A libanoni Hezbollah és az izraeli erők közötti feszültség nem enyhül úgy, ahogy azt az emberek remélték. A helyi média által közölt legutóbbi erőszakos cselekmények között szerepelt egy izraeli dróntámadás is, amely egy jármű ellen irányult a dél-libanoni Shaqra városában. Az izraeli légierő emellett csapást mért a Hezbollah fegyverraktárára a szintén az ország déli részén fekvő Ayta ash Shab területén, valamint az általuk a „terrorista infrastruktúra helyszínének” titulált Hula régióban.
Az elmúlt napokban Izrael elleni dróntámadásokra is sor került. Július 22-én, vasárnap eltalálták Hanita és Ya’ara területét, több helyen tüzet okozva. Az izraeli hadsereg – válaszul az incidensre – támadási hullámot hajtott végre Libanon déli részén.
A Hamász harcosai által tavaly október 7-én Izrael ellen végrehajtott terrortámadás a Hezbollah harcosaival való összecsapások eszkalációjához is vezetett.
Az elmúlt hónapokban mindennap történtek támadások Libanon Marjayoun kerületében. Egyes civil szervezetek információi szerint eddig 435-en haltak meg, köztük legalább 97 civil, és 96 829-en kényszerültek otthonuk elhagyására.
Az olaszországi székhelyű AVSI Alapítvány jelentése szerint körülbelül hatvan iskola csak távoktatásban működik. Az olasz civil társadalmi szervezet kiemelten foglalkozik az oktatással, azzal a céllal, hogy olyan rövid és hosszú távú hatásokat érjen el, amelyek pozitív változást generálhatnak, amelynek köszönhetően mindenki az átfogó emberi fejlődés főszereplője lehet még válság- és vészhelyzetekben is.
A libanoni oktatási minisztérium arra készül, hogy a következő tanévben is megkezdje a távoktatást, mivel sok szülőnek el kellett hagynia otthonát, mások elveszítették munkájukat, és családjuk élelmezésével és eltartásával küzdenek.
Munir Khairallah, a libanoni batrouni egyházmegye maronita püspöke a Vatikáni Rádiónak adott olasz nyelvű interjújában kifejtette, hogy „amíg nincs tűzszünet Gázában, az erőszak folytatódni fog Libanon déli részén is a Hezbollah és az izraeliek között.
A dél-libanoniak szenvedik el ennek a háborúnak a következményeit, pedig nem akarnak konfliktust Izraellel.”
Az ország déli részéről érkező, lakóhelyüket elhagyni kényszerülő emberek helyzetéről szólva azt is hangsúlyozta a maronita főpásztor, hogy „általában családtagok és barátok látják vendégül őket, de az Egyház is kiveszi a részét a segítségnyújtásból azáltal, hogy menedéket kínál a rászorulóknak. Ezek az emberek hozzáadódnak a több mint másfél millió szíriai menekülthöz, akik még mindig Libanonban vannak”.
Khairallah püspök a libanoni egyház lelkipásztori erőfeszítéseiről is szólt az interjúban: „Visszatérés tapasztalható az Egyházhoz és a hithez” – mondta. Múlt vasárnap, július 21-én volt Szent Charbel ünnepe, és „hívek ezrei jöttek el imádkozni a szent kegyhelyére, ami nagy reményre ad okot”. Az interjú végén kiemelte, hogy a fiatalok „növekvő elkötelezettségét” tapasztalják az Egyházban.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria