Marton Zsolt püspök hirdetett igét a vác-alsóvárosi református templomban az ökumenikus imahéten

Hazai – 2025. január 30., csütörtök | 12:56

Január 25-én, szombaton Marton Zsolt váci megyéspüspök hirdetett igét a Vácon is megrendezett ökumenikus imahét keretében. Az alsóvárosi református templomban tartott imaalkalmon a keresztség szentségében kapott küldetésünkről és Pál apostol példaadásáról beszélt a főpásztor.

Az idén január 19. és 26. között megrendezett ökumenikus imahéten Vácon a városban jelen lévő négy keresztény felekezet – baptista, evangélikus, református és római katolikus – összefogásában valósultak meg az imaalkalmak, melyek során minden lelkipásztor a sajátjától eltérő felekezetben tart igehirdetést a híveknek. Igét hirdetett többek között Varga Lajos váci segédpüspök, valamint Csuka Tamás nyugalmazott református püspök is. Új kezdeményezésként véradásra is nyílt lehetőség a Felsővárosi Református Egyházközség szervezésében.

Az idei ökumenikus imahét bibliai igéje a János evangéliumból vett „Hiszed-e ezt?” jézusi kérdés volt, az imádságokat és az elmélkedéseket az észak-olaszországi Bose monasztikus közössége készítette.

A Kr. u. 325-ben Niceában megtartott első egyetemes zsinat 1700. évfordulójára emlékezünk. Nagy Konstantin császár nevéhez fűződik egy új korszak kezdete, amikor a keresztény hit elfogadott vallás lett a Római Birodalom területén, és befejeződött a keresztényüldözés időszaka. „A történelmi visszatekintés és emlékezés célja imahetünk alkalmain kettős: hálával emlékezni azokra, akik a 4. század elején felelős hittel fontosnak tartották keresztény hitünk összefoglalását, nyílt és őszinte megvallását. Ugyanakkor tükröt tartanak elénk, s kérdésként hangzik lelkünkben: hisszük-e az ősi hitvallásban olvasott vallomást?” – olvasható az imahétre kiadott füzetben.

Marton Zsolt püspök január 25-én a vác-alsóvárosi református templomban tartott ökumenikus imaalkalmon igehirdetésében elsőként a napi evangéliumi szakasz – „Menjetek tehát, tegyétek tanítványommá mind a népeket! Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevére!” – kapcsán a keresztények közös kincséről, a keresztségről beszélt, megemlítve a különböző felekezetek tanítását a szentségről.

„A szent keresztség az egész keresztény élet alapja, a lelkiélet ajtaja, és kapu a többi szentséghez” – olvassuk a Katolikus Katekizmusban. „Mit mond Kálvin?” – tette fel e kérdést a főpásztor; idézve: „A keresztség az az ismertetőjegy, amellyel kifejezzük a nyilvánosság előtt a hitünket, de először is Isten jele irányunkba, mint egy aláírt oklevél, amellyel igazolni akarja nekünk, hogy minden bűnünk el van rendezve.”

A keresztséget a Szentlélekben való újjászületésnek is nevezik, melynek során a harmadik isteni személyt mint csírát, mint magot kapjuk az énünkbe, a „kertészek” pedig a szülők, keresztszülők, de a tágabb rokonságnak, a közösségnek is fontos szerep jut – fogalmazott a váci megyéspüspök. – Valahogy úgy, „mint amikor gyermekkorunkban egy cserépbe magot ültettünk, kitettük az osztályterembe, az napfényt kapott, öntöztük, és figyeltük, hogy mi történik. Napokig látszólag semmi sem történt, de bent elindult az élet, aztán megmutatta magát a kis zöld bogyó, később szárba szökkent, és gondoztuk tovább”.

Marton Zsolt hangsúlyozta, hogy a keresztség a Krisztus melletti elköteleződést is jelenti, így a szentség felvétele feladattal, küldetéssel jár.

A keresztség következménye a tanúságtétel és a tanítás. A mi egyetemes, ökumenikus küldetésünk, hogy életünkkel, szavainkkal, cselekedeteinkkel tanúságot tegyünk Krisztusról, ki-ki a saját karizmája szerint.

A Katolikus Egyház január 25-én Szent Pál megtérését ünnepli. A főpásztor az apostol életpéldájára is felhívta a figyelmet, kifejtve: A megtérés a gondolkodásnak, az életmódnak, az érzelmeknek a megfordítását, megfordulását jelenti. Hogy valaki halad egy irányba, és valaminek hatására megfordul. A Krisztussal való találkozás Pálnál nagyon radikális módon történt, és miután megtért és megkeresztelkedett, radikálisan komolyan vette Jézust, tanítását, így bensőséges kapcsolatba került Istennel. Teljesen rábízta magát. „Példakép ő nekünk az imádságban, de az írások ismeretében és szeretetében is.”

Beszédében a főpásztor egy személyes élményét is megosztotta arra vonatkozóan, hogy a Szentírás, az Isten által ihletett írás ma is ihleti az életünket, s így az igének mindennapjaink meghatározó vezérfonalának kell lennie. Arra buzdította a jelenlévőket, hogy Pál apostolra nézve kövessék Krisztust.

Marton Zsolt püspök egy fohásszal zárta gondolatait: „Emlékezve keresztségünkre, a Krisztusba való begyökerezésünkre, kérjük a mi Urunkat, hogy egyre inkább tegyen minket hitvalló életünkkel, mindennapi tanúságtételünkkel az ő igazi tanítványaivá, annak a hitében, hogy nem vagyunk egyedül, ahogy meg is ígérte nekünk Jézus, hogy velünk marad mindennap a világ végéig.”

Forrás és fotó: Váci Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria