkötelezett munkájáért, munkatársaival együtt azért, hogy „művészetükön keresztül nem csak formát adnak a múltnak, de a léleknek is helyet készítenek a jövőben”.
Bodonyi Csaba építész beszédében elmondta: Rudolf Mihály munkáit egyfajta lelkiség jellemzi, erre utal a kiállítás címe is. Ő afféle fellegajtó nyitogató, ami azt jelzi, hogy többre tartja az épületek szellemi tartalmát az eszközként kezelt anyagi valóságnál. Nyitás ez a spiritualitás, a szakralitás felé, ami nélkül nincs építészet, csak építés – fogalmazott.
Ferencz István építész az évtizedes barátságukról osztott meg néhány gondolatot. Rudolf Mihályt egy olyan szakembernek jellemezte, aki nem fejből dolgozik, hanem mellkasból és lélekből.
Juhász Ferenc miskolc-mindszenti plébános, pasztorális helynök beszédében a szakrális épületek megőrzésének és megóvásának fontosságára hívta fel a figyelmet. Rámutatott: a templomok valami módon a megmaradásunkat is jelentik és jelzik, nem csupán épületek, nem csupán a térben jelentenek gyönyörű szép, szemnek is kecsegtető látványt, hanem egy helyet is jelentenek, ahová ha – akár turistaként is – bemegyünk, biztos, hogy zarándokként érkezünk meg és jövünk onnan haza.
Rudolf Mihály Ybl- és Kós Károly-díjas építész, vezető tervező, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja. A tervezőépítész így vall magáról: „Egyszerre érzem feladatomnak a múlt vizsgálatát és néhány tér- és tömegalakzat tervi javaslattételét. Öt ősi településközpont (Diósgyőr, Miskolc-Avas, Sárospatak, Füzér és Tokaj) kultúrtörténete, térképeinek rajzolata, az utcák hálózata, azok időbeli változásai, várai és minden egyes épülete érdekel.” Pályafutásának kiemelkedő munkái között megtalálható az egri bazilika rekonstrukciója.
Forrás: Wikipédia
A Lélek és élet – Rudolf Mihály és útitársai című kiállítás május 4-ig tekinthető meg a Miskolci Galériában.
Forrás: Egri Főegyházmegye
Fotó: Federics Róbert
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria