Napi sajtószemle

– 2014. december 4., csütörtök | 12:11

A december 4-i lapok szemléje

A Magyar Hírlap (Globális koalíció… 1., 5. o.) és a Magyar Nemzet (Célok… 14. o.) beszámol az Iszlám Állam elleni globális koalíció első miniszteri tanácskozásáról, amelyen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: „Meg kell kapniuk a méltó büntetésüket mindazoknak, akik a keresztény közösségek elleni rémtetteket elkövették, ezért Magyarország határozott fellépést szorgalmaz a dzsihadisták ellen.”

A Magyar Nemzetben (6. o.) Gidró Kriszta Még évekig tarthat, mire boldoggá avatják Bálint Sándort és a Maszol.ro Boldoggá avatnak egy magyar néprajzkutatót címmel ír arról, hogy már csak idő kérdése, hogy döntés szülessen Bálint Sándor, a „legszögedibb szögedi” boldoggá avatásáról. A hazai vallási néprajz megteremtőjének boldoggá avatását még az 1990-es évek közepén kezdeményezték. Barna Gábor, a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarának néprajz tanszéke és a Bálint Sándor Valláskutató Intézet vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: a boldoggá avatáshoz szükséges legalább egy csoda tavaly nyáron lényegében megtörtént, bár az egyház még nem ismerte el. Debrecenben egy agyvérzés miatt agyhalott állapotba került 31 éves asszonyt három hónapig mesterségesen életben tartottak, hogy a kórházba kerülésekor 15 hetes magzatát ki tudja hordani. A csecsemő a terhesség 27. hetében, alig másfél kilogrammosan, de egészségesen megszületett. Ma már több mint egyéves, és jól van. Barna Gábor emlékeztetett rá: az asszonyt gondozó orvosok között van két ismerőse, akik elmondták, hogy a három hónap alatt kétszer is úgy érezték, hogy az orvostudomány többre nem képes. Ekkor kérték az orvosok szülőfalujuk papját, hogy imádkozzanak a magzatért. Az imacsoport Bálint Sándorhoz imádkozott, az ő közbenjárását kérte. Az esetet szinte másodpercre pontosan dokumentálták, azóta már ezek a papírok is a Vatikánban vannak.

A Nyugatijelen.com Elindult a Szent Ferenc Alapítvány Mikulása című beszámolója szerint Mikulás-várással teltek a napok az Erdőhegyi Általános Iskola azon diákjai között, akik a dévai Szent Ferenc Alapítvány napközijében töltik délutánjaikat. Bálint Mária nevelőnő segítségével verseket és énekeket tanultak, feldíszítették a tantermet, ahová a Mikulást várták. Három ágyai diákkal együtt, akik Koncsek Éva nevelőnő kíséretében érkeztek, december elsején reggel nyolc órakor énekelve, szavalva köszöntötték a messzi földről érkezett Mikulást, aki az anyaországiak adományaival éjfélkor indult el Vácról, Pilisvörösvárról, Esztergomból és Budakalászról, segítői kíséretében, azzal a céllal, hogy jó magaviseletükért és szorgalmukért megjutalmazza a gyerekeket.

A Magyar Nemzet (Mégsem… 10. o.) beszámol arról, hogy november 29-én kezdődött a Ghymes hagyományos karácsonyi koncertsorozata. December 23-ig tíz helyszínen csendülnek fel a Mendika (a mendikálás kántálást, a karácsonyi éneklést jelenti) című lemezük dallamai. Holnap este a felújított Mátyás-templomban a Gerenday Ágnes vezette Budapesti Ifjúsági Kórus közreműködésével, Rudolf Péter színművész vendégszereplésével idézik fel a szálláskereső Mária misztériumát. A lapnak az együttes vezetői, Szarka Gyula és Szarka Tamás nyilatkoznak. Utóbbi elmondta: napjainkban mindent elborít az információáradat, könnyen elveszünk benne. „A civilizáció egésze így kapaszkodók után kutat. És vannak még kapaszkodók, az egyik a karácsony csodálatos ünnepe, és benne az egyik legszebb történet, a szálláskereső Mária története. Amely minden vallás hívőinek és a vallástalan embereknek egyaránt rengeteget ad, hiszen ez maga a csoda. Meggyőződésem, hogy az emberek ezzel is találkoznak az ünnep során, nem csak a bevásárlással.”

Szintén a Magyar Nemzet (10. o.) Festményünket csodálják Milánóban címmel közli, hogy mától a milánói Palazzo Marinóban, a városházán látható Raffaello Esterházy-Madonnája. A Szépművészeti Múzeum gyűjteményének emblematikus darabját a milánói karácsonyi fesztivál ideje alatt, január 11-éig láthatja a közönség. Raffaello Santi 1508-ban festette meg a Mária gyermekével és a kis Keresztelő Szent Jánossal címen is ismert képet, amely 1871-ben, az Esterházy-gyűjtemény részeként került a magyar állam tulajdonába. A milánói tárlaton Raffaello remekműve mellett Boltraffio Madonna gyermekével című alkotását és Francesco Melzi hasonló témájú festményét állítják ki. 

 
Bodnár Dániel/Magyar Kurír