A barokk egyházzenei művek fennmaradása komoly, egyedülálló történeti értéket jelent, tekintettel arra, hogy e kompozíciók sehol máshol nem lelhetők fel, csak a magyarországi archívumokban. Leidemann Sylvia már az eddig megjelentetett öt kottakötetével bebizonyította, hogy a hazai, eddig ismeretlen zenei forrásokban milyen sok értékes és elfeledett zenemű található.
A hangversenyen a 2024 májusában megjelent kottaanyag átírt és rekonstruált darabjait mutatják be, melyet Leidemann Sylvia hosszan tartó és elismert kutatómunkájának köszönhetünk.
Az argentin–magyar származású karnagy, zenekutató, csembalóművész 2012 óta a Magyar Tudományos Akadémia Domus Hungarica ösztöndíjának segítségével végzi kutatásait. Arany Érdemérmes művész; kiváló szakmai háttere és világviszonylatban is elismert munkássága példaértékű. Kimagasló eredményeiért 2021-ben megkapta a Magyarság Háza-díjat és 2023-ban a Bíró László-díjat. Ez utóbbi kitüntetéssel az argentin–magyar kapcsolatokért kimagasló munkát végző személyek tevékenységét ismerik el.
A 200–250 éves művek előadásának célja, hogy hazánkban és nemzetközi szinten is bemutassák Magyarország kiemelkedő barokk zenei örökségét, és megőrizzék azt a jövő nemzedékeknek.
A zeneművek felhívják a figyelmet arra, hogy a helyi levéltárakban felbecsülhetetlen kulturális érték található, amelyek bemutatása a hallgatók zenei élményén túl Isten dicsőségét szolgálja.
A Barokk zenei kincsek című koncerten elhangzó művek:
Valentin Depisch (regens choris a Pécsi Egyházmegyében: 1769–1782): Lauda Sion
Novotni Wenceslao (zeneszerző, Esterházy-zenekar): Graduale
Novotni Ferenc (regens choris a pécsi székesegyházban: 1800–1806): Ecce quomodo
Georg Swoboda (basszista és zeneszerző a Pécsi Egyházmegyében: 1742–1749): Missa 8 (Kyrie-Gloria-Credo-Sanctus-Benedictus-Agnus Dei)
A koncerten közreműködik a Barokk vokális hangszeres együttes (szoprán: Andrejszki Judit, mezzoszoprán: Puskás Eszter, tenor: Pivarcsi Gábor, basszus: Végh Bálint), valamint az Encuentros (találkozás) együttes (hegedű I: Kertész Ágnes, hegedű II: Vitárius Piroska, cselló: Kállay Ágnes, nagybőgő: Szilágyi Attila, barokk trombiták I – II: Komlóssy Gábor és Szász József, orgona: Harmath Dénes). Vezényel a kutatást végző Sylvia Leidemann (Argentína–Magyarország).
Forrás és fotó (archív): Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria