Világszerte több mint kilencven vezető szólította fel Joe Biden amerikai elnököt, hogy oldja fel azokat a gazdasági szankciókat, amelyek megölik, elűzik, nyomorba döntik és más módon sértik Szíria lakosságát – adta közre Christian Solidarity International (CSI) keresztény emberi jogi szervezet magyar képviselete. Az összefogás alapját Alena Douhan, az ENSZ egyoldalú kényszerintézkedésekkel foglalkozó különleges megbízottjának jelentése adta.
Az ENSZ-különmegbízott december 29-én közzétett jelentésében leírta, hogy az Egyesült Államok szankciói „sértik a szíriai emberek emberi jogait”, és „súlyosbítják a szíriai, amúgy is súlyos humanitárius helyzetet, különösen a COVID-19 világjárvány során”, blokkolva a Szíria egészségügyi és gazdasági rendszerének működéséhez szükséges segítséget, kereskedelmet és a tíz éve tartó kegyetlen polgárháborúból való kilábaláshoz szükséges beruházásokat.
A levél aláírói kijelentik, hogy „a polgári lakosság kollektív büntetésének ez a formája példátlan humanitárius katasztrófába sodorja Szíriát”. Az aláírók között vannak keresztény vezetők, volt diplomaták és katonák, humanitárius segélymunkások, emberi jogvédők és törvényhozók.
A levelet kilenc szír egyházi vezető írta alá, köztük a Szír Ortodox, a Szír Katolikus és a Melkita Görögkatolikus Egyházak pátriárkái, a Szíriai Örmény Protestáns Egyház elnöke és az Aleppói Arab Presbiteriánus Egyház lelkésze. A szír egyházi vezetők mellett pedig Veres András győri megyéspüspök és Kocsis Fülöp érsek-metropolita is ott van a támogatók között.
A szíriai konfliktus 2011-es kirobbanásakor az Egyesült Államok széleskörű gazdasági szankciókat vezetett be a rendszerváltás kikényszerítésére.
A háború előtt Szíria a Közel-Kelet egyetlen élelmiszer-önellátó országa volt. Az ENSZ Élelmezési Világprogramja (WFP) kijelenti, hogy Szíria a tömeges éhezés szélén áll.
Bár a harcok az ország nagy részén már befejeződtek, az elmúlt évben az Egyesült Államok és szövetségesei súlyosbították a Szíriával szembeni szankciókat, elértéktelenítették valutáját és szírek millióit taszították nyomorba.
A Szíriával szembeni szankciók rendkívül megnehezítik a gyógyszerek és orvosi berendezések behozatalát, amelyek elengedhetetlenek a COVID-19 és más betegségek, például a rák, a veseelégtelenségek és skizofrénia gyógyítására. „A nyomorba taszított szírek milliói éhesen és fázva fognak lefeküdni ma este” – emlékeztetik az aláírók Biden elnököt.
A nyílt levél felszólítja az új amerikai elnököt, hogy „az ENSZ különmegbízotti ajánlás végrehajtásával segítsen a szíriaiakon a humanitárius válság enyhítésében, ami az instabilitás új hullámával fenyeget a Közel-Keleten és azon túl”.
John Eibner, a CSI nemzetközi elnöke – az egyik aláíró – kijelentette, hogy az „összes, a hatalomért és befolyásért küzdő résztvevő, valamint az általuk használt különféle fegyverek fokozták a szír nép szenvedéseit az elmúlt tíz évben.”
„De ma egyre nyilvánvalóbb – tette hozzá Eibner –, hogy a szankciók a gazdasági túlerő aránytalan érvényesítése és az ártatlan civilek kollektív büntetésének egy formája, amely a társadalom leggyengébb, legkiszolgáltatottabb tagjainak jobban árt, mint a hatalmon lévőknek.”
Az üzenet így zárul:
Úgy gondoljuk, hogy az Egyesült Államok jogos nemzeti érdekei anélkül érvényre juttathatók, hogy a szíriai népet gazdasági eszközökkel sújtanák.”
A nyílt levél aláírói az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Svájc állami vezetőihöz is eljuttatták kérésüket. Ezek az országok is csatlakoztak ugyanis az Egyesült Államok által – az ENSZ Biztonsági Tanács felhatalmazása nélkül – indított Szíria elleni szankciókhoz.
Az eredeti levelet és az aláírók teljes névsorát IDE KATTINTVA lehet elolvasni, magyar fordítását itt olvashatják.
Forrás: CSI Magyarország; Hajdúdorogi Főegyházmegye
Fotó: CSI Magyarország
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria