A Népszavában (9. o.) Barabás Péter Orosz kápolnák az Északi-sarkvidéken címmel jelképesnek tartja, hogy az ott állomásozó orosz katonák két arktiszi szigeten befejezték egy-egy kápolna építését. A cikkíró emlékeztet rá: a pravoszláv egyház nem most először szerepel az Északi-sarkról szóló hírekben. Már 2004-ben történelmet írt azzal, hogy karácsonyi szertartást tartott egy északi-sarki kutatóállomáson. Ebben az időben fektették le annak a templomnak a betontalapzatát is, amelynek alkotórészeit a Vavilov akadémikusról elnevezett hajón szállítottak oda. „Az aranyozott pravoszláv kereszttel díszített kupola az, amit az idelátogató elsőnek meglát a tájon” – adta hírül annak idején a sajtó. A cikkíró szerint az ehhez hasonló szimbolikus eseményeknek nemcsak az egyház, hanem a hatalom is megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít. „Ami egyrészt azt bizonyítja, hogy a Kreml igényli a pravoszláv egyház szellemi támogatását, sőt támaszkodni akar rá, másrészt az egyház ehhez partner, teljes mértékben igyekszik szolgálni a mindenkori hatalmat. Megtette ezt a szívességet a cárnak, és megteszi Putyinnak is.” Barabás Péter rámutat: az együttműködésnek megvannak a maga árnyoldalai, mind gyakrabban tapasztalható az egyházi aktivisták durva nyomulása. Így például a közelmúltban pravoszláv aktivisták megpróbálták félbeszakítani a Jézus Krisztus szupersztár előadását Szentpéterváron.
A Székelyhon.ro Jubilált a katolikus bibliatársulat című tudósítása szerint „A Bibliát olvasni kell” – hangzott el a Katolikus Magyar Bibliatársulat szombaton, Csíkszeredában megtartott jubileumi ünnepségén. Immár két évtizede, hogy a négy romániai magyar egyházmegye közös társulata azon fáradozik, hogy minél szélesebb körben terjessze a Szentírás üzenetét. Az egész napos programot bevezető ünnepi szentmise elején Csont Ede, nagytusnádi plébános – aki egyben a társulat vezetője is ez év augusztusától – kiemelte: a jubileum kapcsán nem árt elgondolkodni azon, mit jelent az eltelt húsz esztendő, főleg azok számára, akik már a kezdetektől részt vesznek a bibliatársulat munkájában. A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium kollégiumának dísztermében lezajlott rendezvényen a társulat vezetője köszönetet mondott mindazoknak, akik kivették részüket az elmúlt évek munkájából, s azoknak is, akik szívügyüknek tartják, hogy életüket a Szentírás szerint alakítsák. Jakubinyi György gyulafehérvári érsek az ünnepi szentmise prédikációjában leszögezte: „Számunkra a Szentírás és a szent hagyományok a hitünk alapjai.” Kifejtette: többféle Biblia van forgalomban, a „hittérítők” pedig előszeretettel ragadnak ki részleteket ezekből, megtévesztés céljából. „Számomra az én katolikus egyházam adja a Bibliát, az egyház mondja meg, mi a Szentírás. Ami nem egyéb, mint Isten igéjének a megtestesülése” – magyarázta a főpásztor. Az érsek kiemelte: a statisztikák szerint a Biblia a legnagyobb példányszámban kiadott és eladott nyomtatvány. Sajnos azonban azt nem lehet állítani, hogy a legolvasottabb könyv is. Ezért is áldásos a bibliatársulat tevékenysége, hiszen tagjai a Szentírás élővé tételét és minél szélesebb körben való terjesztését tűzték ki maguk elé.
A Frissújság.ro Az Úrnak énekeltek címmel számol be arról, hogy „Énekelj az Úrnak, egész föld” mottóval első alkalommal tartottak egyházmegyei ifjúsági kórustalálkozót október 25-én szombaton a szatmárnémeti székesegyházban. Délelőtt tíz órától késő délutánig nagybányai, kaplonyi, mezőfényi és szatmárnémeti kórusok váltották egymást, összesen csaknem száz fiatal éneke töltötte be a székesegyházat. A találkozó elején az egyházmegyei ifjúsági iroda munkatársai, Vass Loránd ifjúsági és ministránslelkész, valamint Csiszár Lóránt és Tyukodi Beáta referensek köszöntötték a résztvevőket, emlékeztetve mindenkit a nap céljára: „Nem az a lényeg, hogy ki a jobb, hanem hogy tanulhatunk, gazdagodhatunk egymástól. A mai nap a találkozás, töltekezés alkalma legyen. Bár a mottó az egész földet énekre buzdítja, tudjuk, hogy mindig helyben kell szebbé tenni a világot. Itt kell, hogy elinduljon valami, és hátha a mai jó példánk hatására jövőre még többen fognak énekelni, több kórus jön majd el. Mindannyian szerettek énekelni, és szeretitek a Jóistent. Ezt a szeretetet erősítsétek egymásban és magatokban, ma énekeljetek Isten dicsőségére és mindannyiunk örömére” – hangzott el a köszöntőben. A kórustalálkozó betöltötte küldetését, a nap során az egyházi ének volt a középpontban, de jutott idő a beszélgetésekre, a kérdések megválaszolására, tanácsadásra és a töltekezésre is: Czier István mezőfényi plébános délutáni előadásában buzdította a fiatalokat az éneklésre, és megosztotta gondolatait az egyházzenével, ifjúsági énekekkel, az éneklés módjával kapcsolatban, majd a nagybányai Schola Rivulina Ifjúsági Kórus adott koncertet.
Bodnár Dániel/Magyar Kurír