A három csoportszobából álló, családbarát, korszerű, energiatakarékos okosépület 42 gyermek ellátására alkalmas; jelenleg 26 gyermek van az intézményben. A bölcsőde nyolc új munkahelyet is teremtett: hat kisgyermeknevelő és két dajka munkatársat foglalkoztatnak.
Az épület a római katolikus egyház tulajdonában lévő ingatlanon található, amely mindig is közösségi feladatot szolgált, régebben napközi otthon, valamint a Máltai Szeretetszolgálat helyi közössége működött itt. Az egyházközség átadta a telket az intézménynek.
Az eseményen Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára köszöntőjében kiemelte: a város 264 bölcsődei férőhelyet biztosít összesen négy, két önkormányzati és két egyházi intézményben, így Mátészalkán a három év alatti gyermekek 70 százaléka járhat bölcsődébe.
Dienes Béla intézményvezető azt hangsúlyozta, hogy az egyházi bölcsőde nem csupán egy épület: az itt megélt keresztény értékek segítenek abban, hogy a gyermekek harmonikus, szeretetteljes környezetben nevelkedjenek. Elmondta: a projekt megvalósulását két vissza nem térítendő támogatás, uniós forrás, valamint magyar állami költségvetés biztosította. A bölcsőde megépítésekor törekedtek a klímatudatos megoldásokra és az energiahatékonyság növelésére, ezért napelemeket is telepítettek, amelyek megtermelik a működéshez szükséges energiát, valamint okosvilágítást is terveztek az épületbe.
Hanusi Péter polgármester beszédében köszönetet mondott Palánki Ferenc megyéspüspöknek, aki nemcsak egy városként tekint Mátészalkára, hanem stratégiai partnerként, amiben hűséges támogatójuk Heidelsperger István püspöki helynök is, aki a mátészalkai egyházközség plébánosa és a római katolikus iskola lelkésze is.
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára kiemelte a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye széles körű szerepvállalását az intézmények fenntartásában és építésében, és a bátorságát, hogy újra és újra belevág a fejlesztésekbe.
A beszédek után a bölcsőde megáldása következett. Palánki Ferenc megyéspüspök elmondta: kilenc éve, amikor az egyházmegye vezetője lett, megfogalmazta, hogy segíti a családokat, odafigyel az oktatási-nevelési intézményekre, és nagy figyelmet szentel az idősek gondozására is, szociális otthonok építését és bővítését kezdeményezi. Mátészalkán is szeretnének majd szociális otthont is építeni a Ráckerti templom telkén.
„Nekünk, keresztényeknek a hivatásunk az élet, az örök élet szolgálata. Az élet szolgálatával annak legkisebb egységét, a családot különös gondoskodással, szeretettel kell körülvenni, mert egyetlen kicsiny gyermek is végtelen érték, akit a Jóisten ránk bízott, hogy a benne rejlő kis csoda ki tudjon bontakozni” – fogalmazott a püspök.
A sort Tárkányiné Budai Éva, az intézményegység vezetője zárta, aki oroszlánrészt vállalt annak létrejöttében. Köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult a bölcsőde megépítéséhez, külön elismeréssel beszélt Czine-Juhász Eszter képzőművész pedagógusról, aki az egész épület belső dekorációját tervezte.
Az eseményen mellettük részt vett Heidelsperger István oktatási ügyekért felelős püspöki helynök, iskolalelkész és Németh István püspöki titkár; Némethné Székely Julianna és Kovács István, a helyi Egyházmegyei Katolikus Iskolai Főhatóság (EKIF) oktatásszervezési igazgatói; Béres Nándor egyházmegyei gazdasági igazgató; Ágoston László építész; a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye köznevelési és szociális intézményeinek vezetői; valamint Mátészalka város oktatási intézményeinek képviselői.
Az ünnepségre az intézmény óvodásai és alsó tagozatos diákjai műsorral készültek.
A beszámoló teljes terjedelemben IDE kattintva érhető el.
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria