A napokban zajlik az ökumenikus imahét, amelynek országos nyitó istentiszteletén január 19-én a budapesti Deák téri evangélikus templomban szentbeszédet mondott Martos Levente Balázs esztergom-budapesti segédpüspök, igét hirdetett Steinbach József református püspök. A szertartásról szóló tudósításunkban arról is írunk, hogy az imahét választott témája – „Hiszed-e ezt?” (Jn 11,26b) – többek között arra utal, hogy 1700 évvel ezelőtt, a Niceai Zsinaton fogadták el a kereszténység egyik legrégebbi közös hitvallását.
A keresztény hitnek ez az összefoglalása nem pusztán a történelmi emlékezet része, hanem „tükröt tart elénk és kérdésként hangzik lelkünkben: hisszük-e az ősi hitvallásban olvasott vallomást?” – írta a hazánkban is sorra kerülő ökumenikus imahétre kiadott füzet köszöntőjében Veres András győri püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöke és Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) elnöke.
A budapesti Szent Angéla Ferences Általános Iskola és Gimnázium Szülők Akadémiája elnevezésű, január 9-i rendezvényén Zacher Gábor toxikológus főorvos tartott előadást a gyerekek érzelmi, mentális állapotáról, egészségéről, koffein-, alkohol- dohánytermék- és droghasználatáról. Az előadásról lapunk 8. oldalán olvashatnak.
Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Szent Erzsébet Karitász Központja január 18-án ebéddel vendégelte meg ellátottjait az óbudai Szent József Házban. Családok, egyedülállók, kisgyerekek, kamaszok, felnőttek és idősek vettek részt a hagyományteremtő szándékkal megszervezett szeretetvendégségen. Riportunkból kiderül, hogy hét régióból érkeztek vendégek a főegyházmegye ebédmeghívására, melyen a karitászközpont munkatársai is részt vettek. Az ebédre – vagy ahogyan ők nevezik: szeretetvendégségre – negyven olyan általuk kísért személyt hívtak meg, akik maguktól nem jelentkeztek volna.
Az Egyház jubileumi évében interjút közlünk Gárdonyi Máté egyháztörténésszel, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának tanszékvezetőjével, aki az 1300-as legelső szentévről beszél.
A Mértékadó kulturális mellékletben arról olvashatnak, hogy a csepeli Béke téren a Prokop Péternek emléket állító, Lelkes Márk által alkotott köztéri szobor ünnepélyes avatására került sor. A nemzetközi hírű pap festőművész 1919. január 6-án, Kalocsán született és 2003. november 11-én, Budapesten hunyt el. Prokop Péter utolsó (alkotó) éveit a csepeli Szent József Otthonban töltötte. Az épület falára 2010-ben kerül föl az az emléktábla, amelyet a mostani ünnepi alkalom felvezetéseként az országgyűlés nevében Németh Szilárd államtitkár koszorúzott meg.
A Nézőpont rovatban Paksa Balázs kritikáját olvashatják a Netflixen látható Senna címet viselő minisorozatról; a harminc évvel ezelőtt elhunyt Ayrton Senna autóversenyzőről szóló sorozatot a 2010-es dokumentumfilmmel is egybeveti a jegyzetíró.
Carl R. Trueman angol keresztény teológus, egyháztörténész A modern én felemelkedése és diadala című művét mutatja be Baranyai Béla, aki egyúttal időszerű társadalomfilozófiai kérdésekről elmélkedik a Könyvajánló rovatban.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria