Megnyitották a felújított Priscilla-katakombát Rómában – VIDEÓVAL

Kultúra – 2013. november 21., csütörtök | 13:16

Ötévi restaurálás után november 19-én megnyitották a II. és IV. század között épült Priscilla-katakombát Rómában. A felújított régészeti kincset Gianfranco Ravasi bíboros, a Kultúra Pápai Tanácsának és a Szakrális Régészet Pápai Bizottságának elnöke mutatta be a megjelent újságíróknak és vendégeknek – tudósít a La Croix.

A lézeres restauráció eredményeképpen az idők során megfeketedett, vallási témájú freskók újra láthatóvá váltak a katakomba belsejében. Visszanyerték élénk színeiket egy kivételes halottas szoba falai is, melyen nagy vallási érzékenységgel festett alakok láthatók: ez Lázár sírkamrája (IV. század), mely minden bizonnyal e földalatti kamrarendszer legizgalmasabb eleme. A freskón Lázár látható, amint a ragyogó arccal ábrázolt Krisztus fogja a kezét.

„Az, hogy zarándokokként leereszkedtünk ide, a föld alá, szimbolikus gesztus, hiszen itt vannak a gyökereink” – mondta az olasz bíboros, megjegyezve, hogy „a katakombák nagy vonzerővel rendelkeznek, hiszen ők az első keresztények életének eleven, lüktető tükrei”. Az itt látható freskók a Krisztus utáni első századokban az üldözött római keresztények életéről és hitéről tanúskodnak.

A Priscilla-katakomba megnyitása alkalmat teremt a történelem és a technika, az antik keresztény világ és az internet összekapcsolására, ugyanis a Szakrális Régészet Pápai Bizottsága és a Google között létrejött szerződésnek köszönhetően, a Google Maps segítségével lehetővé vált, hogy a látogatók 360°-os virtuális sétát tegyenek a több kilométeres kiterjedésű nekropolisz egy részében. A link itt található.

Mint Gianfranco Ravasi bíboros kiemelte, „ez az első ilyen típusú együttműködés. A Google Maps révén különleges élményben lehet részünk, ha virtuálisan bejárjuk a katakombát.” Itt található a legkorábbi Szűz Máriát ábrázoló freskó is.

Barbara Mazzei arról beszélt, „a katakombák jelentőségét az adja, hogy kézzel fogható bizonyítékokat nyújtanak a kereszténység történetéről. Megmutatja, hogyan élték meg hitüket a korai keresztények. Freskók és szobrok tanúskodnak hitükről, amelyek most láthatóak az új múzeumban.”

Amellett, hogy könnyedén bejárhatjuk a kamrarendszert, a múzeum új weboldala is számos lehetőséget tartogat, többek között részt vehetünk egy virtuális tárlatvezetésen; valamint a restauráció folyamatába is bepillanthatunk.

Magyar Kurír
(já)