Az építészeti stílusában a fóti templomra emlékeztető kápolnát 1859-ben gróf Szapáry Ferenc építtette hőn szeretett lánya, Szapáry Rozália emlékére, aki 17 évesen elhunyt; emiatt ismerik az épületet Rozália-kápolnaként – idézte fel az MTI-hez október 20-án eljuttatott közleményében a Nemzeti Örökség Intézete.
A kápolna belseje három részre tagolt, a középső része keresztboltíves. Az oltáron nagy fehérmárvány kereszt emelkedik, a szentélyből félköríves ajtók nyílnak a sekrestyébe és az altemplomba. Csillagos égbolt című, belső freskóját Lotz Károly festette. Az alagsorban található kripta egy helyiségből áll, a szarkofágokat két oldalon falazták be.
A kápolna a Szapáry család temetkezési helye volt egészen a második világháborúig, amikor a család elhagyni kényszerült Albertirsát. A kápolna 22 családtagnak adott végső nyughelyet, köztük Szapáry Lászlónak (1831–1883), aki a Katonai Mária Terézia Rend lovagja volt.
A kápolna 1945 után pusztulásnak indult, a kriptában lévő sírokat többször feltörték. A mostani rekonstrukciót megelőzően, 2002-ben a magyar állam, valamint 2014-ben a Nemzeti Panteon Alapítvány támogatásával újították fel.
A mostani felújítás során a szigetelés, a szellőzés és a vízelvezetés újult meg, emellett pótolták azt a tíz sírkövet is, amelyek az évek során elvesztek vagy megrongálódtak, így a kripta újra eredeti állapotában látogatható.
A megújult kápolnát Beer Miklós nyugalmazott váci püspök áldotta meg október 20-án. Az ünnepségen jelen volt Fürjes Zoltán, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára; Pogácsás Tibor, a térség országgyűlési képviselője; Fazekas László, Albertirsa polgármestere; Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója; Varga Sándor, Albertirsa katolikus plébánosa, valamint a Szapáry család képviseletében Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank egykori alelnöke, jelenlegi elnöki főtanácsadója, volt washingtoni nagykövet.
Forrás: MTI
Fotó: Hegedűs Márta Facebook-oldala
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria