Aszófő római katolikus plébániáját annak négy leányegyházával 1993 óta a tihanyi bencés szerzetesek látják el. Az egyik filia, Balatonudvari arról híres, hogy „két torony int hívogatva”: a 71-es úton Balatonfüred felől a településre érkezve balra az újabb, nagyobb református templom, jobbra pedig egy kis dombon a 13. századi eredetű, keletelt Szent Márton-templom látható, amely éppen egy osztályteremnyi méretű.
Ez a kis templom volt a helyszíne a különleges és kegyelmekben gazdag eseménynek nagypéntek délelőttjén.
A megáldást követően Barkó Ágoston OSB vezetésével keresztúti ájtatosságot tartottak, amelyen a helyi hívek szép számban vettek részt.
A templom falaira elhelyezett stációk nem csupán művészi szépségükkel, hanem mély lelki tartalmukkal is segítik a híveket Krisztus szenvedésének és megváltó áldozatának szemlélésében. A templom védőszentjét ábrázoló új festmény is méltó dísze lett a templomnak.
Az alkotó, Hiti Noémi Katalin Budapesten született, orvos édesapa és könyvelő édesanya gyermekeként. Zenei tanulmányait hatéves korában kezdte zongora- és hegedűszakon. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola elvégzése után a Szegedi Szimfonikus Zenekarban kezdte pályafutását, ahol több mint négy évtizeden át dolgozott, első hegedű szólamvezetőként. Pályája során bejárta a világot, rangos művészekkel és együttesekkel lépett fel, többek között Kocsis Zoltánnal, Gregor Józseffel, Ennio Morriconéval és Monserrat Caballéval.
Zenei szolgálata mellett a festészet is fontos helyet kapott életében. Egy karmester bátorítására kezdett el komolyabban foglalkozni a képzőművészettel, és hamarosan meghívást kapott a budapesti Alkotó Muzsikusok Társaságába is. Műveit több kiállításon bemutatták, többek között az Erkel Színházban is.
Portréiban és vallásos tárgyú alkotásaiban mély érzékenység és lélekből fakadó kifejezés tükröződik. 2020 őszén férjével Balatonudvariba költözött, ahol új otthonában is folytatja művészi szolgálatát.
A most megáldott keresztúti stációk és a Szent Márton-kép már e balatoni időszak termései, és szívből jövő, hittel átitatott ajándékként kerültek a templom falaira.
A balatonudvari katolikus közösség hálás szívvel fogadta ezt a nemes adományt, amely hozzájárulhat a hívek lelki elmélyüléséhez, példát állítva a hitből fakadó művészi szolgálatra.
A helyi katolikus közösségben erős az összetartás: a vasárnapi szentmiséken tele a templom, sok zarándoklatot szerveznek, nagy ünnepeken mindig van szeretetvendégség és találkozási alkalom a templomkertben. Jeles esemény vízkeresztkor a Balaton-szentelés.
Forrás és fotó: Tihanyi Bencések
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria