A mentálhigiénés munkatársak a szerzetesi szociális hálózat olyan háttéremberei, akik nap mint nap emberek szenvedéseiben, elakadásaiban, veszteségeiben állnak helyt – gyakran csendben, szinte láthatatlanul, de nélkülözhetetlen jelenléttel. A csoport tagjai évi rendszerességgel találkoznak. Fontosnak tartják, hogy szakmai és lelki kérdéseikről is nyíltan beszélhessenek, megosszák egymással a tapasztalataikat, és visszajelzést kapjanak egymástól.
Ez a mostani alkalom mélyebb rétegeket érintett: a meghívott előadók, Lengyel Donát atya és Tegzes Katalin segítőnővér közreműködésével a palliatív szemlélet, a személyre szabott élet végi kísérés és a gyász témái kerültek középpontba – olyan területek, amelyekkel e szakemberek nap mint nap szembesülnek, mégis ritkán adatik meg számukra a közös reflexió lehetősége.
A találkozót megnyitó beszédében Formanek Tamás, a szerzetesi szociális intézmények koordinátora kiemelte azt a jelentős átalakulást, amely az elmúlt időszakban a bentlakásos intézmények ellátotti körében tapasztalható: „Az ellátottak idősebbek és törékenyebbek lettek, és sokkal több egészségügyi probléma jelentkezik náluk, sokkal rövidebb időt töltenek velünk. Míg korábban évente két-három haláleset történt egy intézményben, ma már ez a szám tíz fölé emelkedett. A mentálhigiénés munkatársak száma azonban nem nőtt az otthonokban – így minden kollégára több gyász és veszteség jut.”
A szerzetesi fenntartású szociális intézmények ma holisztikus szemléletet képviselnek, és egyre tudatosabban keresik annak lehetőségét, hogy a palliatív megközelítést beépítsék a mindennapi gondozási gyakorlatba, A cél az, hogy „az élet befejezése emberhez méltó módon történjen. Csökkentsük a fájdalmat, és adjunk lehetőséget az ellátottaknak, hogy méltó módon tudják befejezni életüket” – hangsúlyozta Formanek Tamás.
A szakmai nap a piarista kápolnában közös imádsággal kezdődött, amelyet Lengyel Donát OFM vezetett.
Lengyel Donát, a pasaréti plébánia káplánja, a Gondviselés Háza és a Testvérkék Óvoda lelkivezetője, valamint a Korányi Intézet kórházlelkésze személyes hangvételű előadásában a segítői hivatás belső folyamatait tárta fel. Több évtizedes tapasztalattal hitelesen szólt a jelenlévőkhöz: őszinte, szókimondó előadása megérintette a hallgatóságot. Történetein keresztül a segítői hivatás érzelmi megterheléssel járó kihívásait mutatta be, hangsúlyt fektetve arra is, mennyire fontos a lelki regenerálódás és az önreflexió. Mária alakját állította példaként, azt a csendes, imádságos jelenlétet, amellyel Jézust kísérte a keresztútján. „Mindent, amit elkezdünk, imádsággal kezdjük – hangsúlyozta a ferences atya. – Hiszen ha ez hiányzik, szolgálatuk sem tud igazán termékennyé válni.”
Az ebédszünet lehetőséget adott a személyes beszélgetésekre, kapcsolódásra is; élénk eszmecsere alakult ki, a résztvevők az elmúlt időszak eseményeiről, kihívásairól osztották meg tapasztalataikat. E találkozások különösen értékesek azok számára, akik földrajzilag távol, de hasonló hivatásban dolgoznak – a visszajelzések, a megértés és a közös tapasztalatok erősítik az összetartozás érzését.
A délutáni programban Tegzes Katalin segítőnővér osztotta meg tapasztalatait. A Tisztítótűzben Szenvedő Lelkeket Segítő Nővérek kongregációjának tagja, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett szakember tíz éven át szolgált az Országos Onkológiai Intézetben, ahol – mint fogalmazott – „nagyon mély, alapvető kiképzést” kapott a haldoklók kísérésében.
Előadásában gyakorlati példákon keresztül mutatta be, hogy a gyászkísérés nem módszer vagy eljárás, hanem kapcsolat. Egy olyan folyamat, amelyben a segítő képes belehelyezkedni a másik élethelyzetébe, és hiteles jelenléttel segíteni őt útján. „Nem halhatunk meg a beteggel együtt – de a saját halálunkat végig kell gondolnunk, hogy valóban segíteni tudjunk” – fogalmazott. Megrázó őszinteséggel szólt arról, milyen belső munkát igényel a veszteségek között való szolgálat. A segítő önismerete, lelki egészsége és belső stabilitása nemcsak önmaga védelmére szolgál, hanem annak is záloga, hogy valódi támaszt nyújthasson másoknak. Ebben pedig a hit adja meg az alapot.
A találkozó a résztvevők számára a szakmai eseményen túl valódi lelki töltekezést is jelentett. Igazolva, hogy a segítő hivatásban dolgozóknak éppúgy szükségük van támogatásra, megértésre és belső újraépülésre, mint azoknak, akiket kísérnek. A halálról, gyászról és hitről való őszinte párbeszéd pedig segíthet abban, hogy a gondoskodás emberhez méltó lehessen – az élet utolsó pillanataiban is.
Forrás: Ferences Média
Fotó: Formanek Tamás
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria