Pápasága ötödik szinódusának célját Ferenc pápa így foglalta össze a @Pontifex Twitter-fiókjában közzétett üzenetében: a szinódusi út lényege egy alapvető igazságban rejlik, amelyet soha nem szabad szem elől tévesztenünk: a szinódus célja meghallgatni, megérteni és gyakorlattá tenni Isten akaratát.
A szinódusi folyamat különleges módon „alulról” indult 2021 októberében a világ minden egyházmegyéjével folytatott konzultációval, majd a kontinentális szakasszal folytatódott.
Október 4-én délelőtt, Assisi Szent Ferenc ünnepén, akiről a nevét választotta, a pápa szentmisével nyitotta meg a közgyűlést a Szent Péter téren. Délután pedig megkezdődött a szinódusi ülés a VI. Pál teremben.
A körasztalokon felállított kamerák és táblagépek – amelyek a dokumentumok olvasására és letöltésére szolgálnak, illetve ezeken keresztül történnek a felszólalások és a szavazások – fordítószoftverrel vannak felszerelve. Ez is egy módja a papírpazarlás elkerülésének, hiszen a szinódust környezetkímélő módon kívánják megtartani. Ez szinte „elvárható” a Laudato si’ kezdetű teremtésvédelmi enciklikát követő apostoli buzdítás, a Laudate Deum közzétételével összhangban, amely a szinódus nyitónapján jelent meg.
Szerdán délután 16.15-kor kezdődött meg az első általános ülés a pápa jelenlétében, aki köszöntőbeszédet mondott, majd Mario Grech bíboros és Jean-Claude Hollerich bíboros tartott előadást. Hollerich bíboros a késő délutáni órákban bemutatta az Instrumentum laborist, amely a szinódusi folyamat egyházmegyei és kontinentális szakaszainak eredménye, és amely beszámol a helyi egyházak tapasztalatáról, amelyek háborúk, egyenlőtlenségek, szegénység, visszaélések miatt szenvednek, valamint a nők és a világi hívők szerepének elismerését és az Egyház nyelvezetének megújítását kérik különböző területeken.
Ezek a fő témák állnak a 21 általános ülés és a 35 csoport munkájának középpontjában. Öt nyelvre (angol, olasz, spanyol, portugál, francia) osztották a csoportokat, amelyek október 5. és 29. között működnek majd. A négy hét során felszólalások hangzanak el a nagyteremben és a különböző csoportokban, a résztvevők elmélkednek majd az egységről, a missziós lelkületről, az egyházi tekintélyről, kidolgozzák a módszereket és a záródokumentumba bekerülő összefoglaló jelentéseket, és mindennap szentmisét mutatnak be a Szent Péter-bazilika Cathedra Petri oltáránál.
A püspöki szinódus tizenhatodik rendes közgyűlésének munkáját gazdagítják olyan események is, mint a migránsokért és menekültekért szervezett ima október 19-én a Szent Péter téren, amelyen várhatóan a pápa is részt vesz, valamint a rózsafüzér elimádkozása a vatikáni kertekben október 25-én. A szinódus október 29-én ér véget a Szent Péter téren az ünnepélyes pápai szentmisével.
A szinódus magyar résztvevői: a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciát Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök képviseli; a keleti katolikus egyházak részéről a Magyar Görögkatolikus Egyházat hivatalból (ex officio) Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita képviseli.
A Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspöki Konferenciát elnöke, Német László belgrádi érsek; a Romániai Püspöki Konferenciát Kovács Gergely gyulafehérvári érsek képviseli; a pápa személyes meghívása, kinevezése alapján Pál József Csaba temesvári megyéspüspök is részt vesz a szinóduson; valamint a szakértők és a folyamat elősegítői között jelen van Csiszár Klára Antónia pasztorálteológus, a Linzi Katolikus Egyetem tanára.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News; vatican.va
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria