A kongresszus témája: „Az evangélium öröme: missziós öröm”. Az eseményen részt vesznek a világon leginkább elterjedt nemzetközi szervezetek küldöttei, akik folyamatos párbeszédben állnak a vatikáni tanáccsal.
A találkozó mottóját Ferenc pápa Evangelii gaudium kezdetű apostoli buzdítása ihlette, amelyben ezt olvassuk: az evangélium öröme, ami eltölti a tanítványok közösségének életét, missziós öröm. Mindig a kifelé nyitás és ajándékozás dinamikája szerint működik, az önmagunkból való kilépés, a zarándoklás, az újabb és újabb magvetés lendületével. Az Úr azt mondja: „Tovább kell mennünk a szomszédos helységekbe, hogy ott is hirdessem az igét, hiszen ezért jöttem” (Mk 1,38). Amikor a magot elvetette egy helyen, nem időzik tovább, hogy jobban elmagyarázza, vagy újabb jeleket adjon, hanem a Szentlélek más helységek felé indítja.
Az Evangelii gaudium igazi útmutatóul szolgál az egyházi mozgalmak és az új közösségek számára. Ebben a dokumentumban az evangelizálás új állomását az öröm határozza meg: „az evangelizálás édes és vigasztaló öröme”, amelyet Ferenc pápa fő célkitűzésként állít napjaink Egyháza elé. A novemberben megrendezendő kongresszus fő célja az, hogy erre az örömteli missziós lelkületre buzdítsa a résztvevőket.
Több mint 80 nemzetközi szervezet és több mint 55 közösségalapító és felelős vezető gyűlik majd össze Rómában, akikhez néhány püspök is csatlakozik az egyházmegyék, valamint a Római Kúria részéről.
Egy önmagából kilépő, kifelé nyitó Egyház építésére szólítja Ferenc pápa a híveket, emlékeztetve rá, hogy az egyházi mozgalmak és új közösségek is értékesen hozzájárulhatnak az evangelizáló küldetéshez – magyarázza Stanisław Ryłko bíboros, a Világiak Pápai Tanácsának elnöke.
A novemberi kongresszus világos és határozott választ kíván adni e mozgalmak és közösségek részéről a missziós megújulásra, melyre az egész egyház hivatott. Josef Clemens püspök, a Világiak Pápai Tanácsának titkára szerint a találkozás, a párbeszéd és egymás kölcsönös meghallgatása jellemzi majd az esemény légkörét. Tehát nem egy tudományos találkozóról van szó, amelyen előadások hangzanak el a hallgatóság előtt. Sokkal inkább ötletek, benyomások, tapasztalatok cseréjéről, melynek során maguk a résztvevők válhatnak a kongresszus főszereplőivé, megosztva mindenkivel saját észrevételeiket a megadott témákról.
Az első ilyen jellegű kongresszust 1998-ban, a következőt 2006-ban tartották II. János Pál, illetve XVI. Benedek pápasága idején az egyházban és a világban működő hívő közösségek identitásáról és küldetéséről.
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria