Máriapócs: bádogképtől a bizánci mozaikig

Hazai – 2014. augusztus 15., péntek | 16:51

A máriapócsi templom homlokzatát díszítő, 15 méter magasan található mozaikot közvetlen közelről áldja meg és szenteli fel Kocsis Fülöp hajdúdorogi megyéspüspök augusztus 17-én – tájékoztatta szerkesztőségünket Zadubenszki Norbert sajtóreferens.

A máriapócsi templom homlokzatának közepén 2008 óta üresen állt a szoborfülke. Ebbe a fülkébe először 1893-ban helyeztek képet. A levéltári adatokból tudjuk, hogy a Mária-képet Budapestről rendelték meg, és bádogból készült. Hasonló bádogképek ma is láthatók Balázsfalván, a görögkatolikus székesegyház főhomlokzatán.

Ez az első bádogkép bizonyára erősen megrongálódott, mert a helyére hatvan évvel később, 1954-ben – az akkori parókus, Bodnár Sándor kezdeményezésére – egy másik Mária-kép került, amely már vegyes technikával készült, üvegből és mozaikból. Ez ma a bazilita rendház belső udvarában látható.

Egy magát megnevezni nem kívánó nagylelkű adományozó jóvoltából gondolhatott arra a kegyhelyigazgató, Kapin István, hogy időtálló, a kegyhelyhez méltó alkotás díszítse kívülről is a basilica minor rangot viselő templomot. Kisléghi Nagy Ádám festőművész Krisztus-ikonját Bukta Norbert festőművész és műhelyének munkatársai rakták ki muránói színes üvegből a bizánci mozaiktechnika módszerével. A Tanító Krisztus nyitott könyvet tart a kezében, amelyen rövid felírás olvasható: „Jöjjetek, Atyám áldottai!”

Az alkotás elkészítése közel egy évet vett igénybe. A mozaik egy külön erre a célra készített könnyűszerkezetű betonfülkében van, amelyet a pontosan ütemezett munka eredményeképpen közvetlenül Nagyboldogasszony ünnepe előtt, augusztus 14-én helyeztek föl. Megáldása az augusztus 17-én délelőtt 10 órakor kezdődő püspöki szent liturgia keretében történik. Különlegességnek számít, hogy a szent liturgia végén a 15 méter magasan lévő fülkében elhelyezett mozaikot közvetlen közelről áldja és szenteli meg Kocsis Fülöp hajdúdorogi püspök.

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria